شورای همکاری خلیج فارس در جایگاه اظهار نظر درباره جزایر ایرانی نیست

زمان مطالعه: 5 دقیقه

شورای همکاری  خلیج فارس در جایگاه اظهار نظر درباره  جزایر ایرانی نیست

گروه منافع ملی – سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه اخیر شورای وزیران شورای همکاری خلیج فارس بیان کرد: ایران انتظار دارد که همسایگان با رویکرد واقع گرایانه از اظهارات واهی پرهیز کنند.

واکنش به بیانیه اخیر شورای وزیران کشورهای حاشیه خلیج فارس 
به گزارش روزنامه دریایی سرآمد، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در واکنش به بیانیه اخیر شورای وزیران کشورهای حاشیه خلیج فارس بیان کرد: همواره بر حاکمیت خود بر جزایر سه گانه تصریح کردیم و همواره بر اساس قوانین بین‌المللی بر این حق خود تاکید کردیم و شورای همکاری خلیج فارس در جایگاهی نیست که بخواهد در این ارتباط اظهار نظر کنند. صدور بیانیه‌های یکطرفه نافی فضای مثبت روابط میان ایران با کشورهای این منطقه است. ایران انتظار دارد که همسایگان با رویکرد واقع گرایانه از اظهارات واهی پرهیز کنند.
کنعانی در خصوص اجرای توافقنامه امنیتی ایران و عراق تصریح کرد: در این ارتباط که حاصل اراده طرفین به منظور تأمین امنیت مشترک دو کشور بود توافقنامه تا حدود قابل توجهی اجرایی شده و کمیته امنیتی مشترک میان دو طرف بر روند اجرای توافقنامه تشکیل شده و مشورت‌ها و گفت‌وگوهایی میان دو طرف وجود دارد و دولت عراق هم در این زمینه خود را متعهد می‌بیند.
وی در خصوص روابط میان ایران و روسیه گفت: روابط گسترده‌ای با روسیه در زمینه‌های مختلف داریم و ادعاهای مطرح شده از سوی مقامات آمریکایی را قاطعانه رد و بی اساس تلقی می‌کنیم و طرح ادعاهای بی اساس مبنی بر همکاری میان ایران و روسیه در موضوعات مرتبط با تحولات منطقه‌ای و جنگ اوکراین را مبتنی بر رویکرد سیاسی تلقی می‌کنیم. ایران بر اساس حقوق شناخته شده خود همکاری‌های دوجانبه را با کشورهای دوست ادامه می‌دهد.

نشست جده؛ محصول تلاش دیپلماتیک ایران
کنعانی افزود: یک رخداد مهمی را فردا در جده در مقر سازمان همکاری اسلامی در خصوص فلسطین شاهد خواهیم بود که دومین نشست وزاری امور خارجه اسلامی است که به صورت فوق العاده برگزار خواهد شد و هر دو نشست هم محصول تلاش دیپلماتیک ایران و برخی دیگر کشورهای عضو این سازمان است و باتوجه به جایگاه و اهمیت ویژه ای سازمان و اینکه فلسفه تشکیل این سازمان در خصوص مساله فلسطین بوده، انتظار این بود که در این بازه ۵ ماهه جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه شاهد اقدام مؤثر از سوی این سازمان می‌بودیم.

واکنش به ادعاهای جدید در خصوص میدان آرش
وی در خصوص ادعای مطرح شده برخی کشورهای خلیج فارس در قبال حق استفاده از میدان گازی آرش گفت: لازم است اشاره کنیم که در این خصوص مواضع اصولی خود را مبتنی بر قوانین بین‌المللی بارها اعلام کردیم و طرح ادعاهای یکجانبه هیچ حقوقی را برای مدعی ایجاد نخواهد کرد. ما با مقامات کویتی بر تداوم مذاکرات فنی و حقوقی تاکید کردیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه بیان داشت: نگاه ما در مناسبات با همسایگان تلاش برای ساختن فضایی مثبت و سازنده و تاکید بر موضوعات مشترک و دوستانه است و طرح این قبیل موضوعات در بیانیه‌های یکجانبه به هیچ وجه قابل قبول نیست.
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص سفر رئیس جمهور کشورمان به الجزایر تصریح کرد: سفر آقای رئیس جمهور در چهارجوب سفری دوجانبه و در پاسخ به دعوت رسمی رئیس‌جمهور جمهور الجزایر بود و اینکه الجزایر یکی از کشورهای مهم اسلامی و آفریقایی است و روابط دو طرف دوستانه و برادرانه و مبتنی بر گسترش روابط در حوزه‌های مختلف است. در مسائل منطقه و مساله فلسطین و تحولات غزه دیدگاه‌های مشترکی داریم و گفتگوی خوبی هم میان رؤسای جمهور دو کشور در این سفر در این زمینه صورت گرفت.
کنعانی بیان کرد: مسیر پیشرفت در روابط دوجانبه باز هست و امیدواریم سطح روابط تجاری دو کشور هم پای مناسبات سیاسی دو کشور افزایش پیدا کند و اسنادی هم که در این سفر به امضا رسید زمینه ساز تحقق اهداف و اراده رهبران دو کشور برای توسعه مناسبات در همه زمینه‌های تجاری خواهد بود.
کنعانی بیان داشت: مواضع ما در خصوص بحران اوکراین روشن است و بارها گفتیم که جنگ راهکار نیست و از گفت و گو و راهکار سیاسی برای حل بحران اوکراین استقبال می‌کنیم و آماده میانجیگری در این ارتباط هستیم و طرح برخی موضوعات واهی علیه ایران را رد می‌کنیم و اینها را اتهاماتی از سوی کسانی می‌دانیم که خودشان صادرات تسلیحات گسترده‌ای به اوکراین دارند و موجبات آتش افروزی بیشتر را فراهم می‌آورند.
وی ادامه داد: رژیم صهیونیستی بر مبنای ذات بحران آفرین خود به دنبال دامن زدن به تنش منطقه است. هر اقدامی که این رژیم علیه کشورها انجام دهد اقدامی در راستای ناامنی و تسری جنگ به منطقه است و مسئولیت‌های آن برعهده این رژیم و حامیان آن و از جمله آمریکا است که با ایفای نقش منفی و سواستفاده از حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل باعث ناکارآمدی این شورا در تأمین امنیت جهان شده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: شکل دادن به ائتلاف‌های وهمی و خود خوانده در منطقه را اساساً کمک کننده به منطقه نمی‌دانیم و اینها را مخل نظم و امنیت می‌دانیم.

مقامات افغانستان حقوق آبی ایران را تأمین کنند
کنعانی افزود: در خصوص حق آبه هیرمند و مسائل مرتبط با افعانستان، موضع ما روشن لست و بر اساس معاهده ۱۳۵۱ این یک حق اثبات شده است. مقامات سرپرستی افعانستان هم پایبندی خودشان بر این معاهده را اعلام کردند و انتظار داریم مقامات افعانستان فراتر از اظهارات، حقوق آبی ایران را تأمین کنند.
وی در خصوص برگزاری انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در کشورمان، اظهار داشت: این انتخابات در فضایی امن سالم و پرنشاط با حضور هوشمندانه و با بصیرت ایرانیان در سراسر کشور برگزار شد و لازم است به هموطنان خود برای استفاده از این حق و فرصت مهم و البته به منتخبین راه یافته به دو مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری تبریک عرض کنیم و امیدواریم که منتخبین بتوانند در مسیر خدمت به مردم توفیقات روزافزونی را داشته باشند.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران بر پایه مردم سالاری دینی از نخستین روزهای انقلاب برگزاری انتخابات را سرلوحه خود قرار داده و تا به امروز ۴۰ انتخابات موفق را داشتیم که در غرب آسیا بی نظیر است. هم به دولت و هم ملت بابت این موضوع تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم که به رغم تلاش دشمنان جهت کاستن از شور انتخاباتی، با موفقیت و با بصیرت عمل کردند.
سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: از سوی دستگاه دیپلماسی به منتخبین ملت در مجلس شورای اسلامی تبریک می‌گویم و آمادگی خود برای همکاری هم افزا در راستای تحقق اهداف ملی را اعلام می‌کنم.

بازنشر مرین‌پرس به نقل از اقتصاد سرآمد

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

لزوم راه‌اندازی بانک تخصصی دریایی و پرهیز از عملگرایی جزیره‌ای ارگان‌های دریایی

س اسفند 15 , 1402
زمان مطالعه: 5 دقیقه ششمین نشست هیات اندیشه ورز جامعه دریایی و بندری با حضور مجتبی خوش نیت، رئیس دبیرخانه و دبیر شورای مطالعات و سیاست‌های راهبردی سازمان بنادر و دریانوردی و با دستور کار بررسی تحولات پیش‌روی صنعت کشتیرانی و پیشنهاد جامعه بندری و دریایی برای اجرای پروژه‌های مطالعاتی […]

همچنین بخوانید: