کشف میدان نفتی جدید در دریای سیاه توسط ترکیه

زمان مطالعه: 2 دقیقه

کشف میدان نفتی جدید در دریای سیاه توسط ترکیه

وزیر انرژی ترکیه به کشف احتمالی یک ذخیره نفتی در دریای سیاه اشاره و ابراز امیدواری کرد اخبار مربوط به کشف جدید، به زودی با مردم در میان گذاشته شود.

 

به گزارش پایگاه خبری گفتمان دریا، آلپ‌ارسلان بایراکتار، وزیر انرژی و منابع طبیعی گفت: ما سرگرم مطالعاتی در دریای سیاه هستیم که معتقدیم نشانه‌هایی از نفت وجود دارد. امیدواریم به زودی بتوانیم اخبار خوبی را به اشتراک بگذاریم.

دریای سیاه در حال حاضر محل ذخایر گازی به میزان حاوی ۷۱۰ میلیارد متر مکعب گاز است. میدان گازی ساکاریا در استان شمال غربی زونگولداک، به تدریج در اوت سال ۲۰۲۰ کشف شد.

از زمانی که ترکیه در بیش از یک سال قبل، پمپاژ گاز به شبکه ملی را از طریق یک خط لوله متصل به تاسیسات فرآوری در خشکی آغاز کرد، تولید این کشور به ۴.۵ میلیون متر مکعب در روز رسیده است که برای پوشش نیازهای ۱.۸ میلیون خانه کافی است.

بایراکتار بر تلاش‌های اکتشافی و تولیدی ادامه‌دار تاکید کرد و گفت: فعالیت‌های حفاری در دریای سیاه به سرعت در حال انجام است. وی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی تی آر تی هابر گفت: ما حفاری چاه جدیدی را در میدان گازی ساکاریا آغاز خواهیم کرد. همچنین می‌خواهیم حفاری متمرکز بر نفت را در آب‌های سرزمینی خود انجام دهیم.

ترکیه برای تامین نیازهای انرژی خود تقریبا به طور کامل به واردات وابسته است و این امر، ترکیه را در برابر افزایش هزینه‌هایی که پس از جنگ روسیه در اوکراین افزایش یافت، آسیب‌پذیر ساخت. این کشور طی سال‌های اخیر، اکتشافات هیدروکربنی خود را در دریای سیاه و مدیترانه شرقی افزایش داد تا وابستگی خارجی را محدود کند.

میدان گازی ساکاریا پس از رسیدن به ظرفیت تولید کامل، تقریبا ۳۰ درصد از نیاز سالانه گاز کشور را تامین خواهد کرد. بایراکتار گفت: مصرف سالانه گاز ترکیه بیش از ۵۰ میلیارد متر مکعب است.

افزایش تولید گاز دریای سیاه به ۱۰ میلیون مترمکعب در مرحله نخست و افزایش آن به ۴۰ میلیون مترمکعب در مرحله نهایی، ‌هدف گذاری شده که برای تامین ۱۵ میلیون خانوار کافی است.

بر اساس گزارش دیلی صباح، بایراکتار همچنین با اشاره به ادامه حفاری اکتشافی در دریای مدیترانه، علاوه بر ادامه تولید گاز در دریای سیاه، به زمینه گسترده اکتشاف انرژی ترکیه نیز اشاره کرد.

ترجمه: ایسنا

انتهای پیام/

بازنشر مرین‌پرس به نقل از گفتمان دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

با حکم مدیرعامل ایزوایکو؛ مهندس محمد مهدی تعبدی مدیر گروه سازه های دریایی ایزوایکو شد

س خرداد 1 , 1403
زمان مطالعه: 2 دقیقه به گزارش مرکز ارتباطات و امور بین الملل ایزوایکو، طی حکمی از سوی دکتر سلمان ضربی مدیرعامل و نایب رئیس هیأت مدیره مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران ، مهندس محمد مهدی تعبدی به عنوان مدیر گروه […]

همچنین بخوانید: