مرین‌پرس > سیاسی نظامی > هشدار آلمان به ترکیه پس از تحرکات این کشور در شرق مدیترانه
کد خبر: 8570 تاریخ انتشار: تیر 22, 1400

مناقشات دریای مدیترانه ادامه دارد؛

هشدار آلمان به ترکیه پس از تحرکات این کشور در شرق مدیترانه

در پی تحرکات اخیر ترکیه در شرق دریای مدیترانه، صدر اعظم آلمان درباره عواقب تشدید تنش‌ها در این دریای راهبردی به آنکارا هشدار داد.

آنگلا مرکل - صدراعظم آلمان در کنار دریا
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، تنش‌های به وجود آمده بین یونان و ترکیه بر سر تحرکات اخیر آنکارا در نزدیکی سواحل آتن، واکنش‌هایی از دو طرف و کشور‌هایی چون آلمان به همراه داشته است.

آنگلا مرکل، صدر‌ اعظم آلماندرباره عواقب تشدید تنش‌ها در دریای مدیترانه به رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه هشدار داد.

وی گفت اگر ترکیه کشتی تحقیقاتی «اوروک رییس» خود را در آب‌های مورد مناقشه بفرستد، اردوغان می‌تواند انتظار یک حادثه را داشته باشد.

رسانه‌های یونانی به نقل از مرکل نوشته‌اند: «ترکیه در صورتی که به ایجاد چالش ادامه دهد، مشکلات بسیاری نه تنها با یونان بلکه با کل اروپا خواهد داشت و عواقب [این کار] بسیار شدید خواهد بود.»

مرکل همچنین گفته اتحادیه اروپا در هر گونه مواجهه احتمالی یونان با ترکیه همواره از آتن حمایت خواهد کرد.

صدر اعظم آلمان در حالی این هشدار را صادر کرده که روز گذشته نیز یونان بار دیگر به تحرکات اخیر ترکیه در شرق دریای مدیترانه واکنش نشان داد و گفت آتن به آنکارا نشان داده که هر گونه عملیات اکتشاف در آب‌های سرزمینی این کشور به شدت پاسخ داده خواهد شد.

تنش‌ها در دریای مدیترانه از سال گذشته و به دلیل تلاش‌های ترکیه، یونان و قبرس جهت عملیات اکتشاف و حفاری گاز در منطقه شدت یافته و این مسئله به پدیدار شدن تنش‌های قدیمی منجر شده است.

این در حالی است که رسانه‌‌ها روز شنبه از اعزام ناو هواپیمابر «یو‌اس‌اس‌نیمیتز» آمریکا به اقیانوس هند برای رزمایش مشترک با دهلی نو و اعزام ناو «دوآیت آیزنهاور» این کشور به دریای مدیترانه برای رزمایش با یونان خبر دادند.

برخی رسانه‌های یونانی، حضور این ناو هواپیمابر آمریکایی در دریای مدیترانه را به تنش‌های اخیر یونان و ترکیه در خصوص حفاری‌های اکتشافی در قبرس و دریای مدیترانه مرتبط دانسته‌اند.


منبع: فارس

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

قصد مسکو برای تقویت نیروی دریایی با سیستم‌های مجهز تهاجمی و دفاعی

د مرداد 6 , 1399
رئیس‌جمهور روسیه در مراسم روز نیرویی دریایی گفت: ۴۰ ناوگان جدید، امسال به بهره برداری می‌رسد که مجهز به تجهیزات دفاعی مؤثر و سیستم‌های بی‌نظیر ماوراءالصوت تهاجمی خواهند بود.
مراسم روز نیروی دریایی روسیه با حضور پوتیت در پایتخت دریایی روسیه بندر سن‌پترزبورگ