مرین‌پرس > بنادر و سواحل > اعلام رسمی ناوتکس جدید توسط ترکیه در مدیترانه شرقی
کد خبر: 10010 تاریخ انتشار: مهر 3, 1399

اعلام رسمی ناوتکس جدید توسط ترکیه در مدیترانه شرقی

ترکیه برای آغاز فعالیت‌های اکتشافی کشتی یاووز در آب‌های مدیترانه شرقی به طور رسمی ناوتکس جدیدی اعلام کرد.

کشتی اکتشافی و تحقیقاتی یاووز (YAVUZ) ترکیه
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، ترکیه برای آغاز فعالیت‌های اکتشافی کشتی حفاری یاووز در تاریخ ۱۸ اوت تا ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ در آب‌های مدیترانه شرقی این ناوتکس جدید را منتشر کرده است.

در این عملیات اکتشافی کشتی‌های ارطغرل بیگ، عثمان بیگ و اورهان بیگ کشتی اکتشافی یاووز را همراهی خواهند کرد.

در ناوتکس اعلامی از سوی ترکیه، عدم ورود به منطقه عملیات اکتشافی “شدیدا توصیه” شده است.

با اعلام ناوتکس جدید از سوی ترکیه، بخش روم نشین قبرس نیز امروز صبح ناوگروه متقابلی را منتشر کرده است.

ترکیه پیشتر نیز به منظور فعالیت های تحقیقاتی و اکتشافی کشتی اوروچ رئیس به همراه کشتی‌های آتامان و چنگیزخان در مدیترانه شرقی تا ۲۳ اوت ناوتکس منتشر کرده بود.

ناوتکس یک نوع خدمات مخابراتی می باشد که برای کمک به ایمنی کشتی ها در دریا و ارسال پیامها و اخطارهای دریایی به آنها در منطقه مشخص شده توسط ایستگاه ساحلی ارایه می گردد. براساس سیستم GMDSS نصب گیرنده اخبار ناوتکس بخشی از تجهیزات اجباری کشتی ها می باشد.

سیستم GMDSS نیز از مدرنترین فناوری ها در امر ارتباطات ماهواره ای بوده و در جهت ایمنی جان انسان ها در دریا با کمترین تاخیر و بیشترین دقت به کار گرفته می شود.کشتی ها با مجهز شدن به این سیستم به یک سطح ایده آل از فناوری و راحتی کار دست پیدا می کنند.

یکی از مسایل و مشکلات پیش روی ترکیه کمبود منابع انرژی است که به همین علت این کشور برای دستیابی به این منابع وارد آبهای مدیترانه شرقی شوده است و کشتی های ترکیه از سال ها قبل اکتشاف نفت و گاز را در دریای مدیترانه آغاز کرده اند.

به گزارش مرین‌پرس، یونان و قبرس ( بخش یونانی نشین) از مهمترین و برجسته ترین مخالفان ترکیه و عملیات اکتشافی این کشور در مدیترانه شرقی هستند.  


ناوتکس یک نوع خدمات مخابراتی می باشد که برای کمک به ایمنی کشتی‌ها در دریا و ارسال پیام‌ها و اخطارهای دریایی به آن‌ها در منطقه مشخص شده توسط ایستگاه ساحلی ارائه می گردد. بر اساس سیستم GMDSS نصب گیرنده اخبار ناوتکس جزئی از تجهیزات اجباری کشتی‌ها است.


منبع: ایرنا

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

بازگشت مجدد کرونا به بنادر آسیایی با تغییر خدمه کشتی‌ها

س مرداد 28 , 1399
در پی تسهیل امکانات تغییر خدمه کشتی‌ها در برخی بنادر آسیا مواردی از شیوع بیماری کووید ۱۹ در آن‌ها مشاهده شده است که این کار نگرانی مسئولان بندری و حمل و نقل دریایی را افزایش داده است.
بندر شینهواندو چین - Qinhuangdao Port