اقتصاد دریاپایه به راحتی می‌تواند جایگزین اقتصاد نفتی شود/ اجرای راهبرد اقتصاد دریامحور به یک سازمان یا یک وزارتخانه برنمی‌گردد

زمان مطالعه: 1 دقیقهرئیس فراکسیون اقتصاد دریامحور و‌عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، در میزگرد بررسی راهبرد استفاده از ظرفیت‌های اقتصاد دریاپایه در برنامه تلویزیونی جریان، تاکید کرد: یکی از رویکرد جدی در کشورهای صاحب دریا، ساحل و کشتیرانی، ارتقای سهم دریا در تولید ناخالص داخلی آن کشور است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بنادرودریانوردی، منصور آرامی اظهار داشت: دریا به عنوان یکی از  نعمت‌های تجدید پذیر، بخش‌ها و شقوق مختلفی دارد که با پیشرفته‌های صورت گرفته تکنولوژی، نحوه استفاده از ظرفیت‌های متنوع دریایی نیز متنوع‌تر و گسترده‌تر شده است‌.

آرامی با بیان اینکه هم‌اکنون تنها از ۴۰ درصد ظرفیت سواحل طولانی کشور استفاده می‌شود، خاطر نشان کرد: برای اجرای درست راهبرد اقتصاد دریامحور، ابتدا باید دریا و ظرفیت‌های دریایی را به درستی بشناسیم.

رئیس فراکسیون اقتصاد دریامحور مجلس با بیان اینکه دریا و اقتصاد دریاپایه به راحتی می‌تواند جایگزین اقتصاد وابسته به نفت باشد، افزود: یقینا یکی از آلترناینوهای جدی در مفهوم اقتصاد غیرنفتی پایدار، اقتصاد دریامحور است.

آرامی افزود: اجرای راهبرد اقتصاد دریامحور به یک سازمان یا یک وزارتخانه برنمی‌گردد. از این رو فراکسیون اقتصاد دریامحور با برپایی جلسات متعدد و رایزنی با کلیه دستگاهای ذی‌ربط در اقتصاد کلان کشور، در نظر دارد توجه همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها را به موضوع اقتصاد دریامحور جلب کند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از رویکرد جدی در اجرایی سازی اقتصاد دریاپایه در برنامه هفتم توسعه، توسعه زیرساخت ها است، گفت: برای استفاده بهینه و پایدار از ظرفیت‌های دریا و منابع آبی، توسعه زیربناها در تمام حوزه وابسته به دریا باید به طور جد پیگیری و انجام شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

شش اَبَر روند جهانی، جریان اقتصاد را به سمت دریا سوق داد/ استفاده از ظرفیت‌های دریایی، طی یک دهه، ۷ برابر شد/ راهبرد اقتصاد دریا پایه به یک نهاد فرابخشی و فرادستگاهی نیاز دارد

ی آذر 13 , 1401
زمان مطالعه: 1 دقیقه عضو هیات عامل و معاون برنامه‌ریزی، توسعه مدیریت و منابع سازمان بنادرودریانوردی، در میزگرد برنامه تلویزیونی جریان، به بررسی راهبرد استفاده از ظرفیت‌های دریایی و حرکت به سمت اقتصاد آبی و توسعه دریا‌محور، پرداخت. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بنادرودریانوردی، حسن بیک‌محمدلو با […]
شش اَبَر روند جهانی، جریان اقتصاد را به سمت دریا سوق داد

همچنین بخوانید: