تولید دستگاه داده سنجی اطلاعات آب به همت دانش بنیان‌ها

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش گروه علم و آموزش مرین‌پرس، یکی از شرکت های دانش بنیان ایرانی که در حوزه محصولات مرتبط با آب و سامانه های تیکه نگاری فعال است، جدیدترین محصولات خود را با عنوان دستگاه داده سنجی اطلاعات آب بر پایه فناوری تیکه نگاری صوتی مدل دریایی solution Tomography یا سنجاب دریایی ۱۰CAT ارائه کرد.

دستگاه داده سنجی اطلاعات آب بر پایه فناوری تیکه نگاری صوتی دریایی روشی نوین برای اندازه گیری پیوسته متغیرهای جریان های آب نظیر دبی سرعت دما و شوری است.

این دستگاه دارای فرستنده و گیرنده های صوتی ترانسدیوسر است که در دریا نصب شده و با انتشار امواج صوتی در کل مقطع آب بین ترانسدیوسرها و ثبت اطلاعات در پردازشگر دستگاه متغیرهای مختلف آب را اندازه گیری می کند.

تولید دستگاه داده سنجی اطلاعات آب به همت دانش بنیان‌ها

استفاده در آب های عمیق دریا و حفاظت از محیط زیست از مهم ترین کاربردهای آن است. از این دستگاه در مطالعات دریایی و اقیانوسی برای اندازه‌گیری دو بعدی و سه بعدی بیش از ۳۰ متغیر جریان‌های دریایی به صورت پیوسته و به موقع و بدون نیاز به نیروی انسانی به‌منظور شناخت بهتر پدیده‌های فیزیکی دریا و اقیانوس و تهیه داده‌های دمایی بلندمدت به‌منظور مطالعات گرمایش جهانی استفاده می شود.

براساس اعلام معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، این دستگاه در اندازه گیری انرژی جریان و تعیین محل نصب توربین های کشندی جهت تولید برق، پایش مناطق دریایی و اندازه‌گیری انرژی جریان‌ در اعماق مختلف دریا جهت تعیین بیشینه انرژی موجود در هر منطقه برای نصب توربین‌های کشندی، پایش خروجی نیروگاه‌های ساحلی از طریق پایش آلودگی‌های حرارتی نیروگاه‌های مجاور دریا در مطالعات زیست شناسی برای تهیه نقشه‌های سرعت جریان به‌منظور شناسایی مکان مناسب جهت نصب قفس‌های پرورش ماهی و تهیه نقشه‌های دمایی اطراف قفس‌های پرورش ماهی کاربرد دارد.

همچنین در تفریحات ساحلی برای کمک به تعیین مناطق ایمن جهت تفریحات ساحلی همچون شنا، قایق‌های تفریحی و موج سواری و کمک به شناسایی مناطق مناسب جهت احداث اسکله‌ مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

اقدامات برای اجرای مصوبه نوسازی ناوگان شورای عالی صنایع دریایی ادامه دارد

ش اردیبهشت 29 , 1403
زمان مطالعه: 2 دقیقه تین نیوز پنل کشتیرانی و حمل و نقل ترکیبی در نخستین رویداد همتایابی اقتصاد دریامحور ایران با سخنرانی معاون توسعه بازار گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.   به گزارش تین نیوز به نقل از روابط عمومی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران؛ در حاشیه نخستین رویداد […]

همچنین بخوانید: