تهیه طرح ارتقا سهم کشور در اقتصاد دریامحور در دستور کار ارکان معاونت اول رییس جمهور

زمان مطالعه: 2 دقیقهمشاور معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اهمیت تحقق اقتصاد دریامحور در دولت سیزدهم گفت: تهیه طرح ارتقا سهم کشور در اقتصاد دریامحور در دستور کار ارکان معاونت اول رییس جمهور است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد امینی رعایا با حضور در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) اظهارداشت: سواحل و بنادر خوزستان نقش سرنوشت‌سازی در اقتصاد دریامحور دارد که باید به صورت کارشناسی به ظرفیت‌های کاربردی این استان توجه شود.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری و همچنین پیگیری های جدی معاون اول رئیس جمهور برای ارتقاء سهم جمهوری اسلامی در اقتصاد دریامحور افزود: قرار گرفتن ایران در جایگاه اصلی اقتصاد دریامحور نیازمند طرح کلان و کاربردی است.

به گفته وی، توسعه تجارت خارجی کشور با ایجاد زنجیرهای از پروژه‌های زیرساختی اولویت‌دار که دربرگیرنده سواحل شرق تا غرب کشور خواهند بود به تحقق اقتصاد دریامحور منجر می‌گردد.

امینی رعایا اضافه کرد: تدوین این طرح با محوریت ارکان معاونت اول رئیس جمهوری در دست تهیه است که پیش از هرچیز باید نیازسنجی ها و ظرفیت های لازم به خوبی شناسایی و در کنار یکدیگر قرار گیرند.

امینی رعایا افزود: به همین منظور، معاون اول رئیس جمهوری شورای توسعه سواحل مُکران را تشکیل داده و متولی آن نیز مشخص شده است.

وی بیان داشت: همچنین در راستایی تعیین متولی دیگر مناطق ساحلی کشوربا هدف نهایی شدن طرح کلان اقتصاد دریامحور، باید ظرفیت ها و نیازهای موجود در استانهای هرمزگان، بوشهر و خوزستان نیز شناسایی و مورد بررسی قرار گیرد.

تبلیغات
Ad 7

به گفته امینی رعایا؛ سفر امروز به استان خوزستان در همین راستا انجام شده تا با تعامل و همفکری که صورت می گیرد، برنامه‌ریزی های لازم در حوزه تدوین این طرح انجام شود.

مشاور معاون اول رئیس جمهور افزود: قطعا در راستای اجرایی شدن این چشم انداز (اقتصاد دریامحور) باید پروژه‌های کاربردی و زیرساختی اولویت‌دار متعددی در استان‌های ساحلی از جمله خوزستان اجرا شود.

وی با اشاره به اینکه دولت در حوزه منابع مالی با محدودیت هایی روبرو است گفت: این در حالی است که بدون تکیه به منابع دولتی، ظرفیت های قانونی متعددی برای اجرا و بهره برداری از این پروژه ها وجود دارد.

امینی رعایا محدوده زمانی اجرای این پروژه ها را 2 تا سه سال عنوان کرد و گفت: باید توجه داشت که ارکان اجرایی معاونت اول رئیس جمهوری از ظرفیت تسهیل گری و رفع موانع احتمالی در پیشرفت پروژه های اولویت دار در حوزه تحقق اقتصاد دریامحور را برخوردار است.

گفتنی است، امینی رعایا مشاور معاون اول رئیس جمهور بازدید از بنادر هندیجان، سواحل ماهشهر و همچنین بخش‌هایی از بنادر تابعه استان خوزستان را در دستور کار خود دارد.

پایان پیام/س

منبع

آخرین اخبار دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

حمل کالای ترانزیتی از بندر امام خمینی(ره) به سمت کشورهای حوزه قفقاز کم‌هزینه‌تر است

ی آذر 13 , 1401
زمان مطالعه: 2 دقیقه مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان گفت: مجتمع بندری امام خمینی (ره) از قابلیت های ترانزیتی و ترانشیپی کالاهای نفتی و غیرنفتی به کشور های عراق، ترکیه و حوزه قفقاز برخوردار است که این موضوع به کاهش های تجاری صاحبان کالاها منجر می گردد. […]
حمل کالای ترانزیتی از بندر امام خمینی(ره) به سمت کشورهای حوزه قفقاز