پرواز بر فراز تایوان؛ سایه جنگنده‌ چینی روی هواپیمای تجسسی آمریکا

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، ارتش چین در بیانیه‌ای با اشاره به پرواز هواپیمای شناسایی و گشتی نیروی دریایی آمریکا بر فراز تنگه «حساس» تایوان، از اعزام جنگنده‌های پکن به منظور رصد و هشدار به هواپیمای آمریکایی خبر داد.

ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکا مدعی شد که هواپیمای شناسایی و گشت دریایی «پی-۸ پوسایدون» متعلق به این ناوگان که علاوه بر این برای ماموریت‌های ضدزیردریایی استفاده می‌شود، در حریم هوایی بین‌المللی بر فراز تنگه تایوان پرواز کرده است.

در ادامه، نیروی دریایی آمریکا در بیانیه‌ای مدعی شد: تردد این هواپیما بر فراز تنگه تایوان نشان‌دهنده تعهد آمریکا به تردد آزاد در هند-اقیانوسیه است. ارتش آمریکا هرکجا که مقررات بین‌المللی اجازه دهد، پرواز، کشتیرانی و فعالیت می‌کند.

در سوی مقابل، ارتش چین پرواز را «تحریک‌آمیز» توصیف و اضافه کرد که برای رصد کردن و هشدار دادن به هواپیمای آمریکایی، جنگنده اعزام کرده است و با آن مطابق مقررات بین‌المللی برخورد خواهد کرد.

جبهه شرقی فرماندهی ارتش آزادی‌بخش خلق چین در بیانیه‌ای اعلام کرد: نیروهای جبهه(شرقی) همواره آماده‌باش هستند و از استقلال و امنیت ملی و همچنین صلح و ثبات در منطقه، قاطعانه دفاع خواهند کرد.

وزارت دفاع تایوان نیز ضمن اشاره به رصد این هواپیمای آمریکایی، مدعی شد که شرایط «عادی» است. آخرین باری که نیروی دریایی آمریکا «پی-۸ پوسایدون» را بر فراز تنگه تایوان به پرواز درآورده بود، چین در اقدامی مشابه، جنگنده اعزام کرد.

پرواز تحریک‌آمیز این هواپیمای آمریکایی بر فراز تایوان در حالی است که این جزیره خودمختار خود را برای انتخابات پارلمانی ۱۳ ژانویه ۲۰۲۳ مهیا می‌کند؛ انتخاباتی که پکن آن را انتخابی بین جنگ و صلح خوانده است.

پکن جزیره تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند و اقداماتی همچون پرواز هواپیمای آمریکایی بر فراز آن یا سفر مقامات عالیرتبه خارجی به این جزیره یا بالعکس را نقض اصل چین واحد تلقی می‌کند. تنش‌ها بین پکن و واشنگتن بر سر تایوان، پس از سفر پارسال نانسی پلوسی، رییس وقت مجلس نمایندگان آمریکا به این جزیره تشدید شد و چین در واکنش، رزمایش‌های نظامی گسترده و همه‌جانبه‌ای را اطراف این جزیره برگزار کرده است.

منبع

آخرین اخبار دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

نوسازی ناوگان مسافری‌ بنادر استان هرمزگان تا ۲ سال آینده

چ آذر 15 , 1402
زمان مطالعه: 2 دقیقه عباس نژاد مدیر کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از طرح نوسازی ناوگان مسافری بنادر این استان خبر داد. منبع

همچنین بخوانید: