امکان پهلوگیری همزمان ۳ اقیانوس پیمای نسل هفتم در بندر شهید رجایی

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، علیرضا محمدی کرجی ران اظهار داشت: روز آینده شش پروژه دریایی و بندری از طریق ارتباط ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور به بهره برداری می‌رسد.

وی ادامه داد: این پروژه‌ها شامل افتتاح یک پست اسکله و ۳۱ هکتار بارانداز پایانه کانتینری بندر شهید رجایی با اعتبار ۴۷۲ میلیارد تومان، سه پست اسکله نفتی در بخش عملیات عمرانی با اعتبار ۱۵۱ میلیارد تومان، دو فروند لایروب هایپرساکشن ۴۰۰۰ مترمکعبی با اعتبار ۸۵ میلیون یورو و یک فروند قایق طناب گیر با اعتبار ۸۰۰ هزار یورو است.

وی اضافه کرد: در مجموع برای این پروژه‌ها با احتساب ارزش روز پروژه سه هزار و ۱۹۷ میلیارد تومان سرمایه گذاری از محل منابع داخلی سازمان بنادر و دریانوردی صورت گرفته است.

وی افزود: همچنین پروژه ساختمان مرجع دریایی بندر جاسک با اعتبار ۷.۹ میلیارد تومان و سیستم جامع اطفاء حریق بندر لنگه به ارزش ۴.۷ میلیارد تومان از دیگر پروژه‌های افتتاحی در استان هرمزگان است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان اظهار کرد: باوجود همه محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های بین‌المللی و شیوع گسترده ویروس کرونا با اتکاء بر دانش فنی و بومی متخصصان و بندرسازان ایرانی از مجموع سه پست اسکله فاز سوم طرح توسعه بندر شهید رجایی، یک پست اسکله به همراه محوطه بارانداز آن به مساحت ۳۱ هکتار، آماده بهره برداری شده است.

وی افزود: با تکمیل فاز ۳ این بندر، امکان پهلوگیری همزمان سه کشتی نسل هفتم اقیانوس پیما با آبخور ۱۷.۵ متر و طول ۴۰۰ متر با بیش از ۱۸ هزار و ۴۰۰ TEU کانتینر فراهم می‌شود و قدرت رقابتی بزرگترین بندر بازرگانی کشور با بنادر رقیب در منطقه افزایش به سزایی خواهد یافت؛ همچنین این طرح موجب ارتقای جایگاه بندر شهید رجایی در میان ۱۰۰ بندر برتر دنیا خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول، ظرفیت اسمی تخلیه و بارگیری ترمینال کانتینری بندرشهید رجایی با اجرای کامل فاز سوم از ۶،۳ به ۸.۴ میلیون TEU افزایش پیدا می‌کند، این پروژه یکی از طرح‌های بزرگ بندرسازی در کشور است که هم از نظر تجهیزات فنی و هم روند ساخت و ساز‌های عمرانی دارای پیچیدگی‌های خاص و ویژگی‌های منحصر به فردی است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با بیان جزییاتی در خصوص پروژه سه پست اسکله نفتی در بندر خلیج فارس، از اتمام عملیات عمرانی آن خبر داد و گفت: ساخت این اسکله‌ها با قابلیت پذیرش شناور‌های بزرگ نفتی با اتکاء بر توان داخلی صورت گرفته است، اغلب تجهیزات مورد نیاز در داخل کشور و بخشی از آن توسط شرکت‌های دانش بنیان ایرانی ساخته شده است، این اسکله‌ها به طول یک هزار و ۳۰۰ متر، ۸۵۰ متر عرشه و ۱۶ متر عمق در ضلع شرقی حوضچه بندر شهید رجایی واقع شده و شامل احداث جاده، پل دسترسی و همچنین خطوط انتقال است.

کرجی ران اضافه کرد: با بهره برداری از این اسکله‌ها که از نوع شمع و عرشه و با امکان پهلوگیری شناور‌های نفتکش یکصدهزار تنی است، زیرساخت لازم برای صادرات سالانه ۳۴ میلیون تن فرآورده‌های نفتی شامل بنزین، گازوئیل، نفتا، میعانات گازی، نفت کوره و سوخت شناور‌ها فراهم می‌شود و ظرفیت صادرات فرآورده‌های نفتی از بندر شهید رجایی ۳۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.
منبع: خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

الحاق 4 باب انبار مکانیزه به بندرامام(ره)/ افزایش ظرفیت نگهداری و ذخیره‌سازی کالاهای اساسی

چ تیر 23 , 1400
زمان مطالعه: 2 دقیقه 4 باب انبار مکانیزه نگهداری کالاهای اساسی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، فردا پنجشنبه ۲۴ تیرماه در ارتباط تصویری و به دستور رییس جمهور به بهره برداری می رسد.   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، عادل دریس؛ مدیرکل بنادر و […]
الحاق، 4 باب انبار مکانیزه