بایدن همکاری بین واشنگتن و سئول را برای دنیا ضروری خواند

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یونهاپ، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در گفتگو با «یون سوک یول» همتای خود از کره جنوبی اعلام کرد که اتحاد بین دو کشور بر اساس فداکاری های متقابل شکل گرفته است.

بایدن در این باره ادامه داد: امروز همکاری بین ما برای همه دنیا ضروری است.

رئیس جمهور آمریکا تصریح کرد که اتحاد واشنگتن با سئول بر اساس همکاری به خاطر ایجاد منطقه «ایندوپاسیفیک» آزاد، مهار کردن کره شمالی و جلوگیری از تغییرات در مرزها از طریق نیروی نظامی است.

همچنین یون و بایدن در بیانیه مشترک نشست خود بر حفظ صلح و ثبات در تنگه تایوان تاکید کردند.

نفوذ و گسترش قدرت پکن در منطقه عظیم آسیا-اقیانوسیه که در سیاست جدید کاخ سفید ایندوپاسیفیک خوانده می شود، به مذاق غربی ها و در راس آنها آمریکا به هیچ وجه خوش نمی آید.

واشنگتن در راستای سیاست یادشده سعی دارد که از طرق مختلف همانند تحریک مناطق جدایی طلب در چین، حضور نظامی گسترده در منطقه، ایجاد معاهدات و قراردادهای نظامی با کشورهای منطقه و… قدرت روزافزون پکن را به چالش بکشد.

همچنین طبق این بیانیه مشترک، روسای جمهور دو کشور عملیات نظامی روسیه در اوکراین و همچنین آزمایش های اخیر موشکی و هسته ای کره شمالی را محکوم کردند.

یون و بایدن ضمن درخواست از کره شمالی برای بازگشت به گفتگوها، تاکید کردند مسیر گفتگوها برای دستیابی به راه حلی صلح آمیز با پیونگ یانگ باز است.

بایدن روز گذشته در نخستین سفر آسیایی خود وارد سئول پایتخت کره جنوبی شد و مورد استقبال گرم «یون سوک یول» همتای کره‌ای خود قرار گرفت.

وی در اظهاراتی در بازدید خود از کارخانه سامسونگ در کره جنوبی اعلام کرد که ایالات متحده اتحاد خود را با شرکای نزدیکش تقویت خواهد کرد تا زنجیره تامین ایمن شود و به کشورهایی که به گفته وی فاقد ارزش های آمریکایی هستند، وابسته نباشد.

بایدن سپس قرار است در ادامه سفر خود به توکیو برود با «فومیو کیشیدا» نخست وزیر ژاپن دیدار ‌کند. «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا نیز وی را در سفر به ژاپن همراهی خواهد کرد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

کوچک‌ترین تهدید علیه ایران را در بالاترین حد پاسخ می‌دهیم

ش اردیبهشت 31 , 1401
زمان مطالعه: 2 دقیقه به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی ارتش، امیردریادار حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ کننده ارتش در آئین گرامیداشت تکاور شهید اسماعیل شعبانی و یادواره شهدای عملیات بیت‌المقدس (حماسه فتح) و شهدای هنرمند شهرستان ساوه گفت: ایمان و اعتقاد، اتحاد و انسجام، پرهیز از تفرقه […]