ساخت سد در جنوب سیستان و بلوچستان در اولویت است

زمان مطالعه: 4 دقیقه

ساخت سد در جنوب سیستان و بلوچستان در اولویت است

رییس‌جمهور در جریان سفر به سیستان و بلوچستان برای بررسی آخرین وضعیت سیلزدگان وارد شهر نگور مرکز شهرستان دشتیاری شد.سید ابراهیم رییسی ظهر چهارشنبه با حضور سرزده در روستاهای درگیر سیلاب جنوب سیستان و بلوچستان ضمن بازدید از وضعیت امدادرسانی به سیل زدگان این منطقه با مردم محلی گفت و گو و دستورات لازم جهت تسریع در روند امدادرسانی را صادر کرد.
به گزارش اقتصادسرآمد، باران سیل‌آسایی که از یکشنبه ۶ اسفندماه ۱۴۰۲ تا پنجشنبه دهم اسفندماه هفته گذشته جنوب سیستان و بلوچستان را فرا گرفته بود به بخش‌های مختلف زیرساختی و کشاورزی این استان خسارت‌های زیادی وارد کرد، همه نیروهای خدمات رسانی و امداد رسانی بسیج شدند تا جلوی خسارت‌های احتمالی به جنوب استان را بگیرند اما با توجه به شدت بارش‌ها، سیلاب به وقوع پیوست و با وجود تلاش‌های فراوان جنوب استان متحمل خسارت‌های زیادی در بخش‌های مختلف شد.
در این مدت یک‌هزار و ۹۴۷ روستای سیستان و بلوچستان تحت تاثیر سیلاب قرار گرفت و واحدهای مسکونی زیادی بر اثر جاری شدن سیلاب آسیب کلی و جزئی دیدند همچنین چهار سد آبگیری و سرریز شد همچنین تعداد ۲۵۲ روستا به دلیل آسیب‌های وارد شده در خطوط انتقال، شبکه‌های توزیع و تأسیسات تأمین و پمپاژ آب با مشکل قطعی آب مواجه شدند.
اکنون روند امدادرسانی به سیل‌زدگان شهرستان‌های جنوب سیستان و بلوچستان با قوت در حال پیگیری است ضعف و سستی در مسیر امدادرسانی مشاهده نمی شود و با مدیریت درست تاکنون اقدام‌های شایسته ای برای حادثه دیدگان ارائه شده است، از ابتدای شروع بارندگی های سیل آسا در جنوب استان وزرای کشور، نیرو، جهادکشاورزی، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، رئیس مرکز امداد هوایی جمعیت هلال احمر و برخی دیگر از مسئولان کشوری و لشکری برای پیگیری وضعیت مردم راهی این منطقه شده اند.
رئیسی: ساخت سد در جنوب سیستان و بلوچستان
 در اولویت است
رییس جمهور گفت: کار زیربنایی و زیرساختی که باید برای جلوگیری از سیلاب و مهار آب های ناشی از باران های فصلی در جنوب سیستان و بلوچستان انجام شود، ساخت سد است که آن هم جز برنامه ما خواهد بود.
در همین رابطه ابراهیم رئیسی در جریان بازدید از مناطق سیل زده در جمع مردم جنوب سیستان و بلوچستان اظهار کرد: اگر خانه‌های جنوب استان با نگاه مهندسی و درست ساخته نمی‌شد تخریب گسترده و تلفات فراوان داشتیم، خانه‌های جنوب استان بانگاه مهندسی و سنتی در ارتفاع ساخته شده که سیلاب اخیر کمترین میزان آسیب را به آن‌ها وارد کرده است.
وی ادامه داد: خدا را شاکریم که مردم و خانه‌هایشان آسیب ندیده است اما بهسازی جاده‌ها بسیار اهمیت دارد؛ از روحیه جهادی استاندار سیستان و بلوچستان و تیم مدیریتی استان که به صورت شبانه روزی در این منطقه تلاش می‌کنند، تقدیر می‌کنم.
رییس جمهور با اشاره پیگیری وزیر راه در خصوص جاده‌های جنوب سیستان و بلوچستان تصریح کرد: یک کار اساسی این است که باید این نزولات آسمانی را با ایجاد سد به نحوی مدیریت کنیم که از آب درست استفاده شود، بالاخره گاهی چند ساعت یا چند روز باران می‌بارد آب این باران باید برای مردم این منطقه نعمتی باشد که بتوانند از آن در طول سال استفاده کنند که به دریا ریخته نشود و این آب شیرین قابل استفاده برای آشامیدن شود.
وی خاطرنشان کرد: از رهبر معظم انقلاب به علت توجه دادن همه کشور به مساله سیستان و بلوچستان، چابهار و دشتیاری و وضعیتی که وجود دارد تشکر می‌کنم، این نگاه معظم له به مردم و امدادرسانی‌ها مورد تاکید قرار گرفته است.رئیس جمهور تصریح کرد: به عنوان طلبه خدمتگزار و دولتی که وظیفه خدمت به مردم را دارد با اینکه خبر وقوع سیلاب در جنوب سیستان و بلوچستان را در الجزایر شنیدم، علاوه بر حضور جهادی استاندار این استان از وزیر کشور هم خواستم سریعا در منطقه سیل زده حضور پیدا کند.
وی افزود: در الجزایر به بنده اطلاع دادند که کارهای اولیه برای امدادرسانی در آن منطقه انجام شده تا نگرانی رفع شود اما چند روزی که گذشت احساس کردم خودم باید در این منطقه حضور داشته باشم که برای کارهای آتی برنامه ریزی صورت بگیرد.
رئیسی با تاکید بر اینکه کارهای آینده نیاز به همکاری همه دارد، ادامه داد: کار کشاورزی در این منطقه بسیار مهم است، وزیر جهادکشاورزی که در این سفر همراه ما است، به این منطقه تعلق و به مسائل کشاورزی آشنایی دارد، باید پیگیری کند که از این آب رحمت الهی بتوان در جهت رشد کشاورزی منطقه استفاده کرد.وی با اشاره به اینکه مردم این منطقه مردمی زحمتکش و پر تلاش هستند، بیان کرد: اینکه در این منطقه گفته شده به مواد غذایی احتیاج نداریم و آن را به کشور همسایه پاکستان که گرفتار سیل است ارسال کرده‌ایم این نشان می‌دهد مردم سیستان و بلوچستان با کرامت هستند و با رفع نیاز خود به کشور همسایه نیز کمک می‌کنند.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: این از آن جلوه‌های زیباست که مردم این منطقه با رفع نیاز از نظر مواد غذایی به جای انبار کردن این اقلام آنها را در اختیار نیازمندان قرار می‌دهند این از صفات ارزشمند مردم این منطقه است به خاطر روحیه ایثار و از خودگذشتگی مردم این منطقه شکرگزار خداوند هستیم.وی افزود: امیدواریم نعمت بارش نزولات آسمانی در این منطقه و تمام نقاط کشور بیشتر شود و ما بتوانیم از آن به درستی بهره برده و با همین سیل بندهایی که وجود دارد و فراهم کردن امکانات زیرساختی مناسب آب بارانی که گاهی جاری می شود را برای کشاورزی و نیاز مردم منطقه استفاده کنیم.

بازنشر مرین‌پرس به نقل از اقتصاد سرآمد

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

باید در دریای سرخ و مدیترانه حضور داشته باشیم

پ اسفند 17 , 1402
زمان مطالعه: 4 دقیقه مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: نقطه استراتژیک دریای سرخ و دریای مدیترانه است و نیروهای دریایی و هوافضای سپاه باید بر این نقاط متمرکز شوند چراکه جنگ‌های آتی دریاپایه و هواپایه است.به گزارش اقتصادسرآمد، سرلشکر یحیی رحیم‌ صفوی در همایش روایت پیشرفت ۴۰ سالگی […]

همچنین بخوانید: