افزایش ۲۰۰ میلیون تنی ظرفیت بندری کشور با بهره‌برداری از بندر مکران

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش بازار، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در جلسه امروز هیات دولت با اشاره به تاکید رئیس جمهوری، مبنی بر استفاده بیش‌تر از ظرفیت‌های اقتصاد دریامحور، گزارشی از اقدامات و تلاش‌های صورت گرفته در این زمینه ارائه کرد و گفت: در یک سال و نیم گذشته فقط در بندر شهید رجایی بیش از ۲۰ درصد، افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری تحقق یافته و با توجه به سرمایه‌گذاری توأمان دولت در توسعه بنادر بزرگ و کوچک، ظرفیت تخلیه و بارگیری بندری کشور در مرز ۳۰۰ میلیون تن قرار دارد.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، دولت در کنار توسعه و افزایش ظرفیت بنادر بزرگی چون؛ شهید رجایی، امام خمینی(ره) و شهید بهشتی، در بنادر کوچک و مردمی نیز سرمایه‌گذاری‌های خوبی داشته که در نتیجه بندر خمیر، بندر سیریک، اروندکنار و بوموسی به بهره‌برداری رسیده و بنادر گناوه، دیر و کنگان نیز در مراحل پایانی ساخت و بهره‌برداری قرار دارد.

بذرپاش با بیان اینکه با بهره‌برداری از بندر مکران، ظرفیت بندری کشور ۲۰۰ میلیون تن افزایش خواهد یافت، خاطرنشان کرد: در ۱۱ ماهه ابتدایی امسال تجارت دریایی کشور بیش از ۹ درصد، ترانزیت دریایی ۳۴ درصد و ورودی مسافر از مرزهای دریایی نیز ۱۰ درصد رشد داشته است.

وزیر راه و شهرسازی این افزایش ظرفیت‌ها در بخش بار و مسافر دریایی را حاصل بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، در کنار سرمایه‌گذاری‌های دولت، عنوان کرد و گفت: در حال حاضر فقط در تکمیل فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار، شاهد هشت هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هستیم و برای عملیات اجرایی فاز دو فاز این بندر با همکاری بخش خصوصی نیز فراخوان داده‌ شد.

بذرپاش همچنین از عملیات در حال اجرای ساخت یک میلیون تن سیلوی غلات، افزایش ۳۰ درصدی مکنده‌های مکانیزه غلات که سرعت بارگیری و تخلیه را چند برابر می‌کند و سفارش ساخت ۴۰ دستگاه شناور دریایی به ارزش معادل بیش از ۱۲۰ میلیون دلار به شرکت‌های داخلی خبر داد و افزود: همه شاخص‌ها در بخش تجارت دریایی رشد قابل ملاحظه‌ای داشته و در نتیجه موجودی کانتینری و فله‌ای در بخش تخلیه و بارگیری، در بنادر کشور کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به کاهش ترافیک و معطلی کامیون‌ها در گمرک آستارا به کمتر از یک سوم که در نتیجه اجرای دو اقدام نوبت‌دهی از مبدا و بهره‌برداری از مسیر جدید ترانزیتی حاصل شده است، اظهار کرد: با بهره‌برداری کامل از این مسیر ترانزیتی، دیگر شاهد ترافیک و معطلی کامیون‌ها در این بخش نخواهیم بود.

بازنشر مرین‌پرس به نقل از تحلیل بازار

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

نشست تجارت الکترونیک دریایی برگزار شد

چ اسفند 2 , 1402
زمان مطالعه: 2 دقیقه دهمین نشست هم اندیشی برنامه جامع سیاست‌های کلی توسعه دریامحور با موضوع تجارت الکترونیک دریایی برگزار شد.   به گزارش پایگاه خبری گفتمان دریا، و به نقل از روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی کشور، محمد مهدی سالاری در دهمین نشست هم اندیشی برنامه جامع […]

همچنین بخوانید: