توسعه بندر چابهار نشان دهنده ظرفیت ترانزیتی ایران است

زمان مطالعه: 3 دقیقه

توسعه بندر چابهار نشان دهنده ظرفیت ترانزیتی ایران است
تین نیوز


عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قدرت های جنوب شرق آسیا به پتانسیل اقتصادی ایران پی برده اند، گفت: قرارداد ۱۰ ساله جمهوری اسلامی با هند در زمینه توسعه بندر اقیانوسی چابهار نشان دهنده پتانسیل ترانزیتی کشورمان در جهان است.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایرنا، البرز حسینی درباره امضای قرارداد ۱۰ ساله میان جمهوری اسلامی ایران و هند برای توسعه بندر چابهار گفت: شرایط ژئوپلیتیک جمهوری اسلامی ایران به نحوی است که می تواند به عنوان پل ارتباطی با جنوب شرقی آسیا و حتی کشورهای اروپایی عمل کند.

حسینی افزود: همچنین جمهوری اسلامی می تواند نقش بسیار مهمی در مناسبات اقتصادی ایفا کند چون بسیاری از کشورها به انرژی، صنعت و کشاورزی ایران نیاز دارند مثل امضای سند راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین که محتوای آن به دلیل رقابت های اقتصادی در جهان و مسائل امنیتی قابل انتشار نیست. در این قرارداد هم مناسبات دو کشور و بخش هایی که برای ایران دارای انتفاع است، لحاظ شده است.

وی با اشاره به قرارداد توسعه بندر چابهار با سرمایه گذاری هند گفت: این رویه نشان می دهد که قدرت های جنوب شرق آسیا به پتانسیل اقتصادی ایران پی برده اند؛ چرا که نیازهای انرژی و ترانزیتی بیشتر کشورها را می توانیم رفع کنیم.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی در قیاس با سایر کریدورها با برخورداری از زمان سفر کوتاه تر و ایمنی بیشتر می تواند کالاها را از اقلیم خود به سمت شرق آسیا و کشورهای غربی ترانزیت کند. البته در برنامه هفتم توسعه در این حوزه مواد ارزشمندی درباره گذر ترانزیتی کشور، طرح جامع حمل و نقل کشور و ستاد ملی ترانزیت دیده شده که تمام این بخش ها در حوزه مراودات تجاری برای کشور سودده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: توسعه بندر چابهار با دسترسی به راههای ریلی و جاده ای، می تواند به هندوستان در دسترسی به بازار افغانستان، آسیای مرکزی، ترکیه، جمهوری آذربایجان و حتی روسیه کمک کند و این رویه برای ایران هم ارزآوری دارد.

حسینی با بیان اینکه کشور از منابع طبیعی ارزشمند و نیروی کار باهوش و ماهر برخوردار است، خاطرنشان کرد: باید از این ظرفیت برای ارزش افزوده بیشتر استفاده کرد. قراردادی که با هند منعقد شد مناسبات اقتصادی هوشمندی را با یکی از قدرت های آسیا ایجاد خواهد کرد تا از پتانسیل هر دو کشور برای رشد و توسعه اقتصادی بهره برد.

به گزارش ایرنا، قرارداد مشارکت ایندیا پورت گلوبال لیمیتد هند برای تجهیز و بهره برداری از پایانه های کانتینری و کالای عمومی بندر شهید بهشتی چابهار ۲۴ اردیبهشت به امضا رسید.

دراین قرارداد طرف هندی به منظور تجهیز و توسعه بندر شهید بهشتی چابهار، به میزان ۱۲۰ میلیون دلار در تامین تجهیزات راهبردی بندر و همچنین بیش از ۲۵۰ میلیون دلار در زیر ساخت های حمل و نقلی چابهار تامین اعتبار خواهد کرد.

بر اساس این قرارداد، طرفین متعهد به ایفای تعهدات خود در تسهیل ترانزیت در مسیر کریدور شمال جنوب بوده و به توسعه خطوط کشتیرانی بین بنادر دو کشور و جذب بارهای ترانزیتی کانتینری اقدام خواهند کرد.

بازنشر مرین‌پرس به نقل از تین‌نیوز

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تداوم رونق گردشگری دریایی جنوب کشور در فصل بهار

چ اردیبهشت 26 , 1403
زمان مطالعه: 3 دقیقه   مصطفی فاطمی در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: هر ساله با مساعد شدن شرایط آب و هوایی در جنوب کشور شاهد رونق گردشگری دریایی و ساحلی در نوار ساحلی خلیج فارس و دریای مکران و نیز جزایر خلیج فارس هستیم. مدیر کل دفتر توسعه […]
تداوم رونق گردشگری دریایی جنوب کشور در فصل بهار

همچنین بخوانید: