ماکت ناو هواپیمابر آمریکایی راهی تنگه هرمز شد

خبرگزاری آسوشیتد پرس با انتشار تصاویر ماهواره ای گزارش داد که ایران ماکت یک ناو هواپیمابر آمریکایی را به تنگه هرمز اعزام کرده است.

تصویر ماهواره‌ای از ماکت ناو هواپیمابر آمریکا
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، آسوشیتد‌پرس مدعی شده است که تهران قصد دارد از این ناو به عنوان هدف در تمرین نظامی و شلیک‌ موشک‌های نقطه زن و سطح به دریا استفاده کند.

در این گزارش به یک تصویر ماهواره‌ای از این عملیات در روز یکشنبه اشاره شده که نشان می‌دهد چطور ناوهواپیمابر ساختگی ایران ابتدا با امواج مصنوعی تولید شده توسط حرکت یک قایق تندرو تکان می‌خورد و سپس توسط یک کشتی از بندرعباس به سوی تنگه هرمز کشیده می‌شود.

آسوشیتد‌پرس در گزارش خود آورده است که تصاویر منتشر شده از جابجایی و حرکت این ناو ساختگی به سوی تنگه هرمز نشان می‌دهد که سپاه پاسداران قصد دارد عملیاتی تمرینی برای حمله به این ماکت انجام دهد. سپاه در سال ۲۰۱۵ میلادی نیز مانور مشابهی انجام داده بود.

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده که پایگاه اصلی آن در بحرین واقع شده و گشت‌زنی در آب‌راه‌های خاورمیانه یکی از ماموریت‌های محوله به این نیرو است هنوز نسبت به انتشار این خبر واکنشی نشان نداده است.

ناوهواپیمابر ساختگی ایران شباهت زیادی به ناو‌های هواپیمابر کلاس «نیمیتز» دارد که یکی از آنها هم‌اکنون در پایگاه ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین مسقر است.

ناو یو اس اس نیمیتز هفته گذشته از اقیانوس هند وارد آب‌های منطقه خاورمیانه شد و به نظر می‌رسد قرار است جایگزین «یواس‌اس دوایت آیزنهاور»، دیگر ناو جنگی آمریکا در دریای عمان شود.

بر اساس تصاویر ماهواره‌ای ۱۶ ماکت هواپیمای جنگنده نیز بر روی عرشه ماکت ناو قرار دارد. این ناو از نظر ابعاد با ناو یو اس اس نیمیتز کمی متفاوت است و با دویست متر طول و پنجاه متر عرض نمونه‌ای کوچک‌تراز آن محسوب می‌شود.

تصویر ماهواره‌ای از ماکت ناو هواپیمابر آمریکا

این ناو جنگی ساختگی شباهت زیادی به ماکتی مشابه دارد که در ماه فوریه سال ۲۰۱۵ در جریان رزمایش «پیامبر اعظم ۹» مورد استفاده قرار گرفته بود.

در جریان این تمرین نظامی ابتدا قایق‌های تندرو با مسلسل و راکت به سمت ناو جنگی یاد شده شلیک و سپس موشک‌‌های سطح به دریا آن را مورد هدف قرار داده و منهدم کردند.

این تمرین‌ها که ایران هر از چند گاهی در آب‌های خلیج فارس و تنگه هرمز انجام می‌دهد در بحبوحه تنش‌های جاری میان تهران و واشنگتن و پس از خروج یکجانبه ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران صورت می گیرد.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

احسان عسکری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

مصاحبه مارین پرس با سعید جعفری

د مرداد 6 , 1399
مهندس سعید جعفری، مدیر توسعه صنایع دریایی سازمان گسترش و نوسازی ایران(ایدرو) مهمان دومین برنامه پادکست مارین پرس بود.
پادکست سعید جعفری مدیر توسعه صنایع دریایی سازمان گسترش و نوسازی وزارت صمت

شاید برای شما جالب باشد