پایان موفقیت ‌آمیز آزمایش های عملی بویه ساخت داخل/طراحی و ساخت 101 فروند علائم کمک ناوبری

زمان مطالعه: 2 دقیقه

برای نخستین بار انجام آزمایش ‌های عملی و کاربردی دریایی استاندارد نمونه بویه‌ (تولید داخل) در حوضچه بندر شهید رجایی با موفقیت به پایان رسید.

به گزارش مرین‌پرس، علی‌رضا محمدی‌کرجی‌ران اظهارداشت: آزمایش کیفیت بویه‌ها و علائم کمک ناوبری که به دست متخصصان داخلی ساخته شده بود در معرض انجام سخت‌ترین و پیچیده‌ترین آزمایش‌های کارآیی عملی  براساس استاندارد‌های انجمن بین المللی چرا‌غ‌های دریایی قرار گرفت.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در تشریح فرآیند آزمایش‌ دریایی بویه ساخته شده بیان کرد: این  بویه با قطر 2 هزار و 600 میلی‌متر که مراحل طراحی انجام محاسبات سازه‌ای، شبیه‌سازی، قالب‌سازی ساخت و مونتاژ آن در داخل کشور انجام گرفته به حوضچه بندر شهید رجایی منتقل و به‌ آب اندازی شد.

وی، تجهیز بندر شهید رجایی به علائم‌های کمک ناوبری هوشمند با بهره‌گیری از دانش بومی را امری ضروری در راستای افزایش ضریب ایمنی تردد شناورهای ورودی و خروجی به بندرشهید رجایی دانست و ادامه داد: این بویه توسط شناور مولتی کت مراد در حضور نمایندگان شرکت سازنده و دستگاه نظارت آزمایش شد.

محمدی‌کرجی‌ران از آزمون‌های صورت گرفته بر روی این بویه به اندازه‌گیری زاویه کجی در هنگام قرارگیری نفرات تعمیراتی بر روی بویه در حالت‌های مختلف، مقاومت و استحکام بویه در برابر جریان جزر و مد و امواج، استحکام بویه در هنگام یدک کشی و حفظ تعادل در امواج با دامنه بالاو برگشت بویه بعد از گذر از موج و حفظ تعادل در زمان تصادم شناور و اشیاء به بویه اشاره کرد.

وی با بیان اینکه ۱۵۱ فروند علایم کمک ناوبری در آبهای حوزه جنوب شرق کشور مستقر است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعداد ۷۸ فروند بویه، ۱۷ فروند بیکن و ۶ فروند فار به طور صد درصد داخلی در دست طراحی و تحت نظارت و طبق الزامات موسسه رده‌بندی و قوانین انجمن ببن امللی چراغ‌های دریایی( IALA )  در حال ساخت است.

گفتنی است؛ بویه از جمله ابزارهای کمک ناوبری است که برای علامت‌گذاری کانال‌ها، نقاط مبنای مهم، نزدیکی به بندرگاه، خطرها، کشتی‌های غرق شده و مناطق با اهمیت ویژه به کار می‌رود. این وسیله برای علامت‌گذاری خطوط عبور و مرور در گذرگاه‌های آبی باریک و پرازدحام که مشمول مقررات عبور و مرور هستند، استفاده می‌شود.

منبع

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

بهره برداری از یک پست اسکله تجاری بندر لنگه در خرداد ماه 1401

ی خرداد 1 , 1401
زمان مطالعه: 2 دقیقه مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان از تعمیرات اساسی یک پست اسکله تجاری بندرلنگه به طول 240 متر خبر داد و گفت: این طرح با بکارگیری توان شرکت های دانش بنیان در ساخت تجهیزات و تعمیرات مورد نیاز این اسکله خردادماه امسال به بهره برداری می […]

همچنین بخوانید: