مرین‌پرس > سیاسی نظامی > چین در دریای چین جنوبی رزمایش برگزار کرد
کد خبر: 8853 تاریخ انتشار: تیر 22, 1400

چین در دریای چین جنوبی رزمایش برگزار کرد

سخنگوی ارتش آزادی بخش جمهوری خلق چین از برگزاری رزمایش هوایی – دریایی این کشور در دریای جنوبی خبر داد.

رزمایش چین در دریای جنوبی چین
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، سرهنگ «رن وو چیان» گفت: در این رزمایش از هواپیماهایی مانند بمب افکن های H-۶G و H-۶J و سایر هواپیماهای جنگی جدید استفاده شده است.

او اظهار کرد نشستن و برخاستن هواپیماهای جنگی در طول شب و روز، حمله به مسافت های طولانی و حمله به اهداف سطح دریا از جمله بخش های این رزمایش نظامی در دریای جنوبی است.

مقام چینی برگزاری این رزمایش را موفقیت آمیز خواند و گفت: این رزمایش انتظارات ارتش را برآورده کرده است.

به گزارش مرین‌پرس، دریای جنوبی چین دریایی حاشیه‌ای است که بخشی از اقیانوس آرام به شمار می‌آید و ناحیه‌ای در حدود ۳.۵ میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را دربر می‌گیرد این دریا پس از پنج اقیانوس جهان بزرگترین ناحیه دریایی جهان است.

جزیره‌های واقع بر دریای جنوبی چین و همچنین خود دریا، مورد جدال کشورهای مختلف هستند به همین علت حتی نام‌های متفاوتی برای اشاره به این دریا به کار می‌رود که البته «دریای جنوبی چین» نام پذیرفته شده بین‌المللی، حداقل در انگلیسی و زبان‌های اروپایی است.

جمهوری خلق چین تقریبا بر کل دریا و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هریک بر بخش‌هایی از آن ادعای مالکیت دارند، همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.

ایالات متحده این دریا را از آب‌های بین‌المللی می‌داند و بر حق قانونی کشتی‌ها و زیر دریایی‌ هایش در رفت ‌و آمد در این دریا تاکید دارد و مخالف ساخت تاسیسات دریایی توسط چین در این آب راهه است موضوعی که همواره با واکنش منفی چین مواجه شده است.

آمریکا در ماه های گذشته چندین رزمناو جنگی به این منطقه اعزام کرده بود که با واکنش تند پکن مواجه شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در تازه ترین واکنش به دخالت آمریکا در دریای جنوبی چین گفته بود که این دریا ایالت هاوایی آمریکا نیست که در آن دخالت می کند.


منبع: ایرنا

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

پاکسازی ساحل گناوه از لکه‌های نفتی

پ مرداد 9 , 1399
عملیات پاکسازی و جمع‌آوری لکه‌های نفتی خمیر مانند چسبیده به ماسه‌های ساحلی شهرستان گناوه روز پنجشنبه با همکاری و مشارکت شرکت نفت فلات قاره بهرگان، اداره کل بندر و دریانوردی استان بوشهر، اداره محیط زیست و سازمان‌های مردم نهاد این شهرستان و دهیاری روستای مال قاید آغاز شد.
پاکسازی ساحل گناوه از لکه‌های نفتی