سوخت یارانه‌ای به شناورهای مسافری چابهار – عمان اختصاص یافت

زمان مطالعه: 2 دقیقه

سرپرست معاونت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی از قول مساعد وزارت نفت برای اختصاص سوخت یارانه‌ای به شناورها و کشتی‌های مسافری در مسیرهای بین‌المللی خبر داد.

به گزارش «مرین‌پرس» از سازمان بنادر و دریانوردی، حسین عباس‌نژاد گفت: این سازمان طی سالیان اخیر در راستای رونق مسافربری بین‌المللی دریایی و رونق کسب و کار پایدار در این حوزه، ترمینال‌های مسافری دریایی مناسبی را در برخی بنادر از جمله بندر بوشهر، بندر چابهار و بندر خرمشهر راه‌اندازی کرد اما از چند سال گذشته و پس از اعمال تغییرات در نحوه توزیع سوخت و اعمال سهمیه‌ها، نرخ سوخت گازوییل مورد نیاز شناورهای مسافری در سفرهای بین‌المللی با نرخ آزاد (غیریارانه‌ای) محاسبه و همین امر موجب افزایش هزینه‌های ناوگان مسافری دریایی و به تبع آن با توجه به عدم صرفه اقتصادی برای افزایش نرخ بلیت موجب کاهش شدید این سفرها شد.

سرپرست معاونت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی توضیح داد: خوشبختانه طی دهه اخیر ظرفیت‌های ویژه‌ای در توسعه گردشگری دریایی و رونق سفرهای بین‌المللی فی‌مابین بنادر ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان فراهم شده است و بالتبع آن طی سالیان اخیر متقاضیان به کارگیری شناورهای مسافری و تفریحی در مسیرهای بین المللی نیز افزایش یافت و سرمایه گذاران ایرانی نیز در زمینه خرید کشتی‌های مسافری استاندارد اقدامات ارزنده‌ای را تدارک دیدند.

وی افزود: طی مکاتباتی از وزارت نفت درخواست شده است در راستای حمایت از توسعه دریامحور و اشتغالزایی در استان‌های ساحلی و رونق کسب و کار پایدار در حوزه حمل و نقل بین‌المللی مسافری و گردشگری دریایی و ارائه مشوق به بخش خصوصی، در شرایط فعلی که نرخ سوخت  گازوییل مورد نیاز شناورهای مسافری در سفرهای بین المللی با نرخ آزاد (غیر یارانه‌ای) محاسبه می‌شود، سوخت شناورهای مسافری در مسیرهای بین‌المللی از جمله بندر چابهار – مسقط و بندر بوشهر – دوحه مشابه شناورهای سنتی (با نرخ حمایتی ۸۰ درصد سوخت مورد نیاز در هر سفر به نرخ یارانه‌ای و ۲۰ درصد به نرخ بانکرینگ) محاسبه و تخصیص داده شود.

عباس‌نژاد یادآورشد: در اولین گام و طی پیگیری‌های اخیر وزیر راه و شهرسازی، معاون اقتصادی رییس‌جمهور، معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه، سازمان بنادر و استاندار سیستان و بلوچستان از دولت و وزارت نفت، مقرر شد وزیر نفت در خصوص تامین سوخت شناور مسافری مسیر چابهار به عمان با نرخ یارانه ای مساعدت لازم را به عمل آورد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

توضیحات استاندار هرمزگان درخصوص حریم ۶۰متری دریا

چ بهمن 27 , 1400
زمان مطالعه: 2 دقیقهبندرعباس -ایرنا- آغاز تخلیه یک رستوران در حریم ۶۰متری حریم ساحل و توضحیات استاندار هرمزگان در خصوص آزاد سازی ساحل استان بنا به دستور رییس جمهور. منبع