تصویب نسبت دوبرابری نرخ رشد اقتصاد دریامحور

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تصویب نسبت دوبرابری نرخ رشد اقتصاد دریامحور

تصویب نسبت دوبرابری نرخ رشد اقتصاد دریامحور

 

به گزارش به گزارش پایگاه خبری گفتمان دریا، جلسه مشترک کمیسیون های اقتصادی و زیربنایی مجمع به ریاست دکتر محمدباقر ذوالقدر با موضوع «سنجش ظرفیت رشد تولید ناخالص در مناطق دریایی و تعیین شاخص کمی برای توسعه دریامحور» برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، دکتر محمدباقر ذوالقدر با آرزوی قبولی طاعات و عبادت‌های مومنین در ماه مبارک رمضان و شبهای پرفضیلت قدر گفت: مفهوم توسعه دریامحور آن بخش از توسعه (پیشرفت) کشور است که معطوف به دریا و مرتبط با آن می باشد که شامل سه حالت است: ۱- در دریا انجام می شود. ۲- از دریا منشاء می گیرد و به خشکی عرضه می شود. ۳- از خشکی منشاء می گیرد و به دریا عرضه می شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به ابعاد توسعه دریا محور اشاره کرد و گفت: این توسعه در ابعاد «اقتصادی» (تجارت، صنعت، کشاورزی، خدمات) «اجتماعی- فرهنگی»، «علمی و فناوری»، «محیط زیست» و «دفاعی و امنیتی» قابل پیگیری است و ۲۱ حوزه فعالیتی را شامل می شود.

دکتر ذوالقدر«سواحل و پس کرانه‌های دریای عمان و اقیانوس هند»، «سواحل، جزایر و پس کرانه‌های خلیج‌فارس» و «سواحل و پس کرانه‌های دریای خزر» را اولویت‌های قلمرو جغرافیایی توسعه دریامحور دانست و گفت: باید توجه داشت که توسعه دریامحور، «همه‌سرزمینی» است.

در ادامه دکتر امیدعلی پارسا، معاون سازمان برنامه و بودجه با اشاره به جلسه خود با مدیران مرکز آمار، درباره میزان سرمایه‌گذاری لازم برای دستیابی به رشد یک واحد درصدی تولید ناخالص ملی(GDP) ناشی از فعالیت های دریامحور و نیز هدفگذاری برای افزایش جمعیت در مناطق دریایی توضیحاتی ارائه کرد و اعضای جلسه، دیدگاه ها و پیشنهادهای خود را درباره تعیین شاخص های دست یافتنی مطرح کردند.

همچنین دکتر محسن رضایی با اشاره به وجود سه اقلیم متفاوت دریایی در کشور، گفت: جمع‌بندی ما باید از دو بعد تحولی و نگاه به واقعیت ها باشد و می توانیم رشد اقتصادی دریامحور را به دوبرابر رشد اقتصاد کشور برسانیم.

وی با تاکید بر ایجاد و گسترش قطب های توسعه دریایی، گفت: پیشنهاد می‌کنم بر تردید ۱۵۰ ساله در تصمیم گیری‌ها پایان دهیم و برای توسعه منتظر غرب نمانیم. نگاه غربی‌ها به ایران از دوران قاجار، گویای عدم تمایل آنها برای توسعه کشور ماست. نباید در سیاستگذاری دچار تردید شویم و البته باید درباره چرایی اجرایی نشدن سیاست‌های کلی در کشور، بحث کنیم.

پس از تبادل نظر اعضای جلسه،« نسبت دوبرابری نرخ رشد اقتصاد دریامحور (فعالیت‌های دریامحور) به اقتصاد کشور»به‌عنوان شاخص کمی توسعه دریامحور برای یک بازه زمانی ده‌ساله تعیین شد.

در این جلسه که آقایان دکتر محمود احمدی نژاد، مهندس محمد فروزنده، مهندس محمدرضا باهنر، دکتر سعید جلیلی، مهندس سید مصطفی میرسلیم، حجت الاسلام و المسلمین دکتر مجید انصاری، حجت الاسلام و المسلمین محمود محمدی عراقی، دکتر سید مرتضی نبوی و دکتر داوود دانش جعفری از اعضای مجمع و جمعی از دبیران کمیته های مرتبط در دبیرخانه مجمع و روسا و نمایندگان «سازمان بنادر و دریانوری»، «مرکز آمار ایران»و مشاورعالی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی حضور داشتند، پس از تبادل نظر شرکت کنندگان، ادامه بررسی پیش‌نویس سیاست های کلی توسعه دریامحور به جلسه آتی موکول شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

خالقان «فسیل» سراغ «جلبک» می‌روند/ مجید صالحی به‌دنبال «فیل بزرگ»

ی فروردین 27 , 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه به گزارش خبرنگار مهر، براساس اطلاعات ثبت‌شده در سامانه ثبت درخواست پروانه ساخت سازمان سینمایی چند چهره سینمایی برای تازه‌ترین ساخته‌های سینمایی خود در مقام تهیه‌کننده یا کارگردان، فرم مربوطه را تکمیل کرده‌اند. به تازگی ابراهیم عامریان تهیه‌کننده به همراه کریم امینی کارگردان برای فیلم سینمایی […]

همچنین بخوانید: