آمریکا با موفقیت طرح انهدام موشک‌های بالستیک قاره‌پیما را آزمایش کرد+فیلم

آژانس دفاع موشکی ایالات متحده امروز سه‌شنبه اعلام کرد که در جریان آزمایشی که در شمال شرق هاوایی انجام شده، یک کشتی جنگی آمریکا توانسته است با موفقیت یک موشک بالستیک قاره‌پیما را رهگیری و نابود کند.

به گزارش مارین‌پرس، زمان انجام این آزمایش نظامی روز دوشنبه ۱۶ نوامبر بوده و در جریان آن از یک ناوشکن مجهز به سیستم سپر دفاع موشک بالستیک استفاده شده است. درباره نوع این ناوشکن اطلاعات بیشتری منتشر نشده است.

دریادار جان هیل، مدیر آژانس دفاع موشکی ایالات متحده در این باره گفت: «در این آزمایش نشان دادیم که چگونه یک ناوشکن مجهز به سپر دفاع موشک بالستیک می‌تواند یک موشک قاره‌پیما را رهگیری کند و شکست دهد.»

جان هیل اعلام کرد که از نتایج این آزمایش می‌توان برای تقویت سیستم دفاع زمینی (GMD)، شبکه رادارها، موشک‌های ضدبالستیک و دیگر تجهیزات طراحی شده برای محافظت از آمریکا در مقابل موشک‌های قاره‌پیما و تهدیدات موشکی غیرمنتظره استفاده کرد.

موشک (SM-۳ IIA) که در این آزمایش از آن استفاده شده است، با سرمایه‌گذاری مشترک شرکت ریتون (یکی از بزرگترین تولید کنندگان تجهیزات نظامی در ایالات متحده) و شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی ژاپن ساخته شده است.

شرکت ریتون نیز در بیانیه جداگانه‌ای اعلام کرد که در جریان این آزمایش، موشک بالستیک قاره‌پیما در خارج از جو زمین منهدم شده است.

همچنین در گزارشی که در وب سایت پنتاگون منتشر شده است در تاریخ ۱۶ نوامبر، آمریکا موشک ضد راکتی SM-۳ Block IIA  را با موفقیت آزمایش کرد.

پنتاگون در این خصوص نوشت که پرسنل آژانس دفاع موشکی و نیروی دریایی آمریکا در عرشه کشتی جان فین یک هدف راکتی بالستیک قاره پیمای تهدیدآمیز را با بکار گیری از موشک استاندارد ضد راکت -۳ (CM-۳) در حین آزمایش پرواز نمایشی در اقیانوس آزاد در شمال شرقی هاوایی در ۱۶ نوامبر رهگیری و ساقط کردند.

این آزمایش موشکی از جزایر مارشال پرتاب شد. پرتاب از کشتی مجهز به سیستم ضد راکتی AEGIS انجام شد.

این ششمین آزمایش پرتاب این نوع موشک در آمریکا است. در ابتدا قرار بود در ماه مه این آزمایش برگزار شود. اما به دلیل محدودیت‌های ویروس کرونا پرتاب این موشک به تعویق افتاد.

پیش از این، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفته بود که مسکو نگران برنامه‌های ایالات متحده آمریکا در زمینه دفاع راکتی و به ویژه آزمایش SM-۳ Block IIA است.

ریابکوف گفت که چنین آزمایش‌ها آغاز کار سیستم مقابله مستقیم با روسیه هستند.

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تحریم‌های جدید شرکت‌های دریایی ایرانی توسط آمریکا

چ آبان 28 , 1399
وزارت خزانه داری آمریکا در ادامه مواضع خصمانه واشنگتن علیه تهران، امروز چهارشنبه چندین فرد و نهاد ایرانی را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد.
تحریم دریایی و کشتیرانی و حفاری ایران توسط آمریکا

شاید برای شما جالب باشد