مذاکرات محرمانه ریلی

زمان مطالعه: 12 دقیقه

به گزارش خبرنگار مرین‌پرس، روسیه و آذربایجان قصد دارند تا در تکمیل خط ریلی ایران همکاری داشته باشد همچنین باید گفت که دولت روسیه علاقمند به مشارکت در تکمیل راه‌آهن رشت- آستارا است تا به صورت وام و یا روش‌های دیگر به تأمین مالی این خط ریلی کمک کند. به همین منظور طی ماه‌های اخیر مذاکراتی با دولت روسیه در راستای توسعه ترانزیت میان دو کشور انجام شده است.

صد هزار تن محمولات مواد معدنی و ساختمانی از مبدأ استان‌های زنجان و گلستان در پی تلاش‌های انجام گرفته با هدف جذب کالا و شناسایی بازارهای جدید در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) جذب و در حال تخلیه و بارگیری است.

جزئیات مذاکرات ریلی محرمانه می‌باشد

خیراله خادمی، مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور درخصوص سرمایه گذاری روسیه در بخش ریل رشت- آستارا به خبرنگار ما گفت: جزئیات مذاکرات با روسیه محرمانه می‌باشد اما اتفاقات بزرگی در حال انجام است با توجه به اینکه روس‌ها در ریل شمال به جنوب و کریدور جنوب به شمال قرار است که سرمایه گذاری کنند.

وی در ادامه بیان کرد: روس‌ها در جلسات مختلف اعلام آمادگی کردند و جزئیات توافق به زودی به همه گفته خواهد شد اما در حال حاضر این جزئیات محرمانه است اما کارشناس روس‌ها نقشه‌ها و تمام مدارک کارشناسی به شرکت‌های روس‌ها داده شده است و توافقات اولیه انجام شده است.

سرمایه گذاری ۲.۵ میلیارد دلاری برای توسعه ناوگان تا سال ۱۴۰۵

مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفت: باید به فعالان اقتصادی که از ناوگان ملی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برای حمل بار خود استفاده می‌کنند مشوق‌هایی ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری مرین‌پرس، محمدرضا مدرس خیابانی در نخستین همایش ملی تمدن دریایی مسیر پیشرفت که هم اکنون در چابهار در حال برگزاری است، گفت: گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اقتدار ملی و بین‌المللی خود را به جهانیان ثابت کرده که نمونه آن اعزام نفت ایران به ونزوئلا با کشتی‌های متعلق به ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران است که توانست پرچم جمهوری اسلامی ایران را در دو فروند کشتی نفتکش عازم ونزوئلا به اهتزاز درآورد.

وی افزود: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلفی فعالیت دارد و علاوه بر حضور جدی در آبراه‌های بین‌المللی پشتیبانی از نیروی انسانی داخلی را نیز صورت می‌دهد؛ به نحوی که سالانه ۲۰۰ نفر از داوطلبین ورود به حوزه دریانوردی سالانه از سوی این ناوگان ملی آموزش می‌بینند.

تأمین مالی پروژه‌های حمل و نقل از طریق بورس

براساس لایحه بودجه ۱۴۰۲، صندوق توسعه حمل و نقل با دریافت مجوز از سازمان بورس برای تکمیل پروژه‌ها می‌تواند منابع مالی تکمیل پروژه هارا از طریق بورس انجام دهد.

به گزارش خبرنگار مرین‌پرس، در لایحه بودجه ۱۴۰۲ هریک از شرکت‌ها و سازمان‌های تابع وزارت راه و شهرسازی در حوزه حمل و نقل مکلفند صد در صد (۱۰۰%) از سود قابل تقسیم خود را پس از کسر مالیات، پنجاه درصد (۵۰%) سود ویژه و سود سهام دولت مندرج در پیوست شماره سه این قانون تا سقف ده هزار میلیارد (۱۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال به حساب صندوق توسعه حمل و نقل نزد خزانه داری کل کشور که توسط وزارت راه و شهرسازی اعلام می‌شود واریز نمایند.

افزایش پلکانی نرخ عوارض جاده‌ای

براساس لایحه بودجه ۱۴۰۲، وزارت راه و شهرسازی مجاز است که نرخ عوارض جاده‌ای را به صورت پلکانی افزایش دهد.

به گزارش خبرنگار مرین‌پرس، در لایحه بودجه ۱۴۰۲ وزارت راه و شهرسازی می‌تواند نرخ عوارض جاده‌ای را به صورت پلکانی به نحوی که حقوق کاربران رعایت شود افزایش دهد.

وزارت راه و شهرسازی مجاز است از طریق مشارت سرمایه گذاران بخش دولتی اخذ عوارض در کلیه آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها را به صورت الکترونیکی عملیاتی نماید. همچنین وزارت راه و شهرسازی مکلف است در تعیین نرخ عوارض جاده‌ای به صورت پلکانی به نحوی عمل نماید که حقوق کاربرانی که به موقع نسبت به پرداخت عوارض اقدام می‌نمایند، رعایت و انگیزه لازم برای پرداخت به موقع عوارض حفظ شود.

مالیات ۳۰۰ هزار تومانی برای واحدهای مسکن مرین‌پرس

براساس لایحه بودجه ۱۴۰۲، واحدهای مسکن مرین‌پرس برای سال‌های ۱۳۹۸ الی ۱۴۰۲ مشمول دریافت مالیات می‌شود.

به گزارش خبرنگار مرین‌پرس، در لایحه بودجه ۱۴۰۲ میزان مالیات پروژه‌های مسکن مرین‌پرس مشخص شده است و سازمان امور مالیاتی موظف است که مفاصا حساب مالیاتی را به سازندگان و خریداران واحدهای مسکونی تحویل دهد.

میزان مالیات پروژه‌های مسکن مرین‌پرس بابت هر واحد مسکن مرین‌پرس برای سال‌های ۱۳۹۸ الی ۱۴۰۲ در پروژه‌های تفاهم نامه سه جانبه با سازندگان و تعاونی‌ها و پیمانکاران فرعی طرف قرارداد با آنها با هر نوع قرارداد و با معرفی وزارت راه و شهرسازی معادل سه میلیون (۳.۰۰۰.۰۰۰) ریال برای هر واحد تعیین می‌گردد و هیچ گونه مالیات دیگری به غیر از مالیات بر ارزش افزوده بابت خرید مصالح به این پروژه تعلق نمی‌گیرد. سازمان امور مالیاتی موظف به صدور مفاصا حساب مالیاتی پس از دریافت این مالیات است.

افزایش مالیات واحدهای مسکونی لوکس نسبت به سال گذشته

براساس لایحه بودجه ۱۴۰۲، واحدهای مسکونی بیش از ۲۰ میلیارد تومان مشمول پرداخت مالیات می‌شود.

به گزارش خبرنگار مرین‌پرس، براساس لایحه بودجه ۱۴۰۲ واحدهای مسکونی و باغ ویلاها مجاز بیش از ۲۰ میلیارد تومان مشمول پرداخت مالیات می‌شود در صورتی که در بودجه ۱۴۰۱ واحدهای مسکونی و باغ ویلاها مجاز بیش از ۱۰ میلیارد تومان مشمول پرداخت مالیات می‌شدند.

واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای مجاز که ارزش آنها (با احتساب عرضه و اعیان) بیش از دویست میلیارد (۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال می‌باشد مازاد به این مبلغ مشمول مالیات به میزان دو در هزار می‌شوند. این مالیات برعهده شخص است که در ابتدای هر سال مالک واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای مذکور می‌باشد.

واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای در حال ساخت مشمول مالیات نمی‌باشند.

رشد ۵۷ درصدی صدور پروانه ساخت

سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در کمیته تخصصی ستاد هماهنگی اقتصادی دولت از رشد ۵۷ درصدی صدور پروانه ساخت و مکان‌یابی ایجاد شهرک جدید خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مرین‌پرس، ارسلان مالکی سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن در کمیته تخصصی ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که با حضور محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و فرهاد رهبر دستیار اقتصادی رئیس جمهور و معاونان وزیر راه و شهرسازی در حوزه مسکن در ساختمان دادمان برگزار شد، در خصوص آخرین وضعیت تأمین زمین‌شهری گفت: اراضی شناسایی شده در محدوده ۲۴ هزار و ۴۵۱ هکتار است که اقدامات الحاق انجام شده و آن دسته از اراضی که متقاضی فعال داشته، شروع شده است.

مالکی افزود: این رقم بر اساس طرح‌های تفصیلی ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد را پاسخگو است. همچنین ۲۱ هزار و ۷۹۳ هکتار در کارگروه‌های استانی پیشنهاد الحاق شده است و پیش‌بینی می‌شود ۷۷۶ هزار و ۸۲۶ واحد در سامانه قابلیت بارگذاری دارد.

رشد ۲۶ درصدی بودجه عمرانی

بودجه عمرانی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ نسبت به بودجه ۱۴۰۱ رشد ۲۶ درصدی پیدا کرده است و این برای تشویق حضور پیمانکاران در برنامه‌های عمرانی خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مرین‌پرس، بودجه عمرانی هم در لایحه دولت افزایش قابل‌توجهی نسبت به سال گذشته داشته و به رقم ۳۲۷ هزار و ۹۲۰ میلیارد تومان رسیده است؛ این رقم نسبت به لایحه بودجه ۱۴۰۱ رشد بیش از ۲۶ درصدی را تجربه کرده است. از طرف دیگر برای شرکت‌های ایرانی طرف قرارداد با شرکت‌های خارجی پیمانکار دولت مشوق‌های خوبی دیده شده است.

تدوین بسته‌های تشویقی برای تسریع نوسازی در بافت‌های فرسوده

آئینی از تدوین بسته‌های تشویقی برای تسریع نوسازی در بافت‌های فرسوده خبر داد و گفت: بیش از ۲۰ درصد سطح شهرهای کشور را بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی تشکیل می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری مرین‌پرس، مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، محمد آئینی افزود: در این بافت‌ها حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بنای ناپایدار وجود دارد که فاقد هرگونه سازه‌ای هستند و در صورت زلزله با بزرگی پایین هم ممکن است بر سر ساکنان آوار شوند.

وی با اشاره به تدوین بسته‌های تشویقی برای نوسازی بافت‌های فرسوده، اظهار کرد: در شتاب‌بخشی به نوسازی بافت‌های فرسوده با دو مانع اصلی مواجه هستیم که توان مالی پایین ساکنان از مهم‌ترین موانع است و این افراد به‌تنهایی توان نوسازی واحدهای فرسوده را ندارند و حتی در صورت پرداخت وام قادر به پرداخت اقساط نیستند. از سوی دیگر سازنده‌ها، توسعه‌گران و انبوه‌سازان تمایل دارند در مناطقی که بازده اقتصادی بیشتری برای آنها دارد سرمایه‌گذاری کنند.

آئین گفت: برای رفع این معضل بسته‌های تشویقی تدوین کردیم، یعنی از یک سو سهم مالکان را در مشارکت بالا برده و از سوی دیگر سازندگان در کنار امتیازاتی که به آنها تعلق می‌گیرد به انجام مسئولیت اجتماعی که بر عهده آنها است، تشویق شوند.

جبران کمبودهای مسکن با طرح ساخت خانه‌های ویلایی

ساخت مسکن‌های یک طبقه یا ویلایی در برخی از شهرها امکان پذیر خواهد بود اما در کلانشهرها نمی‌توان خانه‌های ویلایی ساخته شود.

به خبرنگار مرین‌پرس؛ طی سال‌های گذشته تا به امروز بارها شنیده‌ایم که گفته شد که ۶۰ سال طول می‌کشد تا یک نفر صاحب خانه شود شاید یکی از دلایل طولانی شدن این زمان در کنار قیمت بالا ساخت مسکن‌های عمودی است که هزینه ساخت را بالا می‌برد؛ بارها مسؤولین اعلام کردند خانه‌های ویلایی و یک طبقه در قالب مسکن ملی ساخته خواهد شد.

با توجه به اینکه خانه‌های بلند مرتبه مزیت‌های زیادی دارد اما مدت طولانی برای ساخت این پروژه‌ها لازم است با توجه به اینکه کیفیت بعضی از خانه‌های بلند مرتبه نیز مورد نقد قرار دارد از سوی دیگر دور بودن این آپارتمان‌ها به شهرهای و امکانات رفاهی و آموزشی نیز مورد بحث همگان است.

بندر امام به شبکه جهانی متصل است

بهروز آقایی گفت: وقعیت تجاری بندر امام در ۶ ماهه گذشته نشان داده است که به شبکه جهانی متصل و صادرات و واردات از این بند افزایش چشمگیری داشته است.

به گزارش خبرنگار مرین‌پرس، صد هزار تن محمولات مواد معدنی و ساختمانی از مبدأ استان‌های زنجان و گلستان در پی تلاش‌های انجام گرفته با هدف جذب کالا و شناسایی بازارهای جدید در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) جذب و در حال تخلیه و بارگیری است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان در ادامه در خصوص وضعیت بندر امام گفت: بندر امام در حال حاضر با توجه به اینکه دسترسی به شبکه جهانی دارد و از لحاظ دریایی موقعیت خوبی نسبت به بقیه بنادر دارد و این بندر می‌تواند با دسترسی که دارد در بخش ترانزیتی و کریدوری کمک ویژه ای داشته باشد.

انجمن کشتیرانی به دنبال حمایت چندوجهی دولت

مسعود پل‌مه با استقبال از برنامه ویژه سازمان بنادر و دریانوردی در راستای فعال سازی منظم خطوط لاینری، گفت: در این راستا نیازمند حمایت چندوجهی دولت و حاکمیت هستیم.

به گزارش خبرگزاری مرین‌پرس، مسعود پل‌مه دبیرکل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران درباره ضرورت ایجاد خطوط کشتیرانی منظم و برنامه سازمان بنادر و دریانوردی، اظهار داشت: خطوط کشتیرانی منظم (لاینر) متداول‌ترین نوع حمل و نقل دریایی است و در مسیرهای متداول تعریف می‌شود و از طریق آن یک یا چند شرکت کشتیرانی با اجماع فعالیت‌ها اقدام به عملیات حمل و نقل دریایی می‌کنند.

وی افزود: در عین حال باید توجه داشته باشیم خطوط منظم کشتیرانی برای حمل و نقل در مکان از پیش تعریف شده و زمان از پیش تعیین شده فرایند انتقال کالا از مسیر دریایی را مدنظر قرار می‌دهند.

احتمال افزایش وام نهضت ملی مسکن به ۵۰۰ میلیون تومان

وزیر راه و شهرسازی گفت: انتظار می‌رود سقف وام نهضت ملی مسکن از ۳۵۰ به ۵۰۰ میلیون تومان و دوره بازپرداخت نیز افزایش یابد تا قدرت مالی ساخت و ساز بالاتر برود.

به گزارش خبرگزاری مرین‌پرس، مهرداد بذرپاش در جلسه کمیته تخصصی ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با موضوع پیشنهادات وزارت راه و شهرسازی در خصوص ساخت سالانه یک میلیون مسکن، اظهار کرد: مسکن و شهرسازی و حمل‌ونقل دو حوزه اصلی برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی است. این دو موضوع اگرچه اشتراکاتی دارند اما تلاش‌های متفاوتی می‌طلبند و تاکنون برای آن‌ها دو شورای حمل و نقل و مسکن تشکیل و به صورت هفتگی جلسه تشکیل می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: کارهای ستادی و پشتیبانی در خصوص اجرای وعده ۴ ساله دولت، انجام شده است و مطالبه اصلی دولت این است که اجرای قانون جهش تولید مسکن به سرمنزل مقصود برسد.

وی تصریح کرد: با توجه به مشکلات پیش‌رو به‌ویژه در بخش تأمین مالی و تورم، کار این بخش سخت‌تر شده است.

افزایش ۵ برابری قیمت یونولیت از هفته گذشته

عضو کانون انبوه سازان گفت: گرانی مصالح ساختمانی می‌تواند پروژه‌های حمایتی را متوقف می‌کند.

به گزارش خبرنگار مرین‌پرس، در چند روز گذشته خبر افزایش یونولیت و دیگر مصالح ساختمانی به گوش رسید با توجه به اینکه این افزایش‌ها می‌تواند ساخت و سازها را با سختی همراه کند از سوی دیگر قیمت مسکن نیز افزایش می‌کند در این خصوص ایرج رهبر، عضو کانون انبوه سازان گفت.

ایرج رهبر؛ عضو کانون انبوه سازان در خصوص افزایش قیمت مصالح ساختمانی به خبرنگار مرین‌پرس گفت: هر مصالحی گران شود بر بازار مسکن تأثیر مستقیم دارد و حتی روی ساخت و سازها تأثیر می‌گذارد.

وی در ادامه از افزایش قیمت یونولیت گفت: یونولیت یک نوع سقف است که بین طبقات استفاده می‌شود و بتن ریزی ها بر روی یونولیت صورت می‌گیرد از هفته گذشته قیمت یونولیت ۵ برابر شده است از سوی دیگر از اول سال که ۷۰ تومان بوده ۴۰۰ هزار تومان شده است.

تشدید کنترل مسافران خارجی در فرودگاه‌ها در پی موج جدید کرونا

مدیرکل روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: مسافران باید حتماً دو دز واکسن را تزریق کرده باشند و تست Pcr منفی ارائه دهند.

به گزارش خبرنگار مرین‌پرس، با توجه به افزایش مرگ و میر کرونایی در کشورهای چین و کره پروازها از این دو کشور همچنان برقرار است با توجه به اینکه ورودی فرودگاه‌ها زیر نظر وزارت بهداشت کنترل می‌شود. در این خصوص مقام مسؤول به خبرنگار مرین‌پرس توضیح داد.

میراکبر رضوی مدیرکل روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری با توجه به افزایش مرگ و میر کرونا در چین و کره و محدودیت پرواز از این دو کشور به خبرنگار مرین‌پرس گفت: در حال حاضر هیچ دستورالعملی به سازمان هواپیمایی ابلاغ نشده است و همان دستورالعمل‌های سابق اعمال می‌شود.

وی در ادامه افزود: در دستورالعمل کلی آمده که مسافران باید دو دز واکسن را تزریق کرده باشد و همچنین اگر واکسن نزده باشند باید تست Pcr منفی باشد و این تست ۷۲ ساعت قبل باید گرفته شده باشد در نهایت مأموران وزارت بهداشت نیز چکاپ نهایی را انجام می‌دهند.

این مقام مسؤول در پایان بیان کرد: پروازها مانند روال سابق اعمال می‌شود فقط مراقبت‌ها طبق دستورالعمل اعمال می‌شود.

به جای وام خانه متری در بورس عرضه شود

علیرضا مهدی زاده، کارشناس بازار مسکن در خصوص اینکه حدود یک چهارم وام مسکن برای خرید اوراق صرف خواهد شد و با این وام حتی نمی‌توان در تهران ۵ متر خانه خرید به خبرنگار مرین‌پرس گفت: اگر دارایی شما ۳۰۰ میلیون باشد اصلاً شما جزو متقاضیان خرید مسکن محسوب نمی‌شوید با وام مسکن و یک میلیارد پول نمی‌توان خانه دلخواه پیدا کرد و در اخر اطراف تهران شاید بتوان خانه خریداری کرد.

وی در ادامه بیان کرد: دولت باید به جای اینکه وام مسکن را تغییر دهد باید ساخت وساز را تسریع بخشد یعنی برای انبوه سازان و سازندگان تسهیلات ویژه در نظر بگیرد تا ساخت و ساز در زمین‌های دولتی آغاز شود و این روند ساخت وس از تسریع شود.

منبع

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

پروژه تعمیرات اساسی انبارهای بندر بوشهر بزودی آغاز خواهد شد

پ دی 22 , 1401
زمان مطالعه: 12 دقیقه مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: پروژه های متعددی با سرعت قابل قبول در این بندر در حال اجرا است و در این زمینه بزودی نیز پروژه تعمیرات اساسی انبارهای سرپوشیده کلید می خورد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادرودریانوردی؛ محمد […]
پروژه تعمیرات اساسی انبارهای بندر بوشهر بزودی آغاز خواهد شد

همچنین بخوانید: