کمبود زیرساخت در بنادر شمالی و مشکل نبود شرکت‌ های لجستیکی

زمان مطالعه: 4 دقیقه

وی با بیان اینکه نزدیک به ۳۸ درصد از بارهای صادراتی کشور توسط کشتیرانی دریای خزر حمل می شود، تصریح کرد: این در حالی است که فقط ۲۰ درصد از ناوگان در حال تردد به بنادر شمالی ، متعلق به کشتیرانی دریای خزر بوده و بقیه مربوط به کشتی های خارجی و ناوگان کشتیرانی بخش خصوصی ایران است.

مدیرعامل کشتیرانی دریای خزر ادامه داد: کشتیرانی دریای خزر در سال های اخیر با توسعه حمل ونقل کانتینری که پیش از این در دریای خزر متداول نبود، ۸۳ درصد حمل کالاهای کانتینری از بنادر شمالی کشور به بنادر روسیه و قزاقستان را انجام می دهد و امسال نیز در این زمینه نسبت به مدت مشابه سال قبل، در بخش حمل بار صادراتی کانتینری ۱۲۵ درصد رشد را به ثبت رسانده است.

وی تاکید کرد: در بخش واردات نیز سهم کشتیرانی دریای خزر نسبت به صادرات متناسب است؛ این در حالی است که کشتیرانی های بخش خصوصی و خارجی متمایل به حمل کالاهای وارداتی هستند و سهم بیشتری در حمل بار وارداتی دارند.

جهانبانی تمرکز کشتیرانی دریای خزر را صادرات و حمایت از صادرکنندگان ایرانی اعلام کرد و گفت: اگرچه با توجه به شرایط روسیه و مجموعه تحولاتی که در حوزه مسیرهای حمل بار این کشور به دلیل مناقشات با اوکراین انجام شده، حجم تقاضا برای صادرات به روسیه با رشد فزاینده ای مواجه است، اما کشتیرانی دریای خزر در هفت ماهه سال جاری در بخش حمل کالاهای مربوط به کریدورهای شمال-جنوب نسبت به سال گذشته افزایش ۳۵۰ درصدی را تجربه کرده است؛ بنابراین به طور تقریبی غالب سهم حمل کالا از کریدور شمال – جنوب به عنوان یک مأموریت ملی، در اختیار کشتیرانی دریای خزر است؛ ضمن اینکه در حال تکمیل زیرساخت ها و توسعه ناوگان در این مسیر هستیم.

وی با اشاره به سفارش ساخت کشتی با تولیدکنندگان داخلی از سوی گروه کشتیرانی دریای خزر، افزود: بر این اساس تلاش داریم تا با توسعه ناوگان، سهم حمل دریایی بارهای صادراتی از ایران به کشورهای حاشیه دریای خزر را افزایش دهیم؛ این در حالی است که این حرکت توسعه ای هم اکنون آغاز شده و در حوزه های مختلف مشهود است، به نحوی که کشتیرانی دریای خزر در بحث ترانزیت خودرو نیز با ثبت رکوردی تازه در سال جاری نسبت به سال گذشته ۲۷۰ درصد رشد را شاهد بوده است.

کمبود زیرساخت در بنادر شمالی و مشکل نبود شرکت های لجستیکی

جهانبانی گفت: با وجود افزایش تقاضا برای صادرات از بنادر شمال کشور، این بنادر به لحاظ زیرساخت هایی که باید از سوی نهادهای ذی ربط و دستگاه های دولتی مهیا گردد، به روزرسانی نشده و نیازمند تکمیل و توسعه تجهیزات جدید در این بنادر هستیم؛ به همین علت در برخی بنادر، شاهد انباشت کالاهای صادراتی هستیم که امیدواریم با تدبیر عاجل سازمان بنادر و دریانوردی این محدویت ها نیز به زودی رفع شوند

وی تجهیزات بندری و شیوه تخلیه و بارگیری در بنادر یاد شده را سنتی خواند و ادامه داد: امید ما این است که این روند و نگرش از سوی دست اندرکاران متحول شود؛ ضمن اینکه فقدان شرکتهای لجستیکی قوی در سامان دادن به نوع و شکل بارهای صادراتی برای صادرات از طریق دریا و به خصوص به صورت حمل کانتینری معضل دیگری است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

مدیرعامل کشتیرانی دریایی خزر یکی از ضرورت های توسعه صادرات از بنادر شمال کشور را کانتینری شدن این کالاها ارزیابی کرد و در رابطه با تدابیر اتخاذ شده کشتیرانی دریای خزر نیز تصریح کرد: کشتیرانی دریای خزر افزایش بهره وری ناوگان را از طریق برنامه ریزی دقیق سفرها، تسریع در عملیات بندری، دریایی، پایش سفرها و … به صورت جز به جز را دستور کار قرار داده است.

همچنین توسعه ناوگان در کشتیرانی دریای خزر با سفارش ساخت به کشتی سازی های داخلی آغاز شده است ضمن اینکه در راستای افزایش ظرفیت ناوگان و همگام با توسعه تجارت به دنبال خرید کشتی دست دوم با رعایت منافع ملی و بهره وری این کشتی ها نیز هستیم.

جهانبانی عرضه شناور نو یا با سن کم در دریای خزر و منطقه برای فروش را بسیار پایین دانست و افزود: همین امر، موانعی را بر سر راه خرید کشتی های دست دوم ایجاد کرده؛ به خصوص اینکه کشتیرانی دریای خزر استانداردهای بالایی را برای خرید شناور در نظر دارد.

وی با اشاره به مناقشات روسیه و اوکراین در منطقه، به توسعه روابط تجاری ایران و روسیه ظرف ماه های گذشته پرداخت و خاطرنشان کرد: در راستای تقویت این روابط همزمان با توسعه ناوگان از سوی کشتیرانی ها، بنادر نیز نیاز به بازنگری دارند تا قادر باشند به وظایف خود در قالب کالاهای صادارتی و کریدور شمال-جنوب به خوبی عمل کنند که به همین منظور بنادر باید نیازسنجی بازارهای هدف را از هم اکنون در دستورکار قرار دهند.

مدیرعامل کشتیرانی دریای خزر ادامه داد: ۷۰ درصد از مدت زمان حمل ونقل کالا در بنادر می گذرد؛ بنابراین تسریع در عملیات بندری و افزایش بهره وری در کنار استفاده بهینه از ناوگان است که به توسعه صادرات کشور و رونق بنادر در شمال کشور می انجامد.

وی گفت: به علت مشکلات لجستیکی و روان نبودن تشریفات صادراتی و کُند بودن بارگیری آنها، ناوگان بخش خصوصی در بسیاری از مواقع کشتی ها را با نیمی از ظرفیت یا حتی به صورت خالی حرکت می دهند.

منبع

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

نیروی دریایی امنیت کشتیرانی را برقرار و تجارت را رونق داده است

د آذر 7 , 1401
زمان مطالعه: 4 دقیقه به گزارش مرین‌پرس، سید ابراهیم رئیسی روز یکشنبه در جریان سفر به شهرستان جاسک در جمع فرماندهان،‌ افسران و خانواده شهدا و کارکنان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، با تبریک هفتم آذر روز افتخارآفرین نیروی دریایی اظهار داشت: نیروی دریایی ارتش امروز با صیانت از […]

همچنین بخوانید: