مرین‌پرس > استان‌های ساحلی > هرمزگان > افتتاح بزرگ‌ترین پروژه‌ شیرین‌سازی آب دریا در هرمزگان
کد خبر: 7050 تاریخ انتشار: تیر 22, 1400

‌بندرعباسی‌ها از این پس آب گوارا خواهند نوشید؛

افتتاح بزرگ‌ترین پروژه‌ شیرین‌سازی آب دریا در هرمزگان

استاندار هرمزگان از افتتاح فاز دوم آب شیرین کن ۱۰۰ هزار مترمکعبی ‌بندرعباس خبر داد و گفت: این پروژه با حضور مستقیم معاون ‌‌وز‌یر‌ نیرو و با فرمان ویدئو‌کنفرانسی ‌رئیس جمهور‌ به بهره‌برداری می‌رسد.

تاسیسات آب شیرین کن آب دریا در هرمزگان
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، فریدون همتی در جمع رسانه‌ها با اشاره به اینکه، آب شیرین‌کن‌‌ها منابع تامین آب شرب هرمزگان در بلند مدت خواهند بود، گفت: پروژه آب شیرین‌کن بندرعباس بزرگ‌ترین پروژه‌ شیرین‌سازی آب دریا در سطح کشور است که با استفاده از توان فنی و مهندسی داخلی و با تدبیر دولت امید و سیاست وزارت نیرو مبنی بر ایجاد منابع آبی پایدار در شهرهای ساحلی اجرا شده است.

وی افزود: فاز اول این پروژه با ظرفیت 20 هزار متر مکعب در شبانه روز در آذرماه سال 97 وارد مدار تولید شد و تیرماه امسال نیز فاز دوم آن به ظرفیت 20 هزار متر مکعب و سرمایه‌ای بالغ بر 4 هزار میلیارد ریال بهره برداری می‌شود.

وی گفت: با توجه به اینکه 90 درصد تجهیزات آب شیرین کن بندرعباس خریداری شده است، با بهره‌برداری از فاز نهایی این پروژه تا پایان شش ماهه دوم امسال، شاهد انتقال آب با کیفیت به مخازن ذخیره آب داماهی و توزیع همگن آب در شهرهای بندرعباس، بندر خمیر و روستاهای مسیر خواهیم بود.

استاندار هرمزگان در ادامه با اشاره به مزایای اجرای این پروژه به عنوان منابع آبی جایگزین، اظهار داشت: با اجرای این پروژه و تامین آب شرب شهرهای بندرعباس و بندرخمیر از طریق تکنولوژی شیرین سازی آب دریا، از فشار وارده بر منابع آبی شهرستان میناب نیز کاسته خواهد شد.

وی اضافه کرد: ارتقای شاخص‌های کیفی آب تولیدی، افزایش رضایت عمومی مردم و کشاورزان شهرستان میناب در کاهش آب انتقالی به شهر بندرعباس، ایجاد اشتغال غیر مستقیم برای 2 هزار نفر (صنایع منطقه)، جلوگیری از پیشرفت پدیده آسیب زای فرونشست دشت میناب، بومی سازی تکنولوژی نمک زدایی و کاهش وابستگی به تکنولوژی کشورهای غربی و امکان تامین آب صنایع غرب بندرعباس و ارتقای ظرفیت‌های بهره‌وری، اشتغالزایی و کارآفرینی را از مهمترین مزایای اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی این پروژه است.

مقام عالی دولت در استان، ضمن ابراز خرسندی از عملکرد موفق آبفا هرمزگان در جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی، از تداوم همکاری با بخش خصوصی در صنعت آب و فاضلاب استان به عنوان راهبرد مهم دولت یاد کرد و گفت: امروزه کشور نیازمند مدیران خلاق و توانمندی است که به جای تکیه بر منابع دولتی، به دنبال خلق منابع غیردولتی و جذب ظرفیت‌های بخش خصوصی هستند.


منبع: تسنیم

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

آتش‌سوزی در کارخانه شناورسازی در بوشهر+فیلم

چ تیر 25 , 1399
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری بوشهر گفت: یک کارخانه شناور سازی واقع در محله تنگک اول (از محله‎های جنوبی شهر بوشهر) ظهر امروز آتش گرفت.
آتش‌سوزی در کارخانه شناورسازی در بوشهر