استان گیلان اظهار کرد:

ضرورت تنوع کالایی و تنوع مقاصد صادراتی برای کالاهای گیلان

استاندار گیلان گفت: باید در بنادر گیلان به سراغ تنوع کالایی و تنوع مقاصد صادراتی برویم.

بندرانزلی شاخص‌ترین بندر حاشیه جنوبی دریای کاسپین
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، ارسلان زارع در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی گیلان که در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد، گفت: کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی نقش موثری در تولید، جهش تولید، اشتغال و اقتصاد استان  دارد.

وی افزود: باتوجه به شرایط  سخت صادرات نفت برای جمهوری اسلامی ایران، این کارگروه ها به عنوان مسیری موثر است.

زارع با تاکید بر اینکه باید در بنادر گیلان به سراغ تنوع کالایی و تنوع مقاصد صادراتی برویم، خاطرنشان کرد: تا پایان امسال برنامه داریم به صادرات ۶۰۰ میلیون دلاری در استان گیلان برسیم و برای تحقق این هدف مهم تلاش هایی صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: در شرایط سخت تحریمی کنونی اگرچه، آمار کنونی امیدوارکننده است اما با توجه به ظرفیت های کشورهای همسایه شمالی که داریم باید بیشتر تلاش کنیم.

زارع با اشاره به اینکه مراودات ما به ترتیب با کشورهای روسیه، آذربایجان، قزاقستان و گرجستان است، ادامه داد: در حال حاضر برای تحقق صادرات اهداف ۶۰۰ میلیون دلاری کمی از برنامه عقب هستیم اما از آنجایی که بخش عمده صادرات ما محصولات کشاورزی است و به زودی صادرات کیوی را در پیش داریم، کمی نگرانی عقب ماندگی برنامه ریزی شده برای سه ماهه اول سال جاری را کاهش می‌دهد.

استاندار گیلان گفت: انتظار داریم برای صادرات محصولاتی که در گذشته نقطه قوت ما بود نظیر محصولات ساختمانی برنامه ریزی کنیم.

وی افزود: سهم گیلان از صادرات کالای صادر شده جمهوری اسلامی ایران مناسب است و این امر نشان از رونق و تلاش و فعالیت خوب بخش خصوصی استان گیلان است.

زارع ادامه داد: تلاش و اقدامات دستگاه‌ها می‌تواند در ارتقای توسعه صادرات استان موثر باشد.

وی خاطرنشان کرد: ظرفیت خوب منطقه آزاد انزلی برای صادارت قابل توجه است و انتظار داریم  ظرفیت های موجود بخش خصوصی اتاق بازرگانی و شرایط پیش رو بیشتر استفاده کنیم.

استاندار اضافه کرد: در گذشته به منطقه آزاد انزلی و  کاسپین انتقاداتی وارد می‌شد که بیشتر نقش وارداتی دارند تا صادراتی، این در حالی است که این منطقه از واردات محور بودن خارج شده و کارنامه صادراتی خوبی دارد.

وی افزود: ایران هیچگاه در انزوای سیاسی و اقتصادی قرار نمی گیرد و دلیل آن موقعیت های خوبی است که از مرزهای دریایی و خشکی در این کشور وجود دارد و فرصت کشورهای همسایه و تاریخ خزر را باید مغتنم شمرد.

استاندار گیلان گفت: انتظار دارم در این شرایط خاص به نوعی امواج توسعه را از بنادر شمالی استان گیلان به سراسر کشور انتقال دهیم.

وی گفت: در صادرات گندم و روغن نقش خوبی ایفا کردیم و این نشان می دهد که بنادر ما حتی یک روز هم تعطیل نشدند و در شرایط سخت کرونایی فعالیت‌ داشتند. لازم است مدیریت جهادی در اولویت و دستور کار باشد ضمن آنکه بر اساس بسته حمایتی ستاد اقتصاد مقاومتی، انتظار داریم تجار استان بتوانند از تسهیلات در گرفتن مجوز، یارانه سود و … استفاده کنند.

زارع به گزارش مدیرکل بنادر استان و توضیح ظرفیت بنادر اشاره و اضافه کرد: بندر در گیلان بسیار حائز اهمیت است و با اتصال راه آهن به بندر انزلی، شاهد تحول جدی در حوزه بازرگانی خارجی خواهیم بود.

استاندار گیلان با یادآوری ارتباط های تصویری خود با استانداران آستراخان و ساراتوف روسیه گفت: ایجاد خط کشتی رانی منظم (لاینر Liner)  بین کاسپین و بندر اکتائو و تفاهم نامه منطقه آزاد انزلی با لوتوس روسیه، اقداماتی مثبت است.

وی گفت: در بندر باید به سراغ تنوع کالایی و تنوع مقاصد صادراتی برویم  و بندر به عنوان مرکز اقتصادی عمل کند و نه صرفا خدمات دهنده.

زارع با اشاره به اهتمام جدی دولت برای تکمیل پروژه های زیربنایی همچون اتصال راه آهن رشت به بندرکاسپین، بر لزوم بهره گیری از ظرفیت های گیلان برای رونق بخشی به صادرات از استان تأکید کرد.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

کشف ۱۴۷ کیلوگرم مواد مخدر در جزیره بوموسی

ی تیر 29 , 1399
رییس کل دادگستری استان هرمزگان اعلام کرد: با هماهنگی مقام قضایی، مأموران پایگاه دریابانی بوموسی موفق شدند ۱۴۷ کیلوگرم مواد مخدر از نوع تریاک را در آب های ساحلی این جزیره کشف و ضبط کنند.
کشف مواد مخدر توسط پایگاه دریابانی