عباس نژاد: جذب ۳۵ هزار میلیارد تومان برای توسعه بزرگترین…

زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش سی نیوز، حسین عباس‌نژاد مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در نشست خبری با اشاره به اینکه هرمزگان با 2227 کیلومتر طولانی ترین مرز دریایی را دارد، اظهار کرد: این استان 14 جزیره دارد و حدود 72 بندر بزرگ و کوچک در هرمزگان فعالیت دارند.

وی با اشاره به اینکه در هرمزگان بندر آفتاب 100 درصد خصوصی داریم، افزود: در هرمزگان300 سازه دریایی با تنوع مختلف از کشتی سازی، صنایع فراساحلی و … در استان هرمزگان وجود دارد.

وی با بیان اینکه ظرفیت تخلیه و بارگیری بنادر هرمزگان181 میلیون تن است، گفت: ظرفیت کانتینری بندر شهید رجایی حدود 6 میلیون TEU است که با تکمیل فاز 3 توسعه این بندر، ظرفیت کانتینری به 8 میلیون TEU افزایش می باید.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با یادآوری اینکه سال قبل سهم بنادر هرمزگان در تخلیه و بارگیری کالای نفتی 36 درصد،غیرنفتی 56 درصد و در جابجایی مسافر 47 درصد رشد داشته ایم.

عباس نژاد با بیان اینکه از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه تخلیه و بارگیری کالای نفتی و غیرنفتی بیش از 76 میلیون تن بوده که نشست به مدت مشابه سال قبل حدود 4 درصد رسد داشته است، گفت: در بخش کانتینری نیز رشد 11 درصدی نسبت به سال قبل ثبت شده است.

وی از امضای حدود 35 هزار میلیارد تومانی قرارداد سرمایه گذاری در بندر شهید رجایی طی اواخر ماه جاری و همزمان با هفته حمل‌ونقل خبر داد و افزود: این سرمایه گذاری شامل قرارداد خطوط نفتی بندر خلیج‌فارس به ارزش 8000 میلیارد تومان و پایانه مکانیزه به روش BOT به ارزش حدود 5000 میلیارد تومان است.

وی از برنامه ساخت 50 شناور مسافری به ارزش کلی 1800 میلیارد تومانی و تامین حدود 80 درصد تسهیلات از محل وجوه اداره شده سازمان بنادر و دریانوردی خبر داد و افزود: این شناورها توسط صنایع داخلی ساخته می شود و تلاش می کنیم تا پایان امسال ساخت اولین شناور را آغاز کنیم‌. در زمان حاضر حدود 52 فروند شناور با ظرفیت حدود 5000 صندلی به مسافران در بنادر هرمزگان خدمات می دهند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از عملیات اجرایی پل دسترسی بندر شهید رجایی به اراضی 2400 هکتاری با اعتبار 3000 میلیارد تومانی سازمان بنادر خبر داد و اضافه کرد: عملیات اجرایی مجتمع بندر مکران آغاز شده، ضمن اینکه  عملیات اجرایی بندر جدید لنگه، عملیات اجرایی طرح توسعه بندر شهید حقانی و طرح توسعه حوضچه و پسکرانه بندر شهید رجایی آغاز می شود.

عباس نژاد یادآور شد: امسال عملیات اجرایی بزرگترین پروژه دریایی گردشگری کشور  در استان هرمزگان آغاز خواهد شد.

کاهش کانتینرهای رسوبی بندر شهید رجایی به 85 هزار TEU

وی با بیان اینکه نقش کوچکی در مباحث مربوط به کالای متروکه و رسوب کالا داریم، اظهار کرد: با همکاری بین گمرک، اموال تملیکی و بندر توانستیم بخش زیادی از این مسائل را حل کنیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: 140 هزار کانتینر ظرفیت محوطه های بندر شهید رجایی است. اگر مقداری به این اضافه شود، محوطه ها پر می شود. بر این اساس
سرعت خروج را افزایش دادیم و تعداد کانتینرهای رسوبی حال حاضر در محوطه بندر از 125 هزار TEU به 85 هزار کانتینر کاهش یافته است.

عباس نژاد با اشاره به دستور معاون اول رئیس جمهوری یادآور شد: پیش از این 4 ماه یعنی 1+3 ماه برای متروکه شدن کالا به اموال تملیکی اعلام می شد که با دستور مخبر این زمان ماندگاری به 3 ماه (1+3) کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: تاکنون تمام کانتینرهای تا سال 1400 تخلیه و از محوطه بندر بیرون رفته و کانتینرهای سال 1400 به بعد در حال تعیین تکلیف هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

صید ماهیان استخوانی دریای خزر به ۹۳۶ تُن رسید

چ آذر 15 , 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه   رضا عباسپور نادری در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: بر‌اساس آخرین آمار اخذ شده از تعاونی‌های صید پره در استان‌های شمالی کشور، از ابتدای فصل صید ماهیان استخوانی دریای خزر تا کنون، صید این گونه ماهیان در مجموع به ۹۳۶ تُن رسیده است. مدیر […]

همچنین بخوانید: