ایجاد بنادر کوچک با رویکرد توسعه اقتصاد دریایی به قانون برنامه نیاز دارد

زمان مطالعه: 2 دقیقه

عضو مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس گفت: طرح اقتصاد دریا محور ابتکار مقام معظم رهبری بوده تا مناطق کمتر توسعه یافته در سواحل خلیج ‌فارس و دریای عمان مورد توجه سیاست ‌گذاران و برنامه ‌ریزان قرار گیرد‌.

به گزارش مرین‌پرس، محمد آشوری اظهار داشت: به طور قطع برای استفاده بهتر از دریا با رویکرد اقتصاد دریامحور در حوزه‌های تجارت بازرگانی، صید و صیادی و گردشگری نیازمند ایجاد مستحدثات دریایی هستیم تا  مردم از این ظرفیت در جهت ایجاد اشتغال پایدار وابسته به دریا استفاده کنند.

وی با بیان اینکه طرح اقتصاد دریامحور ابتکار مقام معظم رهبری بود، ادامه داد: برای اینکه مناطق کمترتوسعه یافته در سواحل خلیج‌فارس و دریای عمان مورد توجه سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان قرار بگیرد، رهبر معظم انقلاب این مهم را وارد ادبیات توسعه کشور کردند.

نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و خمیر در مجلس شورای اسلامی گفت: در این راستا «شورای توسعه سواحل مکران» تشکیل شد و با شکل گیری  این شورا یک حرکت تحول‌خواهی در استان‌های جنوبی شکل گرفت.

آشوری ادامه داد: دولت‌ها براساس آنچه به عنوان یک استراتژی و دستورالعمل از سوی رهبرمعظم انقلاب مطرح شده کار را شروع کرده‌اند. 

این نماینده مجلس به اهمیت ایجاد بنادر کوچک در ذیل اقتصاد دریامحور نیز اشاره و بیان داشت: یکی از بحث‌های جدی این است که  استراتژی مطرح شده را در قانون برنامه به عنوان قانون مادر و میان برد آورده تا ضمن روشن شدن  تکلیف دستگاه‌های اجرایی در چارچوب این برنامه، و وظایف ارگان‌ها نیز در زمینه ایجاد ظرفیت‌های پایه مشخص شده باشد. 

عضو مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس، ایجاد بنادر کوچک را یکی از وظایف مهم سازمان بنادر به عنوان سازمان مادر عنوان کرد و ادامه داد: سایر دستگاه‌ها نیز مانند وزارت نفت می توانند در این راستا با سازمان بنادر مشارکت و همکاری داشته باشند.

 آشوری با اشاره به اینکه در برخی از مناطق دریایی استان خلا وجود یک بندر کوچک احساس می شود، گفت: تاسیس شهرهای ساحلی و اسکان جمعیت در این شهرها در ذیل اقتصاد دریامحور بدون توسعه زیرساخت حاصل نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: اگر در قانون برنامه یک حکم اساسی در حوزه اقتصاد دریامحور وجود داشته باشد در قوانین سنواتی بودجه می‌توانیم رویکرد مستمری به دریا و سرمایه‌گذاری در این حوزه توسط بخش‌های دولتی و خصوصی را ایجاد کنیم.

به گفته نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی؛ تحقق این مهم زمینه استقرار جمعیت بیشتری و اشتغال پایداردر این مناطق را فراهم می‌کنند.

منبع

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

کشف یک تن مواد مخدر در آب‌های چابهار توسط نیروی دریایی سپاه

ش بهمن 1 , 1401
زمان مطالعه: 2 دقیقه به گزارش خبرزاری مهر به نقل از سپاه نیوز، ناوسالاریکم پاسدار نوذری ، فرمانده پایگاه دریایی امام علی (ع) چابهار گفت: این محموله مواد مخدر از نوع تریاک و با وزن تقریبی نزدیک به یک تن می باشد که در منطقه عمومی چابهار و دریای عمان […]

همچنین بخوانید: