یزد ۲۵ درصد تیلاپیای کشور را تولید می‌کند

زمان مطالعه: 2 دقیقه

مرین‌پرس/یزد مدیر شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان یزد از تولید سالیانه ۳۰۰ تن ماهی تیلاپیا در این استان خبر داد و گفت: یزد ۲۵ درصد تولید تیلاپیای کشور را به خود اختصاص داده و بدین لحاظ سرآمد کشور در تولید این ماهی محسوب می‌شود.

«سید اسماعیل یزدانی» در جمع خبرنگاران ضمن اعلام این خبر افزود: با توجه به لزوم حمایت دولت از بخش تولید از طریق اعطای تسهیلات کم بهره، تاکنون  تعداد ۵۲ نفر از متقاضیان سرمایه‌گذاری در بخش پرورش ماهی تیلاپیا از طریق سامانه سیتا به صندوق توسعه ملی جهت دریافت تسهیلات معرفی شده‌اند.

وی از ماهی تیلاپیا به عنوان دومین ماهی پرورشی دنیا پس از کپورماهیان یاد کرد و مباحث حاشیه‌ای پیرامون مصرف این ماهی در کشور ما همچون درصد بالای امگا شش، بروز التهابات روده‌ای و آلزایمر و غیره را تکذیب و تاکید کرد: ماهی تیلاپیا با کالری نسبتاً کم، از نظر پروتئین غنی است به طوری که سازمان غذا و داروی جهانی، این ماهی را در رسته غذاهای بسیار خوب طبقه‌بندی و مصرف دو بار در هفته آن را به مردم توصیه کرده است.

یزدانی سازگاری ماهی تیلاپیا با شرایط مختلف پرورش، مقاومت در برابر عوامل نامساعد محیطی، تراکم پذیری بالا در سیستم‌های مختلف پرورشی، دامنه دمایی مناسب ۲۶ تا ۲۸ درجه سانتی‌گراد جهت رشد ماهی تیلاپیا و برخی دیگر از موارد را از جمله شرایطی خواند که با توجه به موقعیت اقلیمی و آب و هوایی یزد می‌تواند این استان را در زمینه تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیا در منطقه سرآمد سازد.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از سیستم‌های مداربسته مبتنی بر بازچرخانی آب، سیستم بیوفلاک یا روش پرورش بدون تعویض آب و همچنین تولید توام ماهی و گیاه در روش آکواپونیک از جمله روش‌هایی است که با توجه به محدودیت منابع آبی استان یزد جهت پرورش ماهی تیلاپیا در این استان به کار گرفته می‌شود و تاثیر بسزائی در بهره وری بالای مصرف آب داشته است.

این مسئول در پایان از آمادگی مدیریت امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان در راستای مشاوره و صدور مجوز جهت پرورش ماهی تیلاپیا در تمامی شهرستانهای استان به متقاضیان و علاقمندان به سرمایه گذاری در این عرصه خبر داد.

انتهای پیام

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

برنامه ای مدون و زمان‌بندی شده برای آبنگاری سواحل و دریاها تدوین شده است/ حفظ ایمنی تردد شناورها؛ مهم‌ترین دستاورد هیدروگرافی

ی خرداد 29 , 1401
زمان مطالعه: 2 دقیقه رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح مهم‌ترین و کاربردی‌ترین دستاوردهای عملیات هیدروگرافی را تشریح کرد و گفت: بر اساس برنامه‌ای کاملا منظم و زمان‌بندی شده، آبنگاری سواحل و دریاها و عملیات نقشه برداری دریایی و تولید نقشه در حال انجام است. امیر سرتیپ‌ مجید […]
امیر سرتیپ‌ مجید فخری،رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، تردد شناورها،سازمان بنادر و دریانوردی