مرین‌پرس > اخبار سازمان‌ها و ارگان‌ها > پیش نویس جدید قانون دریایی تدوین شد
کد خبر: 10110 تاریخ انتشار: مهر 3, 1399

مدیرکل دفتر حقوقی سازمان بنادر و دریانوردی:

پیش نویس جدید قانون دریایی تدوین شد

مدیرکل دفتر حقوقی سازمان بنادر و دریانوردی، از اصلاح قانون دریایی و تدوین متنی جدید متناسب با تحولات بین المللی صنعت کشتیرانی، خبر داد و خاطرنشان کرد: با بررسی کنوانسیون‌های بین المللی، قوانین و مقررات سایر کشور‌ها و اخذ نظر اشخاص حقیقی و حقوقی متخصص و مرتبط با موضوعات دریایی، پیش نویس فصول مختلف لایحه قانون دریایی تهیه شده است.

عباس توازنی زاده - مدیرکل دفتر حقوقی سازمان بنادر و دریانوردی
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، عباس توازنی زاده با بیان اینکه متون پیش نویس تهیه شده قانون دریایی مورد بررسی  قرار گرفته است، تأکید کرد: کلیه صاحب نظران و فعالان در عرصه حمل ونقل دریایی چنانچه نظر اصلاحی و تکمیلی نسبت به متون تهیه شده دارند، موارد مد نظر را به سازمان بنادر و دریانوردی اعلام و در امر ملی و میهنی تهیۀ قانون دریایی ایران مشارکت کنند.

مدیرکل دفتر حقوقی سازمان بنادر  و دریانوردی در این باره توضیح داد: قانون دریایی ایران در سال ۱۳۴۳ به تصویب رسیده و تاکنون لازم الاجراست. در طول سال های پس از تصویب قانون مزبور و خصوصاً سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دولت ایران به بیش از ۴۰ کنوانسیون یا پروتکل بین المللی در ارتباط با مسایل دریایی  ملحق شده، اما قانون دریایی ایران جزء اصلاحات سال ۹۱ اصلاح دیگری نداشته است. 

توازنی زاده تصریح کرد: اصلاح قانون دریایی و تدوین متنی جدید که مفاد آن هماهنگ با تحولات بین المللی صنعت کشتیرانی و کنوانسیون‌های بین المللی لازم الاجرا برای کشور باشد، همواره مدنظر سازمان بنادر و دریانوردی بوده است.

وی افزود: در سال‌های اخیر عزمی جزم بر تدوین قانون دریایی جدید گمارده شد و نهایتاً با بررسی کنوانسیون های بین المللی، قوانین و مقررات سایر کشورها و اخذ نظر اشخاص حقیقی و حقوقی متخصص و مرتبط با موضوعات دریایی، پیش نویس فصول مختلف لایحه قانون دریایی تهیه و با برگزاری ده‌ها جلسه کارشناسی، متون تهیه شده مورد بررسی نقادانه قرار گرفت. 

مدیرکل دفتر حقوقی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: اکنون مایه مباهات است که اعلام کنیم هشت فصل از فصول  پیش‌نویس قانون دریایی آماده ارائه به کلیه صاحب نظران و فعالان در عرصه حمل ونقل دریایی است تا چنانچه نظر اصلاحی و تکمیلی  نسبت به متون تهیه شده دارند، موارد را به سازمان بنادر و دریانوردی اعلام و در امر ملی و میهنی تهیه قانون دریایی ایران مشارکت نمایند.

 توازنی زاده درباره ملاحظات اصلاح قانون دریایی کشور، توضیح داد: در تنظیم فصول پیش‌نویس لایحۀ قانون دریایی مفاد کنوانسیون‌های بین‌المللی  مصوب سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) و کمیته بین‌المللی دریانوردی (CMI) و … مدنظر بوده است.

وی گفت: مقررات مرتبط کشورهای مطرح در امر حمل و نقل دریایی نیز مورد ملاحظه و بهره برداری لازم قرار گرفته است و طبعاً در کنار این موارد، اقتضائات و مصالح ملی کشور کاملاً مدنظر بوده است. 

وی در ادامه تأکید کرد: علاوه بر فصولی که ارائه شده‌اند، فصول دیگری نیز در دست بررسی و نهایی سازی هستند که در آینده نزدیک به همین شکل در دسترس قرار خواهند گرفت، اهم فصول باقی مانده فصول مربوط به باربری دریایی، حمل مسافر، رهن و حقوق ممتاز دریایی  و توقیف کشتی است.

به گفته مدیرکل دفتر حقوقی سازمان بنادر، صاحب نظران می توانند نظرات و پیشنهادهای خود را از طریق پست الکترونیکی تا پایان شهریور سال جاری به دفتر حقوقی سازمان بنادر و دریانوردی به نشانی.com hoghooghi.pmo@gmail ارسال کنند.


منبع: سازمان بنادر و دریانوردی

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ترکیه در دریای سیاه "گاز" کشف کرده است

چ مرداد 29 , 1399
رسانه‌‌ای غربی گزارش داد که ترکیه در دریای سیاه میدان نفتی گاز طبیعی کشف کرده و جمعه آن را رسماً اعلام خواهد کرد.
کشتی اکتشافی ترکیه