ترانزیت نیم میلیون تن مشتقات نفتی از بندر بوشهر/ استقرار نخستین خودرو آتش نشانی ویژه ساختمان‌های بلند مرتبه در استان

زمان مطالعه: 5 دقیقه

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد شکیبی نسب  در نشست با خبرنگاران اظهار کرد: در 2 ماهه امسال میزان تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی و غیرنفتی در بندر بوشهر نیز با افزایش 74.5 درصدی به 663 هزار و 441 تن رسیده است.

وی ادامه داد: در مدت یاد شده تخلیه و بارگیری کانتینری در بندر بوشهر نیز با افزایش 47.5 درصدی به 10 هزار و 195 (TEU) کانتینر رسید.

شکیبی نسب اضافه کرد: در خصوص ترخیص کالای رسوبی نیز بنادر بوشهر رتبه نخست کشور را دارا هستند به نحوی از مجموع کالاهای رسوبی سنواتی 97 درصد آن با تعامل سازنده دستگاه های قضایی ترخیص شده است.

وی گفت: در راستای کاهش کالاهای رسوبی با اعمال بسته تشویقی برای تجار و بازرگانان در صورت ترخیص کالاها ظرف ۱۰ روز هزینه‌ای بابت انبارداری دریافت نخواهد شد.

شکیبی نسب اضافه کرد: در بخش ترانزیت نیز در پنج سال منتهی به اواخر سال گذشته عملکرد بندر بوشهر تنها 32 هزار تن بوده است که این میزان از 22 بهمن سال گذشته تاکنون با افزایش حدود 17 برابری به 500 هزار تن رسیده است.

وی گفت: مهم ترین مزیت‌های رونق ترانزیت خارجی در بندر بوشهر شامل اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم برای 725 نفر، معرف برقراری امنیت در کشور و بویژه استان بوشهر، درآمد مستقیم برای پایانه های حمل و نقل استان و توجیه پذیرتر شدن طرح های توسعه‌ای بنادر استان بوشهر است.

شکیبی نسب اضافه کرد: تردد کامیون های ترانزیتی مشکلاتی در روند تردد هم استانی ها بویژه در بندر بوشهر ایجاد کرده که به سهم خود در قبال این مشکل عذرخواهی می کنم.

وی گفت: امید است با بهبود زیرساخت ها و بویژه اتمام جاده دسترسی مجتمع بندری نگین حجم قابل توجهی از ترددها به مجتمع بندری نگین منتقل و از ترافیک کنونی کامیون ها در بندر بوشهر کاسته شود.

شکیبی نسب افزود: با هدف کاهش ترافیک ترددهای کامیونی در اقدام کوتاه مدت نیز در جوار منطقه ویژه اقتصادی بوشهر پایانه ای به مساحت 10 هکتار فعال شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر ادامه داد: این اداره کل در اقدامی موثر با تشکیل تیم بازاریابی در مناطق مرزی مختلف کشور از جمله مرز باشماق فعال شده که عمده رونق ترانزیت در بوشهر حاصل بازاریابی این تیم است.

شکیبی نسب عنوان کرد: در بخش زیرساختی در 2 مرحله در مجموع چهار هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار به طرح‌های مجتمع بندری اختصاص یافته و روند اجرا این پروژه ها با سرعت قابل قبولی در حال اجرا است.

وی اضافه کرد: جاده دسترسی مجتمع بندری نگین نیز به 9.5 کیلومتر و عرض 12.8 متر اجرایی شده که فاز نخست آن آماده بهره برداری شده است.

شکیبی نسب ادامه داد: در حوزه مجتمع بندری نگین احداث دیوار پیرامونی با یک هزار و 100 میلیارد ریال و برق رسانی به این مجتمع بندری با چهار هزار میلیارد ریال در آینده نزدیک عملیاتی می شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: پروژه توسعه موج شکن بندر گناوه نیز با 2 هزار و 700 میلیارد ریال اعتبار با 98.8 پیشرفت فیزیکی در دست احداث است و تا هفته دولت امسال به بهره برداری می‌رسد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار کرد: از مجموع 2 هزار و 600 موتورلنج سنتی در چهار استان جنوبی کشور یکهزار و 850 فروند آن در استان بوشهر استقرار دارد.

شکیبی نسب ادامه داد: در این بین گناوه به عنوان بزرگ ترین بندر تجاری سنتی ایران با 500 فروند موتور لنج بیشترین شمار موتورلنج را دارا است.

وی افزود: طرح توسعه جامع بندر گناوه با بیش از 16 هزار میلیارد ریال اعتبار اجرایی شده که اکنون 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

شکیبی نسب اظهار نمود: در جزیره خارگ نیز با هدف تسهیل در خدمات مسافربری، پایانه مسافربری این جزیزه تعمیر اساسی شده و پیگیری برای احداث اسکله مسافربری و اسکله مخصوص لندینکرافتها(رورو) این جزیره نیز در حال انجام است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر تصریح کرد: با هدف رونق گردشگری دریایی مجوز احداث حوضچه آرامش برای فعالیت قایق های تفریحی در بندر بوشهر دریافت شده و شهرداری به عنوان متولی این پروژه را عملیاتی خواهد کرد.

شکیبی نسب ادامه داد: همچنین با پیگیری های صورت گرفته یک دستگاه خودرو امداد و نجات پیشرفته و همچنین یک دستگاه خودرو آتش نشانی برای ساختمان های بلند مرتبه خریداری شده و بزودی در بندر بوشهر فعال می شوند.

وی گفت: با توجه به کاربری 2 دستگاه خودرو خریداری شده می توان در در صورت بروز حوادث ناگوار از جمله آتش سوزی از ظرفیت این خودروهای امدادی برای خدمت رسانی به هم استانی ها استفاده کرد.

شکیبی نسب یادآور شد: همچنین با تامین یک فروند شناور ناجی با یکهزار و 620 میلیارد ریال اعتبار اکنون شمار شناورهای ناجی بنادر استان بوشهر به هفت فروند افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: در بحث مقابله با آلودگی دریایی اکنون شناور ORV به عنوان یکی از مجهزترین شناورهای حوزه خیلج فارس در بندر بوشهر فعال است که در چند روز اخیر نیز در محدوده میدان نفتی ابوذر اقدام به پایش منطقه کرده است.

شکیبی نسب عنوان کرد: در حوزه پایش نیز با پیگیری انجام شده 2 شناور پایش تامین و در آب های عسلویه و جزیره خارگ فعال شدند.

وی بیان کرد: در مجموع در حوزه محیط زیست دریایی در چندین نوبت با همکاری سمن های محیط زیست نقاط مختلفی از سواحل استان پاک سازی شده است.

شکیبی نسب افزود: همچنین با اعمال اقدام های بازدارنده و اعمال جرایم سنگین در مقابله با آلوده کنندگان محیط زیست سعی شده تا در حفاظت از محیط زیست دریا اهتمام و حساسیتی ویژه ایجاد شود.

بازنشر مرین‌پرس به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

عزم منطقه آزادچابهار برای رفع محرومیت زدایی

پ خرداد 10 , 1403
زمان مطالعه: 5 دقیقه مرین‌پرس/سیستان و بلوچستان مدیر عامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: مسئولیت این سازمان در قبال محرومان بسیار حساس و حائز اهمیت بوده و نقش نهادهایی مانند کمیته امداد بسیار ارزشمند و تاثیر گذار است، برای همین منظور سازمان منطقه آزاد همواره تلاش کرده گام‌های موثر و […]

همچنین بخوانید: