درخواست ۵ کشور از سازمان ملل برای عدم ثبت توافقنامه دریایی ترکیه و لیبی

کشورهای مصر، عربستان، بحرین، یونان و قبرس یادداشت اعتراض مشترکی را به سازمان ملل ارائه و طی آن خواستار عدم ثبت توافقنامه میان ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی پیرامون تعیین مرزها در دریای مدیترانه شدند.

توافقنامه دریایی ترکیه و لیبی
زمان مطالعه: 1 دقیقه

 به گزارش مارین‌پرس، یک منبع آگاه اعلام کرد، در این یادداشت اعتراض تاکید شده است، توافقنامه مذکور غیر قانونی است و نباید در سازمان ملل ثبت شود.

این منبع گفت، در این یادداشت چهارچوب قانونی اقدامات برای ثبت معاهده‌های بین المللی در سازمان ملل بررسی و تاکید شده معاهده‌ها تنها پس از تحقق شرط اصلی یعنی وارد فاز اجرایی شدن قابل ثبت در سازمان ملل هستند.

شبکه خبری رسمی مصر “انباء الشرق الاوسط” اعلام کرد، در ادامه یادداشت اعتراض مذکور آمده است، توافقنامه امضا شده میان ترکیه و دولت وفاق این شرط ثبت را ندارد به ویژه که رئیس پارلمان طبرق مستقر در شرق لیبی در پیامی به دبیرکل سازمان ملل به صراحت اعلام کرده که این پارلمان با این یادداشت تفاهم مخالف است.

کشورهای نام برده در یادداشت خود بر اهمیت توجه به توافقنامه سیاسی صخیرات و مفاد آن درمورد روند ثبت توافقنامه تاکید و اعلام کردند، نحوه انعقاد توافقنامه میان ترکیه و دولت وفاق نقض شدید احکام و مفاد توافقنامه صخیرات است. این توافقنامه ضمن تعدی به حقوق کشورهای حوزه دریای مدیترانه، نقض آشکار توافقنامه سازمان ملل پیرامون قانون دریا است و به همین دلیل نباید در تعیین مرزهای دریایی در منطقه مدیترانه شرقی تاثیری داشته باشد.

در این یادداشت مشترک از دبیرکل سازمان ملل درخواست شده، در راستای اجرای قوانین بین المللی و حفظ امنیت و ثبات منطقه مدیترانه توافقنامه میان ترکیه و دولت وفاق را ثبت نکند.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

کارشناس ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

رونق‌بخشی سایت‌های پرورش میگو با مشارکت مردم

س تیر 24 , 1399
استاندار بوشهر با تاکید بر رونق بخشی سایت‌های پرورش میگو با مشارکت مردم گفت: در سال جهش تولید یکی از ظرفیت‌های مهم سواحل استان بوشهر که می‌تواند در تحقق این شعار نقش آفرینی کند پرورش آبزیان از جمله میگو است.
استاندار بوشهر در سایت‌های پرورش میگو بوشهر

شاید برای شما جالب باشد