مرین‌پرس > سیاسی نظامی > رزمایش ناوهای هواپیمابر آمریکایی در دریای جنوبی چین
کد خبر: 6268 تاریخ انتشار: تیر 16, 1399

رزمایش ناوهای هواپیمابر آمریکایی در دریای جنوبی چینزمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، روز شنبه ۱۴ تیر (چهارم ژوئیه) با اعلام خبر مانور دو ناو هواپیمابر “یو اس اس نیمیتز” و “یو اس اس رونالد ریگان” احتمال تنش میان ایالات متحده و چین افزایش یافت.

آدمیرال جورج ویکوف، فرمانده این ناوگروه جنگی به روزنامه وال استریت ژورنال گفت: «هدف این مانور ارسال یک پیام واضح و غیرمبهم به هم‌پیمانانمان در منطقه است، مبنی بر اینکه ما نسبت به ثبات و امنیت منطقه‌ای متعهد هستیم.»

به گفته ویکوف، عملیات نظامی آمریکا در دریای جنوبی چین واکنش به مانور چین در آب‌های این منطقه نیست.

رزمایش در منطقه بحرانی

پکن هفته گذشته اعلام کرد که از اول ژوئیه یک رزمایش پنج‌روزه در نزدیکی مجمع‌الجزایر پاراسل برگزار می‌کند.

ایالات متحده به این عملیات نظامی انتقاد کرد و آن را اقدامی تنش‌زا خواند.

علاوه بر چین، تایوان و ویتنام هم ادعای مالکیت بر این مجمع‌الجزایر را دارند. به همین دلیل، ویتنام از این اقدام نظامی چین انتقاد کرد و هشدار داد که این رزمایش می‌تواند باعث تشدید تنش‌ها در منطقه شود.

این منطقه بحرانی که بین چین، فیلیپین، مالزی و ویتنام واقع شده از دیرباز مورد جدل است.

چین تمامی دریای جنوبی چین را از آن خود می‌داند. کشورهای دیگر هم ادعای مالکیت بر منابع گاز و نفت زیردریایی منطقه را دارند.

ایالات متحده این آب‌راه بزرگ تجاری را منطقه‌ای بین‌المللی می‌داند و بر حق قانونی رفت‌وآمد آزاد کشتی‌ها و زیردریایی‌های خود در آن تاکید می‌ورزد.

به نظر می‌رسد که فهرست تنش‌ها میان پکن و واشنگتن طولانی هستند. آخرین برخوردهای لفظی دو کشور با یکدیگر در رابطه با بروز شیوع کرونا و قانون جدیدی از جانب چین برای امنیت هنگ‌کنگ صورت گرفت.

دونالد ترامپ  دولت چین را به پنها‌ن‌کاری در زمینه شیوع ویروس سارس‌کوو۲ متهم کرده است. رئیس جمهور آمریکا علاوه بر این با قانون امنیتی چین برای هنگ‌کنگ مخالف است. ترامپ در این زمینه با ناظران سیاسی هم‌نظر است، زیرا آنها هم معتقدند که این قانون آزادی‌ها سیاسی و اجتماعی شهروندان هنگ‌کنگ را محدود می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

گفت‌وگوی زنده با دکتر محمد مونسان

ی تیر 15 , 1399
شامگاه پنجشنبه 12 تیرماه، دکتر محمد مونسان، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی مالک اشتر، مهمان مصاحبه زنده با مارین‌پرس بود.