مرین‌پرس > بنادر و سواحل > حوادث دریایی > هشدار پیمانکار آمریکاییِ مشاور امنیت بنادر درباره بندر بیروت
کد خبر: 9591 تاریخ انتشار: تیر 22, 1400

هشدار پیمانکار آمریکاییِ مشاور امنیت بنادر درباره بندر بیروت

بر اساس شواهدی، یک پیمانکار آمریکایی مشاور امنیت بنادر به مقامات آمریکایی درباره خطر انفجار مواد شیمیایی ذخیره شده در بندر بیروت هشدار داده بود.

انفجار بندر بیروت لبنان
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، بر اساس یک پیام دیپلماتیک که از سوی سفارت آمریکا در لبنان منتشر شده، یک پیمانکار آمریکایی که مشاور امنیت بنادر در ارتش ایالات متحده بوده چهار سال گذشته متوجه خطر احتمالی انفجار آمونیوم نیترات ذخیره شده در بندر بیروت شده و مقامات آمریکایی را از این بابت مطلع کرده است.

اما بر اساس گزارش نیویورک تایمز، یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا مدعی شده مقامات این کشور از گزارش این فرد مطلع نبوده‌اند و گفته‌اند این پیام نشان می‌دهد که به آنها در این مورد خبری داده نشده است.

این مقام ارشد که خواست نامش فاش نشود گفته این پیمانکار حدوداً چهار سال گذشته به طور غیررسمی از بندر بیروت دیدار کرده اما در آن زمان از کارکنان دولت آمریکا یا وزارت خارجه این کشور نبوده است.

این مقام آمریکایی همچنین ادعا کرده که وزارت خارجه آمریکا هیچ مدرکی در اختیار ندارد که نشان دهد این پیمانکار در این باره گزارشی ارائه داده است. این مسئله که شاید آمریکا درباره خطر احتمالی این مواد منفجره اطلاع داشته و هیچ هشداری نداده، دیپلمات‌های غربی را متعجب و خشمگین کرده است.

یکی از این دیپلمات‌ها گفته اگر تایید شود که آمریکا از این مسئله مطلع بوده، خیلی تکان‌دهنده خواهد بود.

سفارت آمریکا در لبنان روز جمعه این پیام محرمانه را منتشر کرد و آن را غیر‌سری اما حساس خواند. این پیام در ابتدا مقامات لبنانی که درباره خطر آمونیوم نیترات آگاه بوده‌اند را لیست کرده و نوشته که یک متخصص و مشاور امنیت بنادر که در ارتش آمریکا به استخدام در آمده بود طی یک بازرسی از بندر بیروت این مواد شیمیایی را مشاهده کرده است.

در ادامه این پیام همچنین آمده است که این فرد تحت قراردادی با ارتش آمریکا بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ به نیروی دریایی لبنان درباره نگهداری این مواد شیمیایی نکاتی گفته بود.

نیویورک تایمز نوشته، مشخص نیست که این فرد چه زمانی این گزارش را منتقل کرده اما چندین مقام فعلی و پیشین آمریکایی که در آن زمان در غرب آسیا فعالیت‌ می‌کردند، گفته‌اند که وی یافته‌های خود را به طور معمول، بلافاصله به مقامات در وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا می‌رساند است.

دیپلمات‌های دیگر کشور‌ها نیز که تحت تأثیر این انفجار قرار گرفته‌اند گفته‌اند که آمریکا برای مجبور کردن دولت لبنان به منظور انتقال این مواد تلاش کمی داشته است. تلاش مقامات حاضر در این بندر نیز بار‌ها خواستار انتقال این مواد شده‌اند اما تلاش‌ آنها نیز بی‌فایده بوده است.

این پیام که از سوی سفارت آمریکا در لبنان منتشر شده همچنین درباره علت منفجر شدن این حجم از آمونیوم نیترات ابراز تردید کرده است اما گمانه زنی کرده که شاید وسایل آتش‌بازی و مهمات در کنار این مواد ممکن است در علت این انفجار دخیل بوده باشد.

به گزارش مرین‌پرس، سه‌شنبه هفته گذشته بر اثر منفجر شدن ۲ هزار و ۷۵۰ تن آمونیوم نیترات، انفجار عظیمی در بندر شهر بیروت، پایتخت لبنان به وقوع پیوست. گفته می‌شود این حجم از مواد شیمیایی توقیف شده از سال ۲۰۱۴ تاکنون در این بندر بوده است. این انفجار آنقدر شدید بود که موج انفجارها تا کیلومترها آنطرف‌تر رفت و به ساختمان‌های زیادی نیز آسیب وارد کرد.


منبع: فارس

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تولید گاز از سکوی فاز ۲۲ پارس جنوبی ۲۰۰ میلیون فوت مکعب افزایش یافت

س مرداد 21 , 1399
رئیس بخش فراساحل طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی از بهره برداری ۳ حلقه چاه جدید در سکوی ۲۲ پارس جنوبی و افزایش تولید ۲۰۰ میلیون فوت مکعب گاز از این سکو خبر داد.
سکوی فاز 22 پارس جنوبی