تاکید بر رونق ترانزیت با مشارکت بخش‌ خصوصی

زمان مطالعه: 3 دقیقه
مرین‌پرس


نشست مشترک مدیرعامل و اعضای سازمان بنادر و دریانوردی با فعالان جامعه دریایی و بندری با هدف توسعه ظرفیت‌ها و استفاده از فرصت‌های اقتصادی و تجاری در حوزه ترانزیت دریایی برگزار شد.

به گزارش مرین‌پرس به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی‌اکبر صفایی ؛ مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در این نشست که نمایندگانی از شرکت‌های کشتیرانی، پایانه‌داران بنادر، شرکت‌های رده‌بندی و بازرسی، اتاق بازرگانی و سرمایه‌گذاران در بنادر حضور داشتند، از برنامه‌ریزی گسترده و جدی سازمان بنادر در حوزه توسعه و آموزش تخصصی نیروی انسانی دریانورد خبر داد.

بیشتر بخوانید:


آیا فانوس دریایی بندر آستارا خاموش می‌شود؟


آمادگی بنادر گیلان برای رونق ترانزیت کانتینری با بندر آکتائو


درخواست قزاقستان برای ترانزیت کالاهای خود از بنادر ایران

وی با بیان اینکه حمل‌ونقل دریایی در ایران، تحت تاثیرات منفی تحریم‌های ظالمانه، دچار عقب‌افتادگی شده است، تاکید کرد: به رغم کمک نخبگان دریایی، چرخ فعالیت‌های دریایی و دریانوردی در کشور هرگز دچار لنگی و توقف نشده، اما باید بپذیریم که حمل‌ و نقل دریایی در ایران، همگام با دنیا پیش نرفته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی طراحی و تعریف مدل بازرگانی و تجاری برای رونق ترانزیت در کشور را موضوع جدی برای حوزه تجاری و اقتصاد کلان دانست و گفت: این سازمان از هرگونه ارتباط تجاری بین مجموعه بخش خصوصی فعال در تجارت دریایی با بازرگانان حمایت می‌کند.

وی با بیان اینکه سازمان بنادر در حوزه بندری و دریایی، برنامه‌ریزی جامعی را در دست تهیه و تدوین دارد، خاطر نشان کرد: افزایش توان و ظرفیت ناوگان دریایی ، یک ایده و تصمیم زیربنایی و استراتژیک است که به طور جدی در حال پیگیری آن هستیم.

صفایی از سرمایه‌گذاری بخش‌ خصوصی در حوزه کشتی‌های رو-‌‌رو برای دریای خزر خبر داد و تاکید کرد: اولویت ما توسعه کشتیرانی با تقویت حمل‌و نقل داخلی است و با خطوط کشتیرانی خارجی در صورتی که با خودشان ارزش ‌افزوده برای اقتصاد ایران آورده باشند و شریک ایرانی داشته باشند، همکاری می‌کنیم.

وی با بیان اینکه راه‌اندازی بانکرینگ را به طور جدی در دست پیگیری داریم گفت:  درصدد هستیم به سرعت، دستورالعمل بانکرینگ را با همکاری وزارت نفت، اجرایی و عملیاتی کنیم.

مدیرعامل سازمان بنادر، تفویض اختیار بیشتر به مدیران بنادر را یکی دیگر از برنامه‌های توسعه‌ای این سازمان برشمرد و گفت: برای افزایش ظرفیت سوخت‌رسانی در بخش سوخت کم‌سولفور برای شناورهای ایرانی در حال برنامه ریزی هستیم.

وی با تاکید بر اینکه تکیه ما در سناریوهای مختلف تجاری، استفاده از توان و ظرفیت‌های دریایی داخلی است، گفت: مجموعه حمل‌ونقل دریایی در ایران برای انجام فعالیت‌ اقتصادی در هر سناریویی آمادگی دارد و تلاش می‌کنیم در هر شرایطی زیرساخت‌ها و روبناهای تجاری و دریایی کشور را متناسب با مدل بازرگانی مطلوب توسعه دهیم.

صفایی همچنین از تزریق وجوه‌اداره شده سازمان بنادر برای ساخت کانتینرهای استاندارد ایرانی خبر داد و بر تلاش شبانه‌‌روزی سازمان بنادر برای رفع‌ورجوع مشکلات مشتریان، ذی‌ نفعان بندری و دریایی و بخش‌‌های خصوصی فعال در بنادر تاکید کرد.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی ، فعالان دریایی و بندری در این نشست کاری، افزایش هزینه‌های تمام شده حمل‌ونقل، فرسودگی تجهیزات، افزایش هزینه سوخت شناور ها، کمبود شدید کانتینر ، کمبود سوخت کم‌ سولفور، عدم تامین تجهیزات، بازنگری قرادادهای سرمایه‌ گذاری، معضل ترافیک بندری و مجوزهای دست‌وپاگیر و بعضا سخت‌گیرانه را از جمله مهم‌ترین مشکلات‌خود برشمردند.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

بررسی مساله روسیه و اوکراین و امنیت دریای سیاه و دریای آزوف در نشست فوق‌العاده ۲ روزه آیمو/ ضرورت ایجاد کریدور ایمن برای نجات کشتی های تجاری گیرافتاده در دریای سیاه

د اسفند 23 , 1400
زمان مطالعه: 3 دقیقه نماینده ایران در سازمان بین المللی دریانوردی در تشریح موضوعات مورد بررسی در نشست فوق‌العاده ۲ روزه آیمو، گفت: بررسی مساله جنگ روسیه و اوکراین، امنیت و ایمنی در دریای سیاه و دریای آزوف از مهم‌ترین مواردی بود که در این جلسه مدنظر قرار […]
نماینده ایران در سازمان بین المللی دریانوردی،ماندانا منصوریان، حمل و نقل دریایی، سازمان بنادر و دریانوردی