مرین‌پرس > سیاسی نظامی > رزمایش نیروی هوایی و دریایی ترکیه در دریای اژه
کد خبر: 10263 تاریخ انتشار: مهر 3, 1399

رزمایش نیروی هوایی و دریایی ترکیه در دریای اژه

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد، نیروهای هوایی و دریایی این کشور دست به اجرای مانورهای مشترکی در دریای اژه به دنبال بالا گرفتن تنش بین آنکارا و آتن بر سر منابع هیدروکربنی زده‌اند.

ناوهای نیروی دریایی ترکیه
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، این وزارتخانه در توییتر نوشت: جنگنده‌های اف- ۱۶ به همراه کشتی‌های جنگی در این رزمایش با هدف “ارتقاء، بهبود و حفظ قابلیت عملیات مشترک نیروها” شرکت کردند.

این خبر در حالی اعلام شده که ترکیه و یونان که هر دو عضو ناتو هستند بر سر عملیات‌های اکتشاف نفت و گاز در شرق دریای مدیترانه اختلاف دارند و یک روز قبل از آن هم ترکیه خبر از اکتشافات بزرگ گازی در دریای سیاه داد.

ابراهیم کالین سخنگوی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه این اتفاق را “تنها شروع روند” دانست.

دو هفته قبل آنکارا یک کشتی تحقیقاتی اسکورت شده با کشتی‌های جنگی را به ماموریت رصد آب‌هایی فرستاد که یونان مدعی حقوق انحصاری منابع بستر دریا در آنهاست. در پاسخ آتن هم کشتی‌های جنگی خودش را به این مکان فرستاده و ارتشش را در حالت آماده باش قرار داد. فرانسه هم که با ترکیه بر سر عملیات‌هایش در لیبی اختلاف دارد همچنین در این مناقشه ورود پیدا کرده و کشتی‌های جنگی و هواپیماهای نظامی خود را عازم رزمایش‌های مشترک با یونانی‌ها کرد.

مقام‌های یونان جمعه اعلام کردند، امارات هم جنگنده‌هایش را برای شرکت در یک رزمایش مشترک در روزهای آینده در جزیره کرت یونان اعزام خواهد کرد.


منبع: ایسنا

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

رونمایی از اولین روغن ایرانی صنعت هوایی و دریایی

د شهریور 3 , 1399
8 محصول جدید دانش بنیان و خط تولید روغن و روانکارهای تحریمی حوزه صنایع هوایی و دریایی درشرکت نفت‌پارس وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام خمینی معرفی شد.
رونمایی از اولین روغن ایرانی صنعت دریایی