تبادلات تجاری ایران و قزاقستان به ۳ میلیارد دلار می رسد

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش  تین نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، سریک ژومان گارین روز سه شنبه ۱۰ آبان در حاشیه بازدید از ظرفیت های ترانزیت و لجستیک بندر شهید رجایی در جمع خبرنگاران به دیدار اخیر رییس جمهور قزاقستان و جمهوری اسلامی ایران در شهر سمرقند اشاره کرد و گفت: طی این دیدار طرفین بر افزایش روابط اقتصادی و تجاری خود از جمله افزایش تبادلات کالا تا ۳ میلیارد دلار تاکید کردند.

 وی همچنین به دیدار روز گذشته خود با وزیران راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران در تهران اشاره کرد و بیان داشت: طی توافقنامه مشترک با این وزیران، افزایش حجم ترانزیت میان دو کشور از یک میلیون تن به ۴ میلیون تن در سال پیش بینی شده است.

معاون نخست وزیر قزاقستان هدف اصلی بازدید از بندر شهید رجایی را توسعه حمل و نقل و تجارت عنوان کرد و افزود: برای توسعه سرمایه گذاری های خود در بندر شهید رجایی و همچنین صادرات کالاهای قزاقستان از این بندر به سایر کشورها از جمله هندوستان، چین و کشورهای اوراسیا نیازمند همکاری های دوجانبه هستیم.

ژومان گارین با ابراز شگفتی از حجم تجارت و عملیات بندری در بندر شهید رجایی در شرایط تحریم ها، گفت: باعث خوشحالی است که در این بندر تجاری ایران کارهای بسیار بزرگی درحال انجام است.

وی ادامه داد: قزاقستان بزرگترین کشور دنیاست که راهی به آب های آزاد ندارد به همین دلیل جمهوری اسلامی ایران و توسعه تجارت از طریق بنادر آن به ویژه بندر شهید رجایی به عنوان یک مسیری مطمئن برای توسعه صادرات جهت تسهیل حمل ونقل و ترانزیت بین دو کشور حائز اهمیت است.

معاون نخست وزیر قزاقستان با اشاره به وجود یک بندر تجاری این کشور در چین، بیان کرد: بندر شهید رجایی همچنین فرصت مناسبی برای صادرات کالاهای ایرانی از طریق خاک قزاقستان به کشور چین است.

منبع

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

طرح رتبه‌بندی شاخص شدت کربن کشتی‌ها از اول ۲۰۲۳ اجباری می‌شود

چ آبان 11 , 1401
زمان مطالعه: 2 دقیقه به گزارش مرین‌پرس به نقل از سایت IMO؛ “کیتاک لیم” دبیرکل IMO با ابلاغ اجرایی شدن این طرح از ابتدای نوامبر با اشاره به اینکه اصلاحات ضمیمه VI MARPOL به مرور زمان به منظور کاهش گاز‌های گلخانه‌ای به اجرا در می‌آید، یاد‌آور شد: قوانین مربوط به […]

همچنین بخوانید: