امنیت دریانوردان در دریای سرخ در خطر است

زمان مطالعه: 2 دقیقه

امنیت دریانوردان در دریای سرخ در خطر است

دبیرکل سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) با اشاره به حملات اخیر به کشتی‌ها در دریای سرخ و افزایش دزدی دریایی در سواحل سومالی نسبت به وضعیت وخیم دریانوردان که در خط مقدم تهدیدات امنیتی دریایی قرار دارند، اظهار نگرانی کرد.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، کمیته ایمنی دریایی (MSC) سازمان بین‌المللی دریانوردی در صد و هشتمین نشست خود که از ۱۵ تا ۲۴ می 2024 در لندن در حال برگزاری است، به بررسی مسائل مربوط به امنیت و ایمنی دریایی پرداخت.

در این زمینه، آرسنیو دومینگز، دبیرکل IMO با توجه به چالش‌های اخیر در دریای سرخ و سواحل سومالی بر اهمیت بالای امنیت و رفاه دریانوردان اشاره کرد.

دبیرکل IMO ضمن یادآوری لزوم آزادی فوری کشتی ربوده‌شده گلکسی لیدر و خدمه آنکه از نوامبر ۲۰۲۳ در اسارت هستند، بر این نکته تاکید کرد که نباید از دریانوردانی که تحت تاثیر این حوادث قرار گرفته‌اند، غافل شد و وظیفه ماست تا از هر راه ممکن برای بازگشت ایمن آنها به آغوش خانواده و تامین معیشتشان تلاش کنیم.

این کمیته که به همه مسائل مرتبط با ایمنی و امنیت دریایی در چهارچوب سازمان بین‌المللی دریانوردی می‌پردازد، اقدامات احتمالی برای مقابله با وضعیت بحرانی حمل‌ونقل دریایی را در دریای سرخ بررسی خواهد کرد. این موضوع همچنان بر اقتصاد جهانی و آزادی ناوبری تأثیر می‌گذارد و در عین حال، محیط زیست دریایی را به خطر می‌اندازد. این وضعیت بحرانی جان دریانوردان بی‌گناه را نیز به خطر انداخته است.

دومینگز کمیته MSC را به یاری فراخواند

کمیته همچنین به بررسی افزایش موارد دزدی دریایی و سرقت مسلحانه علیه کشتی‌ها خواهد پرداخت که تقریباً ۱۵ درصد بین سال‌های ۲۰۲۲ (۱۳۱ مورد) و ۲۰۲۳ (۱۵۰ مورد) افزایش یافته است.

دومینگز با اظهار نگرانی از افزایش تعداد حوادث در چندین سال گذشته، خاطرنشان کرد: «از این کمیته و همه ذی‌نفعان می‌خواهم هر اقدامی را برای مقابله با این روند نگران‌کننده انجام دهند.»

او با اشاره به تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای اجرای کدهای رفتاری جیبوتی و یائونده، از این اقدامات قدردانی کرد. این ابتکارات منطقه‌ای، بستر همکاری بین کشورهای منطقه را فراهم می‌کنند تا با اقدامات مشترک به مقابله با مسائل امنیتی دریایی، به‌ویژه دزدی دریایی و سرقت مسلحانه، بپردازند. این اقدامات شامل توانمندسازی مقامات ملی، هماهنگی فعالیت‌ها، به اشتراک گذاشتن تجربیات و تخصص و توسعه استراتژی‌های منطقه‌ای مرتبط می‌شود.

سایر موضوعات کلیدی در دستورکار کمیته ایمنی دریایی (MSC 108) شامل توسعه یک کد برای تنظیم کشتی‌های خودکار سطح (MASS)، توسعه چهارچوب مقررات ایمنی برای حمایت از کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای از کشتی‌ها با استفاده از فناوری‌های جدید و سوخت‌های جایگزین و رسیدگی به خشونت و آزار و اذیت در بخش دریایی است.

بازنشر مرین‌پرس به نقل از ترابران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت/ اینجانب پنج روز عزای عمومی اعلام می‌کنم

د اردیبهشت 31 , 1403
زمان مطالعه: 2 دقیقه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی شهادت حجت‌الاسلام والمسلمین سیّدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور اسلامی ایران، دکتر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین آل‌هاشم نماینده، ولی فقیه در آذربایجان شرقی، دکتر رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و همراهان گرامی ایشان در سانحه هوایی را تسلیت گفتند. به گزارش مانا، رهبر معظم […]
رهبر معظم انقلاب: رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت/ اینجانب پنج روز عزای عمومی اعلام می‌کنم

همچنین بخوانید: