تقاضای جهانی برق سال 2021 رشدی 6 درصدی را تجربه کرد

زمان مطالعه: 2 دقیقه

آژانس بین المللی انرژی می‌گوید: تقاضای جهانی برق به دلیل بهبود سریع وضعیت اقتصادی افزایش یافته است از سویی زمستان‌های سردتر هم مزید بر علت شده است.

به گزارش «مرین‌پرس» بر اساس آمار آژانس بین المللی انرژی، تقاضای برق در سال 2021 و پس از کاهش اندک سال 2020 حدود 6 درصد رشد داشته ایت. این میزان افزایش (بیش از 1500 تراوات ساعت) بالاترین میزان افزایش تقاضای برق از سال 2010 و بعد از بحران مالی بوده است.

تقریبا نیمی از این میزان افزایش تقاضای برق مربوط به چین بوده است که تقاضا در آن تا 10 درصد افزایش یافت.

تقاضای جهانی برق به دلیل بهبود سریع وضعیت اقتصادی افزایش یافته است از سویی زمستان‌های سردتر هم مزید بر علت شده است.

در بین بخش‌های مختلف هم، بخش صنعت بیش از همه در این افزایش رشد نقش داشته است.

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، زغال سنگ توانسته است بیش از نیمی از این میزان افزایش تقاضای برق را برآورده سازد. بنابراین نیروگاه‌های زغال سنگی با رشد 9 درصدی بیشترین میزان رشد تولید را از سال 2011 شاهد بوده اند.

انرژی‌های تجدیدپذیر هم بازار خوبی را پشت سر گذشتند و درحالی که شرایط آب و هوایی چندان مساعد افزایش تولید این انرژی ها نبود اما در این بخش هم شاهد افزایش 6 درصدی رشد تولید برق بودیم.

در زمینه نیروگا‌های گازی هم این نیروگاه‌ها 2 درصد رشد نشان دادند اما نیروگاه های هسته ای 3.5 درصد افزایش تولید داشته اند.

آژانس بین المللی انرژی می‌گوید دی اکسید کربن حاصل از تولید برق هم با رشد 7 درصدی به رکورد جدیدی رسیده است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

ترانزیت مستقیم ایران و روسیه از طریق بنادر مناطق آزاد دو کشور

ش بهمن 9 , 1400
زمان مطالعه: 2 دقیقه به گزارش خبرگزاری مرین‌پرس، سید میعاد صالحی مدیرعامل راه‌آهن پس از بازدید از بندر کاسپین در منطقه آزاد انزلی در صفحه توئیتر خود به تفاهم ترانزیت مستقیم ترکیبی ریلی-دریایی در سفر به روسیه اشاره کرد. معاون وزیر راه و شهرسازی در توئیت خود عنوان کرد: در […]
ترانزیت مستقیم ایران و روسیه از طریق بنادر مناطق آزاد دو کشور