ضرورت ترکیب تولید و حمل‌ونقل دریایی

زمان مطالعه: 2 دقیقه

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اقتصاد دریامحور باید جایگزین درآمدهای نفتی برای کشور شود، گفت: کشورهای توسعه یافته به سوی ترکیب تولید و حمل‌‌ونقل دریایی حرکت کرده‌اند و ما نیز باید در این مسیر گام برداریم.

به گزارش سی نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، رضا تقی پور انوری با اشاره به اینکه اقتصاد دریامحور مسئله‌ای است که نیازمند توجه در سطح کلان نظام بوده و باید برنامه‌های جامع تعریف شده در تمامی بخش‌ها محقق و اجرایی شود، اظهار داشت: اقتصاد دریامحور می‌تواند منابع درآمدی کشورها را از نفت، گاز، پتروشیمی و…به سمت دیگری سوق دهد و درآمدهای پایدار ایجاد کند.

مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد دریامحور
وی افزود: خدمات دریایی، صنایع حمل‌ونقل، خدمات کشتیرانی، تولید در پسکرانه بنادر و…از مهم‌ترین مواردی است که در اقتصاد دریامحور باید به آن توجه داشت.

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خوشبختانه در شمال و جنوب کشور 5800 کیلومتر نوار ساحلی وجود دارد که باید از تمامی این ظرفیت دریایی در راستای رشد اقتصادی کشور بهره برد، عنوان کرد: برنامه‌ جامع تعریف شده در بخش اقتصاد دریامحور باید هرچه سریع‌تر اجرایی شود چرا که غفلت از ظرفیت‌های اقتصادی دریایی و بندری کشور موجب خواهد شد مسیر پیشرفت و رونق اقتصادی کند شود.

تقی‌پور با بیان اینکه بسیاری از کشورهای توسعه یافته مقوله تولید و حمل‌ونقل را ادغام کرده‌اند، توضیح داد: تولید و انجام فعالیت‌های ارزش افزوده‌ای برای تمامی کشورها از اهمیت بسیار بالایی در اقتصاد برخوردار است چرا که اشتغال‌آفرینی بسیار به همراه دارد.

جهش اقتصادی برای کشورهای ادغام کننده تولید و حمل‌ونقل دریایی

وی ادامه داد: در عین حال مزیت تمامی کشورها از مزیت حمل‌ونقل دریایی برخوردار نیستند، بنابراین هر کشوری که بتواند حمل‌ونقل دریایی و تولید را با یکدیگر ادغام و ترکیب کند قطعا با جهش اقتصادی همراه خواهد بود.

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پسکرانه بنادر ظرفیت بسیار مطلوبی برای انجام فعالیت‌های تولیدی و ارزش افزوده‌ای هستند، اظهار داشت: برخی کشورهای در خشکی محصور هستند و برخورداری کشور ما از دریا در شمال و جنوب یک موهبت الهی است که باید به آن در تمامی سطوح توجه داشت.

تقی‌پور با اشاره به اینکه وجود منابع انرژی و منابع انسانی در کنار برخورداری از دریا، فرصت استثنایی و ویژه به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: کشور ما از منابع انسانی و منابع انرژی بسیار خوبی برخوردار است که تجمیع تمامی این ظرفیت‌ها در پسکرانه بنادر موجب پویایی اقتصاد کشور خواهد شد.

 

بازنشر خبر: سی نیوز

منبع: https://www.pmo.ir/fa/news/63700

لینک کوتاه: https://seanews.ir/49821

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

مسیر گردشگری دریایی مازندران و آستراخان فعال شود

پ تیر 29 , 1402
زمان مطالعه: 2 دقیقه استاندار مازندران گفت: در حوزه گردشگری دریایی دریایی خزر کار نشد که پیشنهاد ما این است مسیر گردشگری بین مازندران و آستراخان فعال شود و اتفاق مهمی را در حوزه گردشگری رقم بزنیم. منبع

همچنین بخوانید: