جزایر سه گانه خلیج فارس مسکونی می شوند

زمان مطالعه: 6 دقیقه

 اميداسماعيلي (اقتصاد سرآمد)

خلیج فارس به عنوان یکی از مرزهای آبی ایران اسلامی در طول تمام زمان‌ها از مناطق بسیار مهم به شمار رفته است؛ به گونه‌ای که در دوره‌های گوناگون، ساختار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایران از تأثیر جغرافیای زمین بر سیاست و روابط بین‌الملل که به آن مسائل ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک می‌گویند متأثر بوده است. از طرف دیگر خلیج فارس به عنوان یک منطقه بسیار مهم واقع در یکی از مهمترین مسیرهای دریایی نه تنها در آسیا بلکه در سراسر دنیا مورد توجه دولت‌های سلطه گر قرار گرفته و در سال‌های گذشته به دلیل اهمیت زیاد منابع انرژی حاصل از تولید نفت، قدرت‌های صنعتی بیش از پیش متوجه آن شده اند.

ایران به دنبال مردمی کردن امنیت در خلیج فارس است
به گزارش اقتصادسرآمد، دريادار پاسدار علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه به مناسبت روز «ملی خلیج فارس» در يك برنامه رسانه اي با اعلام يك خبر خوب براي مردم گفت: با توجه به سیاست سکونت مردم در جزایر خلیج فارس، ایران به دنبال مردمی کردن امنیت در خلیج فارس است.

جزایر نازعات خلیج فارس را با ایجاد زیرساخت‌های مسکونی، برای سکونت مردم آماده مي کنیم
وي با تاکید بر اهمیت جزایر مهم در خلیج فارس که بسیار راهبردی و سوق الجیشی هستند، تصریح کرد: بنا داریم جزایر نازعات خلیج فارس را با ایجاد زیرساخت‌های مسکونی، برای سکونت مردم آماده کنیم و این فرمان فرمانده معظم کل قوا امام خامنه ای عزیز (مدظله العالی) است که مردم در جزایر زندگی کنند و امنیت جزایر را مردمی نمائیم البته در برخی جزایر این موضوع محقق شده که باید بیشتر موضوع سکونت مردمی و بستر سازی آن را تقویت نمائیم.

مردمی نمودن سکونت در جزایر، نشان می‌دهد که ما دنبال تنش زایی نیستیم
سردار تنگسیری افزود: مردمی نمودن سکونت در جزایر، نشان می‌دهد که ما دنبال تنش زایی نیستیم، وقتی اولین شخص مملکت و مقام معظم ولی امر ما می‌فرمایند آنجا را باید برای سکونت مردم فراهم کنیم، یعنی ما به دنبال مردمی نمودن امنیت منطقه هستیم.

وي درباره اقدامات سپاه پاسداران در اين راستا افزود: با برخورد با صید صنعتی ترال کشورهای بیگانه به وضعیت معیشت مردم کمک کردیم، برای اسکان مردم در جزایر، ساخت منازل در آنجا شروع نموده ایم، موج شکن در برخی جزایر ساختیم، زیر ساخت‌های عمومی تأسیس و در حال تقویت آن هستیم، لایروبی برخی اسکله‌های شناوری و صیادی برای توسعه اشتغال زا انجام داده ایم، به مردمی که در فاز اول در این جزایر ساکن شده اند در راستای اشتغال آفرینی، امکانات و لوازم صید و صیادی داده ایم و ماهی‌های صید شده آنها را خودمان خریداری می‌کنیم، توسعه اشتغال زایی در جزایر نازعات شروع نموده ایم و آن را توسعه و تقویت خواهیم کرد، امنیت سکوهای نفتی و تأسیسات پارس جنوبی و خطوط مواصلاتی تجاری و نفتی، دریانوردی و کشتیرانی شناورها برای توسعه و رشد تولید و تأمین معیشت مردم و رونق تعاملات اقصادی تأمین می‌کنیم.

سردار تنگسیری ادامه داد: نیروی دریایی سپاه در طول سال در راستای رشد و تقویت تولید و حمایت از اقتصاد ملی با قاچاق سازمان یافته سوخت، دام، کالا و مواد مخدر مقابله و مبارزه نموده و این مسیر را با قاطعیت ادامه خواهیم داد و از منابع کشور و منافع مردم عزیزمان دفاع و صیانت خواهیم کرد.
ساخت فرودگاه، موج شکن و لایروبی اسکله‌ها در جزایر توسط نیروی دریایی سپاه
فرمانده نیروی دریایی سپاه به ساخت فرودگاه، موج شکن و لایروبی اسکله‌ها در جزایر توسط نیروی دریایی سپاه اشاره کرد و گفت: هم اکنون در جزایر بوموسی و تنب بزرگ فرودگاه با امکانات پروازی و اسکله‌های شناوری با امکانات تأمینی ایجاد کرده‌ایم؛ لایروبی برخی اسکله‌های صیادی انجام شده و ارائه این خدمات با قوت بیشتری در سال جاری ادامه خواهد داشت که جا دارد از فرمانده محترم کل سپاه برادر عزیزم سرلشکر پاسدار سلامی که همیشه به جزایر توجه ویژه ای دارند کمال تقدیر و تشکر وافر داشته باشم.

وي اضافه كرد: با منابع و ظرفیت‌های عظیمی که خداوند متعال در خلیج فارس به ما عنایت فرموده، این منطقه به عنوان یکی از مهمترین و با ارزش ترین مناطق جهان تبدیل شده است، وجود معادن سرشار نفت و گاز در بستر و سواحل خلیج فارس به‌طوری است که این منطقه را «مخزن نفت وگاز جهان» نام نهاده‌اند.

وجود ماهیان، مرجان‌های منحصر و مرواریدهای گرانبها به ارزش ذاتی خلیج فارس افزوده است
وی افزود: وجود ماهیان، مرجان‌های منحصر و مرواریدهای قیمتی و گرانبها در خلیج فارس به ارزش ذاتی آن افزوده است، مسیر انتقال نفت و گاز کشورهای ایران، عراق، کویت، عربستان و امارات متحده عربی به سراسر جهان جنبه دیگری از ارزش‌های آن است که به همین سبب، منطقه‌ای بسیار مهم و راهبردی به شمار می‌آید.

وی گفت: بنابراین ضرورت این موضوع سبب شد تا شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه به هدف قرار دادن هویت فرهنگی و تاریخی ملت بزرگ ایران، روز تاریخی ۱۰ اردیبهشت سالروز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز را در سال ۱۰۰۱ هجری شمسی (۱۶۲۲ میلادی) به عنوان «روز ملی خلیج فارس» نام گذاری کند.

اجازه نداديم منابع خلیج فارس دستخوش غارت استعمارگران شود
سردار تنگسیری با اشاره به مأموریت ذاتی نیروی دریایی سپاه در حفاظت و صیانت از خلیج فارس گفت: جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر با متحمل شدن هزینه‌های بسیار زیاد، امنیت پایداری را در این منطقه برقرار نموده که اگر این اقدامات صورت نمی‌گرفت الآن معلوم نبود استکبار و استعمار جهانی منابع غنی انرژی این منطقه را مثل برخی جاهای دیگر، تاراج و غارت می‌کردند، بنابراین امروز دنیا باید مدیون جمهوری اسلامی باشد که اجازه نداده منابع و منافع با ارزش در خلیج فارس دستخوش غارت استعمارگران شود.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان فرمایش حکیمانه مقام معظم رهبری که فرمودند: «خلیج فارس خانه ماست»، تصریح کرد: ما به گونه‌ای که از خانه و اهل خانه خود دفاع می‌کنیم همانگونه از خلیج فارس و منابع و منافع آن صیانت و حفاظت می‌کنیم و خواهیم کرد و اجازه هیچ گونه تعرضی به منابع آن به کسی نمی‌دهیم.

ایران همیشه پیام صلح و دوستی را به کشورهای مسلمان همسایه منتقل كرده است
وی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران همیشه پیام صلح، دوستی و برادری را به کشورهای برادر مسلمان همسایه منتقل نموده‌است، گفت: امروز وحدت و اتفاق جامع بین همه کشورها و امت‌های اسلامی لازم و ضروری است و ما همواره مثل همیشه به دنبال استمرار صلح، برادری و برقراری تعاملات هم افزا بین کشورهای حوزه جغرافیایی خلیج فارس بوده و باور داریم با ظرفیت و امکاناتی که در کشورهای همسایه وجود دارد می‌توانیم با همگرایی و هم افزایی مؤثر، امنیت پایداری را به منظور برقراری تعاملات اقتصادی و رونق توسعه تجارت منطقه‌ای و جهانی برقرار کنیم.

سردار تنگسیری با بیان این که خلیج فارس یک جغرافیای بسته حدود ۲۳۸ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد، گفت: حضور ناوهای برخی کشورهای بیگانه در خلیج فارس، نظام و محیط اکو سیستم و زیست دریایی آن را مورد تعرض قرار می‌دهد و اگر اتفاقی برای این ناوها که عمدتاً سوخت آن ها هسته‌ای می‌باشد، رخ دهد؛ ده‌ها سال نظام اکوسیستم خلیج فارس را تخریب و از بین خواهد برد. این موضوع بسیار مهم و حیاتی است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه ادامه داد: حضور نامشروع رژیم کودک کش صهیونیست و آمریکای متجاوز در این منطقه، ثبات امنیت خلیج فارس را به خطر انداخته و تاکید ما این است که آنها زودتر این منطقه را ترک کنند تا این منطقه حساس، امن تر شود.

 

بازنشر خبر: سی نیوز

منبع: https://eghtesadsaramad.ir/Newspaper/item/111872

لینک کوتاه:

آخرین اخبار دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

پیش بینی تولید ۳۵ میلیون لارو کپور در گلستان

س اردیبهشت 12 , 1402
زمان مطالعه: 6 دقیقه به گزارش خبرنگار مهر، عبدالمظفر اعتصامی پیش از ظهر سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: سه میلیون قطعه لارو کپور دریایی تولید شده در مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی ماهیان استخوانی گلستان به مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان شهید […]

همچنین بخوانید: