واکنش پژوهشکده آبزی‌پروری جنوب، به گزارش ایرنا درباره ماهی مهاجم تیلاپیا

زمان مطالعه: 2 دقیقه

بازگشت به گزارش خبری با کد ۸۴۷۶۲۳۸۷ با عنوان «نبرد تلخ ماهی تیلاپیا در آب‌های خوزستان» در تاریخ اول خرداد ۱۴۰۱ در ایرنا خوزستان، به استحضار می‌رساند این گزارش در پاراگراف نهم، خط پنجم و پاراگراف ۱۷، خط پنجم و ششم حاوی اطلاعاتی نادرست و کذب منتسب به پژوهشکده آبزی‌پروری آب‌های جنوب کشور است. لذا جهت تنویر افکار عمومی، ذکر توضیحات زیر ضروری است.

جمله «پرورش گونه زیلی در پژوهشکده آبزی‌پروری جنوب کشور در شهر اهواز نیز انجام شد و تجربه تکثیر و پرورش آن مورد بررسی قرار گرفت.» قویا تکذیب می‌گردد. این پژوهشکده بنا به درخواست ادارات ذیربط در استان، زیست و پراکنش این گونه در محیط‌های طبیعی در گستره آب‌های داخلی استان را بررسی نموده که نتایج حاصله باعث شناخت میزان گستردگی این گونه در استان و ارائه راهکارهای مقابله و کنترل آن در محیط‌های طبیعی می‌باشد و تکثیر و پرورش هیچ یک از گونه‌های تیلاپیا در فضای این پژوهشکده انجام نشده است.

در رابطه با جمله «با وجود پیگیری خبرنگار ایرنا، هوشمند رییس پژوهشکده آبزی‌پروری جنوب حاضر به پاسخگویی در این زمینه نشد.» این موضوع از طریق روابط عمومی پژوهشکده برای مصاحبه حضوری از خبرنگار محترم دعوت به عمل آمد ولی ایشان ضمن امتناع از حضور در پژوهشکده نسبت به ارائه گزارش نادرست اقدام کرده‌اند. در عین حال رییس پژوهشکده آمادگی کامل خود را برای پاسخگویی حضوری با خبرنگار محترم آن خبرگزاری و سایر اصحاب رسانه اعلام می‌نماید.

بر اساس ماده ۳۳ قانون مطبوعات حق هر گونه پیگیری قانونی توسط این پژوهشکده محفوظ می‌باشد.

واکنش پژوهشکده آبزی‌پروری جنوب، به گزارش ایرنا درباره ماهی مهاجم تیلاپیا

توضیح ایرنا:

توضیح و تکذیب پژوهشکده آبزی‌پروری جنوب در بند نخست، اشاره به بخشی از گزارش ایرنا دارد که از آخرین تحقیقات مرکز پژوهش‌های مجلس در اردیبهشت امسال با عنوان «رویکردها و سیاست‌های توسعه پرورش ماهی تیلاپیا در کشور» نقل شده است. جای تعجب دارد که رییس و روابط عمومی پژوهشکده آبزی پروری به این مساله بدیهی توجهی نکرده‌اند.

در بند دوم، پژوهشکده آبزی‌پروری جنوب در حالی پیگیری‌های بیش از یک ماه گذشته خبرنگار ایرنا و عدم پاسخگویی رییس پژوهشکده را انکار می‌کند که در آخرین تماس خبرنگار با روابط عمومی این پژوهشکده، وی به صراحت اعلام کرد: «تیلاپیا موضوع حساسی در کشور است و موافقان و مخالفانی دارد. ما فعلا در مقام اظهارنظر نیستیم، چه برای پرورش و چه برای منع پرورش و هیچ اظهارنظری نمی‌توانیم بکنیم.» که مستندات این پیگیری‌ها نزد خبرگزاری محفوظ است و در صورت لزوم منتشر می‌شود.

خبرگزاری ایرنا با ابراز تاسف از این نوع پاسخگویی شتابزده پژوهشکده  و اتهام به خبرنگار ایرنا، حق هر گونه پیگیری قانونی و اعاده حیثیت را نیز برای  خود محفوظ میدارد.

ایرنا همچنان که پیش از این نیز اعلام کرده بود، آمادگی دارد  با مسوولان  پژوهشکده آبزی‌پروری جنوب در راستای شفاف‌سازی و پاسخ به شبهات مصاحبه نماید. 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

امداد رسانی آتش نشانان بنادر آبادان به حادثه دیدگان زیر آوار ساختمان متروپل

د خرداد 2 , 1401
زمان مطالعه: 2 دقیقه آتش نشانان و نیروی امداد و نجات بنادر آبادان همسو با دیگر گروه ها امدادی وارد عملیات امداد به حادثه دیدگان ریزش ساختمان متروپل شدند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی ، سرپرست مدیریت بنادر و دریانوردی آبادان اعلام‌کرد : […]
امداد رسانی ،آتش نشانان، بنادر آبادان ،سازمان بنادر و دریانوردی