طرح جدید ترامپ برای تشکیل ناوگان کشتی‌های جنگی در خلیج فارس

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به متحدان واشنگتن پیشنهاد داده است که ناوگانی از کشتی‌های جنگی را به منظور محافظت از نفت کش‌های تجاری در مقابل حملات ایران در خلیج فارس و آب‌های نزدیک تشکیل دهند، اگرچه برخی مقامات پنتاگون هشدار داده اند که این ماموریت می‌تواند به درگیری مستقیم بین دو طرف منجر شود.

زمان مطالعه: 4 دقیقه

به گزارش مارین‌نیوز، در ادامه این مطلب که در نیویورک‌تایمز منتشر شده آمده است: رئیس جمهور آمریکا، آقای مارک اسپر، سرپرست موقت وزارت دفاع را به عنوان مسئول این ماموریت انتخاب کرده است. مقامات دولت می‌گویند که این ماموریت نباید به عنوان یک عملیات نظامی تهاجمی علیه ایران تصور شود، بلکه متحدان اروپایی و عربی آمریکا صرفا تلاش خواهند کرد که امنیت یکی از مهم‌ترین مسیر‌های تجاری دنیا را تامین کنند.

آقای اسپر پیش از سفر به بروکسل برای گفتگو با وزرای دفاع کشور‌های عضو ناتو گفت: «آمریکا و متحدان هم فکرش نگران آزادی عبور و مرور در آبراهه‌های خلیج فارس هستند».

به نظر می‌رسد که برخی متحدان اروپایی آمریکا آمادگی ملحق شدن به این برنامه را ندارند، اما کشور‌های دیگر اعلام کرده اند که در مورد این پیشنهاد با مقامات آمریکایی گفتگو خواهند کرد. آمریکا و کشور‌های اروپایی طی دو سال گذشته رابطه چندان خوبی نداشته اند. آقای ترامپ بار‌ها از کشور‌های اروپایی به خاطر کمک نکردن به اندازه کافی به بودجه دفاعی ناتو انتقاد کرده است.

اما حتی برخی مقامات پنتاگون و نیروی دریایی آمریکا هشدار داده اند که این ماموریت می‌تواند تهران و واشنگتن را به دوران جنگ نفت کش‌ها در سه دهه قبل بازگرداند. بسیاری از کارشناسان نظامی مستقل نیز همین نگرانی را در مورد طرح دولت ابراز کرده اند.

آقای، ولی نصر، رئیس اندیشکده بین المللی مطالعات پیشرفته در واشنگتن در این ارتباط گفت: «هیچ کس در حال حاضر نمی‌داند که دولت ترامپ چه برنامه یا استراتژی‌ای در قبال ایران دارد. آیا ما به دنبال مذاکره یا جنگ با تهران هستیم؟ ما از متحدان خود خواسته ایم در طرح استراتژیکی مشارکت کنند که هدفش مشخص نیست».

اسکورت نفتکش‌ها در دستور کار نیست

مقامات دولت گفتند که اسکورت نفتکش‌ها در دستور کار قرار ندارد، زیرا انجام این کار به ده‌ها کشتی جنگی نیاز خواهد داشت. اما تقویت حضور دریایی آمریکا و متحدانش میتواند این پیام را به ایرانی‌ها منتقل کند که آن‌ها نظارت قوی تری بر روی عبور و مرور کشتی‌ها خواهند داشت و به سرعت می‌توانند نسبت به تهدیدات عکس العمل نشان دهند.

مطابق با گزارش وزارت خارجه آمریکا، در این طرح از متحدان آمریکا درخواست می‌شود که بر روی نفت کش‌ها و کشتی‌های دیگر دوربین نصب کنند. اما از کشور‌های دیگر نیز درخواست خواهد شد که ناو‌های خود را به این منطقه اعزام کنند.

مقامات دولت گفتند تا زمانی که کشور‌های دیگر به این طرح ملحق شوند یا دولت ترامپ تصمیم بگیرد تعداد کشتی‌های جنگی خود در این منطقه را افزایش دهد، می‌توان از پهپاد‌ها برای انجام عملیات‌های تجسس و گزارش کردن خطرات احتمالی استفاده کرد.

اما این طرح درست زمانی توسط آقای ترامپ پیشنهاد می‌شود که او به دنبال پرهیز از درگیری نظامی با تهران است. آقای ترامپ در هفته‌های گذشته از یک سو ایران را دعوت به مذاکره کرده است و از سوی دیگر این کشور را تهدید به نابودی کامل می‌کند. او هفته گذشته از تصمیم خود برای انجام حمله انتقام جویانه علیه ایران در پاسخ به سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا منصرف شد. در عوض، دولت ترامپ تحریم‌های جدیدی را علیه رهبر ایران اعمال کرد.

جنگ نفتکش‌ها دوباره تکرار می‌شود؟

اما تاریخ نشان می‌دهد که محافظت از نفتکش‌ها در خلیج فارس می‌تواند آمریکا و ایران را وارد درگیری مستقیمی کند که آقای ترامپ به دنبال پرهیز از آن است.

سه دهه پیش ایران و عراق در طول جنگ هشت ساله خود به صد‌ها کشتی عبور کننده از تنگه هرمز حمله کردند و بدین ترتیب امنیت یکی از مهم‌ترین مسیر‌های ترانزیت نفت دنیا را به خطر انداختند.

این درگیری‌ها تلفات زیادی به دنبال داشتند. در آن دوره زمانی نیز مقامات دولت اعلام کردند که نیروی دریایی صرفا به دنبال تامین امنیت نفت کش‌های تجاری است.

این هفته دو دیپلمات اروپایی گفتند که بریتانیا یا فرانسه آمادگی لازم برای پیوستن به این طرح را ندارند، زیرا ممکن است به طور ناخواسته وارد درگیری نظامی در منطقه شوند. واقعیت این است که ایران همچون سه دهه قبل می‌تواند از مین گذاری برای ایجاد اختلال در مسیر ترانزیت نفت در خلیج فارس استفاده کند.

در ماه ژوئن یکی از این نفت کش‌ها در نزدیکی جزیره فارسی با مین برخورد کرد. در این حادثه کسی کشته نشد. متحدان اروپایی درخواست آمریکا برای اعزام کشتی‌های مین روب خود را رد کردند. نیروی دریایی آمریکا در نهایت مین روب‌های خود را در این منطقه مستقر کرد.

منبع: انتخاب

همچنین بخوانید:

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

توسعه کنسرسیوم‌های داخلی؛ راه‌حل مشکل بیمه کشتی‌ های مبدا و مقصد ایران

ی تیر 16 , 1398
عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به تحریم‌های آمریکا و بی‌میلی شرکت‌های بین‌المللی برای بیمه کشتی‌های مبدا و مقصد ایران گفت: باید با توسعه کنسرسیوم‌های داخلی بیمه‌، این مشکل را رفع کنیم.
بندر شهید رجایی بزرگترین بندر تجاری ایران

شاید برای شما جالب باشد