توسعه مناطق آزاد دستاورد دولت سیزدهم

زمان مطالعه: 3 دقیقه

مرین‌پرس/سیستان و بلوچستان مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: مناطق آزاد و اقتصادی ویژه ایران بهشت سرمایه‌گذاری هستند چرا که این نقاط پنج خصوصیت پایین بودن هزینه تولید، فراهم بودن زیرساخت‌ها، سهولت کسب و کار، دسترسی به بازار و تخفیفات مالیاتی و گمرکی را بهره‌مند هستند که در هیچ نقطه‌ای از دنیا این مولفه‌ها با هم وجود ندارد.

حجت الله عبدالملکی شامگاه سه‌شنبه در آیین تکریم و معارفه مدیرعامل منطقه آزاد سیستان بیان کرد: منطقه آزاد موضوع بسیار مهمی است، یکی از زیرساخت‌های بسیار مهم در پیشرفت اقتصادی در ادبیات اقتصاد بین‌الملل و اقتصاد انقلاب اسلامی همین مناطق آزاد هستند.

وی افزود: بر اساس نظریه اقتصاد بین‌الملل کشورها نقاطی را به عنوان نقاط پرقدرت تجارت و سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند که موتور محرکه اقتصاد ملی می‌شود.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی ادامه داد: در جمهوری اسلامی برای اولین بار در تاریخ اقتصادی ایران مناطق آزاد و اقتصادی ویژه ایجاد شد، در سال ۷۲ با تصویب قانون چگونگی اداره مناطق آزاد سه منطقه آزاد چابهار، کیش و قشم جزو اولین مناطق آزاد ایران بودند بعدها با قوانین دیگر تعداد این مناطق به ۱۸ مورد رسید.

وی اظهار کرد: در انتخاب مناطق آزاد و راه‌اندازی ۲ مولفه بسیار مهم جانمایی و مشوق‌های حاکمیتی شامل معافیت‌های گمرکی و مالیاتی بسیار مهم است؛ چرا که مناطق آزاد در بیشتر نقاط دنیا در مناطق مرزی و کلیدی ایجاد می‌شود.

عبدالملکی گفت: در ایران مناطق آزادی که از سال ۱۴۰۰ به بعد تشکیل و پس از آن با تشکیل هفت منطقه آزاد دیگر موافقت شد که یکی از آنها منطقه آزاد سیستان بود، همچنین تابستان امسال سه منطقه دیگر مصوب و در مجموع ۱۸ منطقه آزاد شد، این‌ها به همراه ۳۰ منطقه ویژه اقتصادی نقش بسیار مهمی در کشور ایفا کرده‌اند.

وی گفت: با اضافه شدن مناطق آزاد جدید در دولت سیزدهم که حدود ۱۰ منطقه است انتظار این است جهش جدی در عملکرد سرجمع مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور داشته باشیم و تمام اقتصاد ایران از آن بهره‌مند شود.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی ادامه داد: بر روی دو نکته بسیار مهم تمرکز داریم سرمایه‌گذاری و جهش و جذب سرمایه‌گذار و دیگری نقش آفرینی بین المللی در این نقاط است، بعد از انقلاب اسلامی انفجاری در توسعه زیرساخت‌ها رخ داد و این یک افتخار است.

وی تاکید کرد: در منطقه آزاد سیستان زیرساخت‌ها به سرعت توسعه می‌یابد؛ چرا که هم استان و کشور سرمایه‌گذاری کرده و هم بیش از ۶۰ درصد بودجه مناطق آزاد عمرانی و در حوزه زیرساختی است.

عبدالملکی بیان کرد: در ۱۲ رویداد سرمایه‌گذاری داخل کشور و بین المللی شرکت کردیم همچنین امسال ۸۸۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری تنها در مناطق آزاد داشتیم، این بهشت سرمایه‌گذاری ایران بخشی از آن در منطقه سیستان است که باید از آن استفاده کنیم.

وی افزود: در بُعد بین‌المللی کار مهم این است که باید ارتباط خود را از طریق مناطق آزاد و ویژه با اقتصاد دنیا تقویت کنیم؛ چرا که مناطق آزاد نماینده قوی جمهوری اسلامی ایران در اقتصاد بین الملل هستند.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی ادامه داد: منطقه سیستان بسیار حیاتی، مهم و حساس است، افغانستان سرزمین ناشناخته و مهمی بوده ما می‌توانیم بهره‌برداری خود را داشته باشیم؛ چرا که نیروی انسانی متخصص، زیرساخت، علم و فناوری داریم.

وی در پایان از واعظی که حدود ۲ سال و سه ماه مسوولیت اجرایی منطقه آزاد را داشته و پیگیر کارها بود قدردانی کرد و گفت: امروز سکان کار به دست سنجرانی به عنوان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل منطقه سپرده می‌شود، اولین ماموریت کاری این است که فازهای اولی که می‌توانیم قانون مناطق آزاد را آنجا اعمال کنیم، راه اندازی شود.

انتهای پیام

منبع

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

روزانه چند تن کالا در بندر امیرآباد تخلیه و بارگیری می شود؟

چ اسفند 23 , 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه تین نیوز مدیر کل بنادر و دریانوردی امیرآباد اعلام کرد: با ثبت تخلیه و بارگیری کالا به میزان ۲۶ هزار و ۵۳۴ تن، در یک روز، رکورد عملیات بندری روزانه، در بندر امیرآباد شکسته شد. به گزارش تین نیوز به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، […]

همچنین بخوانید: