مرین‌پرس > سیاسی نظامی > تمرین ناو هواپیمابر آمریکا در دریای چین جنوبی
کد خبر: 9789 تاریخ انتشار: مهر 3, 1399

تمرین ناو هواپیمابر آمریکا در دریای چین جنوبی

نیروی دریایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، یک ناو هواپیمابر در دریای مورد مناقشه چین جنوبی، تمرین انجام داده است.

ناو هواپیمابر رونالد ریگان
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، این بیانیه اظهار کرد: یک گروه تهاجمی به سرپرستی ناوهواپیمابر “یواس‌اس رونالد ریگان”، عملیات پرواز و عملیات ثبات دریایی پایدار انجام داده است.

در این بیانیه به نقل از “جاشوا فاگان”، فرمانده نیروی دریایی آمریکا و افسر عملیات هوایی مأموریت ۷۰ در یواس‌اس رونالد ریگان، آمده است: “ادغام با شرکای مشترک ما برای تضمین پاسخ‌گویی نیروهای مشترک و حفظ اقیانوس هند و آرام آزاد، ضروری است”.

این تمرینات در بحبوحه تنش‌های افزایش‌یافته بین آمریکا و چین انجام می‌شود. واشنگتن از پکن بابت پاسخ به ویروس کرونا انتقاد کرده و این کشور را به سوء‌استفاده از همه‌گیری بیماری برای پافشاری بر ادعاهای سرزمینی در دریای چین جنوبی و جاهای دیگر، متهم کرده است.

آمریکا مدتی طولانی است که با ادعاهای گسترده سرزمینی چین مخالف داشته و مرتباً کشتی‌های جنگی خود را از این راه آبی استراتژیک، عبور می‌دهد.

چین به چنین تمریناتی اعتراض کرده و گفته رد ادعاهایش درباره دریای چین جنوبی از سوی آمریکا، تنش‌ها را افزایش داده و موجب تضعیف ثبات در منطقه شده است.

چین مدعی نه دهم دریای غنی از منابع چین جنوبی است که سالانه به ارزش ۳ تریلیون تجارت از طریق آن انجام می‌شود. کشورهای برونی، مالزی، فیلیپین، تایوان و ویتنام نیز بر سر سهم خود از این دریا رقابت دارند.


منبع: ایسنا

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ساحل‌خواران منتظر انتقام بزرگترین دریاچه جهان باشند

ش مرداد 25 , 1399
عده ای گمان می کنند که خط ساحل این دریا یعنی در هر زمان و هر نقطه از ساحل آب دریا قرار دارد آغاز می شود و کافیست فقط ۶۰ متر بعد از آن را محدوده حریم دریا در نظر بگیرند که این اشتباه کامل است، بلکه بر اساس قانون مصوب مجلس، خط ساحلی دریا کاسپین در محدوده ایران و کشورهای ساحلی دیگر، با مطالعات انجام شده از رفتارهای تاریخی و منحصر این دریا، ارتفاع نهایی زمان بیشینه ارتفاع پیشروی این دریا است، یعنی همان ارتفاع منهای ۲۴.۷ متر از سطح آب آزاد دریاها، معین شده است.
تصویر هوایی از بندر کاسپین