۲۱ قرارداد و موافقت‌نامه اقتصاد دریا محور به ارزش ۲.۷۵۲ میلیارد دلار امضا شد

زمان مطالعه: 6 دقیقه

به گزارش خبرنگار ایرنا، امضای این قراردادهای تجاری بین شرکت های مختلف در حوزه اقتصاد دریاپایه برای همکاری در ایجاد خط کشتیرانی دریای خزر(کریدور شمال – جنوب) به ارزش ۱۲.۵ میلیون دلار، خرید پنج فروند کشتی(کریدور شمال – جنوب) به ارزش ۲۷.۵ میلیون دلار، ساخت پنج فروند کشتی(کریدور شمال – جنوب) به ارزش ۴۵ میلیون دلار، احداث بندر هوشمند خشک زاهدان به ارزش ۴۵ میلیون دلار، حمل و نقل جاده ای هوشمند شرق به ارزش ۱۱۰ میلیون دلار، خط کانتینری – ترمینالی و خدمات هوشمند کشتیرانی به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار و خرید و ساخت ۴۰ هزار کانتینر به ارزش ۲۲۰ میلیون دلار انجام شد.

خرید و ساخت ۱۰ هزار کانتینر به ارزش ۳۰ میلیون دلار، خرید و ساخت ۱۲ فروند کشتی کانتینر بر به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار، طرح توسعه ساخت مارینا و کشتی تفریحی به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار و خرید ساخت پنج فروند کشتی متانول بر به ارزش ۲۰۰ میلیون تومان از دیگر تفاهمنامه های و قردادهای امضا شده در این رویداد بین المللی به ارزش نهایی ۱.۳ میلیارد دلار بود.

در ادامه برگزاری این رویداد بین المللی ۲ روزه در حوزه های نفت و انرژی، هوشمند سازی و شیلات قردادهای تجاری برای ساخت پالایشگاه تولید سوخت کم سولفور کشتی (سلخ) به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار، تولید سوخت کم سولفور کشتی (منطقه ویژه خلیج فارس) به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار، ساخت پنج دکل حفاری دریایی به ارزش یک میلیارد دلار و اتصال پلتفرم های داخلی به پلتفرم های خارجی به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار امضا شد.

امضای قرداد همکاری های مشترک و تجاری به منظور احداث مرزعه ۱۰ هزار تنی ماهی در قفس پایه کشتی(TLC) به ارزش ۴۰ میلیون دلار، احداث مرزعه پرورش میگو به روش متراکم در سطح یکهزار متر به ارزش ۴۰ میلیون دلار و احداث ۲۰۰ واحد خانه مولد به عنوان مرحله نخست شهر مولد دلیران به ارزش ۲۰ میلیون دلار از دیگر قراردادهای به امضا رسیده در در نخستین رویداد بین‌المللی همتایابی در اقتصاد دریامحور ایران (ISBE ۲۰۲۴) به ارزش نهایی ۱.۴۵۲ میلیارد دلار در جزیره قشم سرزمین آب و آفتاب است.

نخستین رویداد بین‌المللی همتایابی در اقتصاد دریامحور ایران (ISBE ۲۰۲۴) و ششمین رویداد صنعت دانش بنیان با محوریت صنایع و کسب و کارهای دریایی عصر دیروز (سه شنبه) با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در محل سالن مرکز نوآوری و نمایشگاه های بین المللی جزیره قشم آغاز به کار کرد.

این رویداد بین‌المللی با تاکید بر توسعه هدفمند همکاری‌های تجاری داخلی و خارجی در میان نقش آفرینان حوزه اقتصاد دریا طراحی شده است.

بررسی سیاست های کلی توسعه دریا محور و شناسایی فرصت ها، چالش ها و راهکارها، ایجاد بستر تعامل حاکمیت و بخش خصوصی در تقویت زنجیره های ارزش مبتنی بر دریا، تبیین موضوع برای فعالین مرتبط و معرفی ظرفیت های دریا در توسعه اقتصادی کشور و کمک به توسعه همکاری های بین المللی، جذب سرمایه و کسب دانش و فناوری از اهداف برگزاری این رویداد بین المللی است.

هم اندیشی و تعامل نقش آفرینان حکمرانی دریا در سیاستگذاری، تقنین(قانون گذاری) و تدوین طرح های توسعه، همکاری های بین المللی، تجاری، سرمایه گذاری داخلی و خارجی و شیوه های نوین تامین مالی، معرفی صنایع پیشرو، شرکت های دانش بنیان، طرح های نوآورانه و خلاق، توسعه علم و فناوری های مرتبط با دریا، آموزش، پژوهش و توسعه سرمایه انسانی و تقویت زنجیره های ارزش مبتنی بر دریا با تاکید بر نقش SME ها و جوامع محلی از محورهای برگزاری این رویداد بین المللی ۲ روزه است.

معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت امورخارجه، وزارت راه و شهرسازی، شورایعالی صنایع دریایی کشور، دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام، سازمان شیلات، سازمان بنادر و دریانوردی، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مرزبانی فراجا، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، شرکت ملی نفتکش، مجتمع های کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران، شرکت صنعتی دریایی ایران و چندین شرکت خصوصی و دولتی دیگر برخی نهادها، سازمان ها و شرکت های مرتبط با این رویداد بین المللی هستند.

غرفه های سفارت های بولیوی، چین، قطر، قرقیزستان، نروژ، کوبا، برزیل، کره جنوبی، عراق، منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان، شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سازمان شیلات ایران، استانداری هرمزگان، شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی، منطقه آزاد چابهار، منطقه آزاد اروند، وزارت صنعت، معدن و تجارت، مگا موتور سازمان منطقه آزاد قشم و شورایعالی صنایع دریایی کشور با آمادگی کامل در زمینه معرفی اقتصاد دریا محور و توسعه هدفمند همکاری های تجاری داخلی و بین المللی در این رویداد همتایابی شرکت کرده اند.

رویداد بین المللی همتایابی در اقتصاد دریا، فرصت ها، چالش ها و راهکارها بر اساس مطالعات انجام شده در زمینه استفاده پایدار از منابع و گستره های آبی برای رشد اقتصادی، بهبود وضعیت معیشت و ایجاد اشتغال و با تمرکز بر سیاست های کلی توسعه دریا محور و نقش آفرینان این حوزه اعم از نهادهای تنظیم گر و دستگاه های عمومی، دولتی و غیر دولتی، شرکت های خصوصی و شرکت های دانش بنیان و با رویکردی متفاوت و به عنوان پلتفرم همتایابی (Business Matchmaking) طراحی شده و فرصتی مناسب برای توسعه همکاری های دو جانبه و تعامل B۲B و B۲G بین فعالین حوزه اقتصاد دریا تلقی می شود.

در قالب این رویداد بین المللی که به صورت مشترک از سوی شورایعالی صنایع دریایی کشور و سازمان منطقه آزاد قشم نمودارسازی شده، نشست‌ها و پنل‌های تخصصی مختلفی برگزار خواهد شد و شرکت‌های ایرانی این فرصت را خواهند داشت تا با همتایان خود برای همکاری در حوزه‌های حمل‌ونقل ترکیبی، لجستیک دریایی، کشتیرانی، کشتی‌سازی، سازه‌های دریایی، اکتشاف، استخراج و انتقال نفت و میعانات، بانکرینگ و خدمات تامین سوخت شناورها، خدمات بندرگاهی، گمرک، شیلات و صیادی، گردشگری و تفریحات دریایی آشنا شده و همکاری‌های چندجانبه را از طریق تعامل بین فعالین حوزه اقتصاد دریامحور توسعه دهند.

اقتصاد دریامحور برای ایران اهمیت قابل توجه‌ای دارد، چرا که ارتباطات تجاری کشور با بسیاری از کشورهای همسایه جنوبی‌مان و سایر کشورهای جهان از طریق دریا انجام می‌شود.

ایران، از ظرفیت‌های متنوعی در حوزه اقتصاد دریایی برخوردار است که شامل موضوعات گوناگونی مانند گمرک، گردشگری دریامحور، خدمات بندرگاهی، شیلات، لجستیک دریایی و استخراج نفت است.

نخستین رویداد بین‌المللی همتایابی در اقتصاد دریامحور ایران( ISBE ۲۰۲۴) از ۲۵ تا ۲۷ اردیبهشت ماه جاری در جزیره زیبای قشم در حال برگزاری است.

جزیره زیبای قشم مشرف به تنگه هرمز و مجرای ورودی به خلیج فارس و دریای عمان است.

این جزیره که بزرگ‌ ترین جزیره خلیج فارس است، به دلیل مجاورت با اقیانوس هند، وجود منابع نفت و گاز و واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی و تجهیزات فرا ساحلی و برخورداری از تسهیلات بندری برای کشتی‌ های بزرگ (در رده پاناماکس) یکی از راهبردی ترین جزایر ایران و خلیج فارس است.

از سوی دیگر، ویژگی‌ های طبیعی و تاریخی این جزیره، باعث شده قشم به یکی از مقاصد گردشگری اصلی در ایران تبدیل شود.

منطقه آزاد تجاری – صنعتی قشم، حدود ۳۰۰ کیلومتر مربع از این جزیره را شامل می‌ شود.

این منطقه به دلیل قرارگیری در نقطه‌ ای کلیدی از کریدور ترانزیتی شمال – جنوب، دسترسی به کریدور پروازهای بین‌المللی شرق – غرب و تسهیلات بندری آن، که به نوعی مکمل بندر شهید رجایی است، نقش پررنگی در تجارت و بازرگانی جهانی دارد.

اهداف و محورهای اصلی فعالیت‌ های این منطقه آزاد تجاری – صنعتی شامل توسعه و گسترش صنعت ترانزیت و حمل و نقل، گسترش تجارت و خدمات تجاری، صنایع انرژی‌ بر، صنایع بیوتکنولوژیک و منابع دریایی، صنایع گردشگری، شیلات و صید صنعتی، خدمات پشتیبان نفت و پارک‌ های انرژی است.

منبع

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

امضای تفاهم نامه چهار جانبه ساخت سکوهای حفاری دریایی – ایزوایکو

چ اردیبهشت 26 , 1403
زمان مطالعه: 6 دقیقه در ادامه سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان هرمزگان و در حاشیه نخستین رویداد بین المللی همتایابی در اقتصاد دریا محور ایران، تفاهم‌نامه چهارجانبه توسعه دانش فنی و ساخت سکوهای حفاری دریایی بالارونده (جک آپ)در مرکز […]

همچنین بخوانید: