صید ماهی به روش پرساین در آب های قشم تا ۳۱ مرداد ممنوع است

زمان مطالعه: 3 دقیقه

علیرضا گلشنی زاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: این ممنوعیت صید به دستور مدیرکل شیلات استان هرمزگان و اطلاع رسانی به تعاونی صیادان قشم، رمچاه، مسن، ریگو، صلخ، سوزا، هنگام، زیرانگ، شیب دراز، تنبان، دیرستان، نقاشه و لارک اعمال شده است.

به گزارش ایرنا، ناوگان صیادی قشم با حدود هزار و ۱۵۰ شناور شامل ۹۰۰ فروند قایق و ۲۵۰ فروند لنج صیادی زمینه اشتغال ۶ هزار و ۷۰۰ نفر را به صورت مستقیم فراهم کرده است که با احتساب مشاغل مرتبط بیش از ۱۰ هزار نفر از این بخش ارتزاق می کنند.

صید ماهی به روش پرساین به صورت گروهی توسط صیادان انجام می شود.

در این روش صید محاصره ای با استفاده از تور به شکل مستطیل و مانور دایره ای شکل شناورهای پرساینر (PURSE SEINER) گله ماهیان تُن را که از گونه آبزیان سطح زی است و معمولا در فصـول خاص و در مناطقی خاص (در فصول بین خرداد تا پایان مهر در خلیج فارس، دریای عمان و مابقی ماهها در محدوده وسیع اقیانوس هند) به صورت دسته جمعی و در سطح آب دریا مشغول مهاجرت هستند، محاصر و صید می کنند.

در این روش صید قسمت فوقانی تور پرساین دارای بویه و قسمت تحتانی متصل به زنجیر و حلقه های مخصوص به نام SNAP RING است که باعث می شود تور پرساین همچون دیواره ایی مسیر حرکت گله ماهی را سد کرده و گله را در خود محصور کند.

در این روش با جمع آوری وایر سیمی که از لابلای SNAP RING عبور می کند، انتهای تور بسته و کل تور به شکل پیاله ایی در می آید که گله ماهی در حوضچه مانندی که دیواره آن را تور پرساین تشکیل می دهد آزادانه شنا می کند و با بالا کشیدن تور حلقه محاصره تنگ تر شده و آنگاه ماهی توسط ملاقه های فلزی به روی عرشه و شناور منتقل می شوند.

به گزارش ایرنا، استان هرمزگان با دارا بودن بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز دریایی از سواحل شرق استان (جاسک) در دریای عمان تا سواحل نیلگون خلیج فارس در شرق استان (پارسیان) و برخورداری از جزایر ۱۴ گانه خلیج فارس، یکی از مهم ترین و راهبردی ترین استان های ایران است که از جاذبه های منحصر به فردی چون جنگل های بی همتای حرا و مرغوب ترین مروارید جهان و ده ها اثر تاریخی و طبیعی برخوردار است.

جزیره قشم با مساحتی معادل هزار و ۴۹۱ کیلومتر مربع به عنوان بزرگترین جزیره‌ خلیج فارس شناخته می شود.

این جزیره زیبا تا ساحل بندرعباس حدود ۲۰ کیلومتر فاصله داشته و دارای طول جغرافیایی ۸۸/۵۵ درجه و عرض جغرافیایی ۸۹/۲۹ درجه می باشد.

این جزیره با وسعت یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع از تنگه هرمز به موازات ساحل جنوبی ایران به طول ۱۳۵ کیلومتر و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر داز توابع هرمزگان است و ۳۰۰ کیلومتر خط ساحلی دارد.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات ساحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر در میان آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

ذخیره سازی بچه ماهی در مزرعه پرورش ماهی در قفس های بندر کلاهی سیریک آغاز شد

ی خرداد 29 , 1401
زمان مطالعه: 3 دقیقه به گزارش  ایرنا، عبدالرسول دریایی روز یکشنبه در بازدید از مزرعه پورش ماهی در قفس های شرکت تعاونی ملاح ماهی بندر کلاهی سیریک با اشاره به اینکه ورود به حوزه آبزی پروری همواره توسط جامعه صیادی با موفقیت همراه بوده است،  افزود: خوشبختانه این شرکت با […]