“دیپلماسی اقتصادی” سیاست‌ راهبردی دولت در تجارت بین المللی/ نقش کلیدی بنادر کوچک در تامین معیشت ساحل‌نشینان/ ضرورت ارتباط هوشمندانه سازمان‌های همکار در ترانزیت کالا

زمان مطالعه: 3 دقیقهعضو هیات عامل و معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی، دیپلماسی اقتصادی را یکی از سیاست‌ های کلیدی دولت سیزدهم عنوان کرد و گفت: سازمان بنادر از جمله سازمان‌ های بسیار محوری در حوزه توسعه همکاری‌های تجاری در منطقه به شمار می‌رود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، جلیل اسلامی در آیین تکریم و معارفه مدیر کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان که ظهر روز سه شنبه ۱۸ امردادماه با حضور  جمعی از مقامات استانی و جامعه دریایی و بندری در سالن همایش های ساختمان مرکزی بندر شهید رجایی برگزار شد، با اشاره به رویکردها و سیاست های کلان سازمان بنادر و دریانوردی، گفت: بندر شهید رجایی، بندری شناخته شده و راهبردی در سرنوشت اقتصادی کشور و به ویژه توسعه تجارت خارجی و دارای اهمیت ویژه ای است که توسعه زیرساخت های آن امری بسیار حیاتی و مهم محسوب می شود.

وی از دیپلماسی اقتصادی به عنوان یکی از سیاست‌های بسیار دقیق دولت سیزدهم نام برد و اظهار داشت: سازمان بنادر  و دریانوردی یکی از سازمان‌های بسیار محوری در حوزه توسعه همکاری‌های تجاری در منطقه به شمار می‌رود و در راستای این سیاست دولت نیز فعالیت‌های ذاتی و حاکمیتی خود را پیش می‌برد. 

معاون امور بندری سازمان بنادر با بیان اینکه در حال حاضر سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه دیپلماسی همزمان با توسعه سایر زیرساخت‌ها فعالیت مثبتی را آغاز کرده است، ابراز امیدواری کرد، با حضور متعدد سرمایه‌گذاران خارجی در بندر شهید رجایی شرایط جدید و ظرفیت‌ سازی‌های مثبتی در حوزه‌های مختلف توسعه اقتصادی و بازرگانی فراهم گردد. 

اسلامی، ایفای نقش سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه بازدارندگی و پاسخ به اقدامات شرورانه دشمنان که در دریاها علیه منافع جمهوری اسلامی انجام می‌شود، را نمونه‌هایی از فعالیت ‌های حساس و تعیین‌کننده دانست و گفت: در بخش دریایی نیز ، طیفی از مدیران و کارشناسان سازمان بنادر و دریانوردی مجاهدت‌های زیادی داشته و در این بخش بسیاری از نگرانی‌های اولیه برطرف شده که نمونه‌های آن را امروز در حوزه‌های دریایی، دفاعی، نظامی شاهد هستیم.

وی سپس به نقش بنادر کوچک در  حفظ و تامین معیشت ساحل‌نشینان این استان اشاره کردو بیان داشت: سازمان بنادر در ایجاد اشتغال و زمینه‌های توسعه بنادر در قالب مدل سازی برای واگذاری بنادر کوچک نقش خود را ایفا نموده و این هدف‌گذاری‌ها ادامه می‌یابد. 

معاون امور بندری سازمان بنادر ، حفظ سرمایه‌گذاری‌های انجام شده و اجرای طرح های جدید را از دیگر برنامه‌های سازمان بنادر و بنادر تابعه اعلام کرد و افزود: در راستای تحقق استراتژی این برنامه نیز در قالب سامانه‌ای به زودی رونمایی خواهد شد.

اسلامی اضافه کرد: با اجرای این برنامه ، در کنار ظرفیت‌های ایجاد شده می توانیم در راستای سیاست‌های کلان نیز ظرفیت‌های جدید سرمایه‌گذاری به ویژه در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی، قدم‌های مثبتی برداریم.   

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع ترانزیت و کریدورهای جدید در بندر شهید رجایی اشاره کرد و افزود:  به واسطه اینکه محور ترانزیت در بندر شهید رجایی متصل به ریل است و ظرفیت‌های پایانه‌ای آن کامل است‌، این بندر می‌تواند به عنوان پایگاه اصلی ترانزیت کشور در کنار سایر کشور‌ها مطرح باشد. 

معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه ناوگان دریایی بنادر هرمزگان به عنوان پایتخت سفرهای دریایی را یادآورد شد و تاکید کرد: در این بخش باید در تمامی حوزه‌ها اعم از زیرساخت، سرمایه‌گذاری و ساماندهی مدل کسب و کار، یک تغییر اساسی صورت بگیرد. 

اسلامی در خصوص همکاری‌های بین بخشی سازمان‌های مرتبط با اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، گفت: با یک ارتباط هوشمندانه با سایر سازمان‌های درگیر با موضوع کالاهای تجاری می‌توان پاسخگویی مناسبی به خدمت گیرندگان در بندر شهید رجایی را شاهد باشیم.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

تکریم و معارفه مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان برگزار شد/ضرورت هم افزایی ارگانهای دریایی در بزرگترین استان ساحلی ایران/ بسترسازی برای گسترش زیربناهای بندرگاهی و پسکرانه‌ای

س مرداد 18 , 1401
زمان مطالعه: 3 دقیقه آیین تکریم و معارفه مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با حضور عضو هیات عامل و معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی، معاون سیاسی استانداری هرمزگان، مدیران عضو شورای حمل و نقل و اعضای جامعه دریایی و بندری این استان در بندر شهید رجایی […]
تکریم و معارفه مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان برگزار شد/ضرورت هم افزایی ارگانهای دریایی در بزرگترین استان ساحلی ایران/ بسترسازی برای گسترش زیربناهای بندرگاهی و پسکرانه‌ای