مرین‌پرس > اخبار انجمن‌ها و اتحادیه‌ها > تلاش کردیم تا نمایشگاه‌های دریایی یکی شود/ لغو نمایشگاه‌های دریایی موازی
کد خبر: 5447 تاریخ انتشار: تیر 8, 1399

رئیس انجمن مهندسی دریایی ایران عنوان کرد:

تلاش کردیم تا نمایشگاه‌های دریایی یکی شود/ لغو نمایشگاه‌های دریایی موازیزمان مطالعه: 4 دقیقه

رئیس هیئت مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران در سومین جلسه هماهنگی ستاد اجرایی بیست و یکمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی صنایع دریایی و دریانوردی با بیان اینکه پیش از این تلاش کردیم تا نمایشگاه‌های دریایی یکی شود گفت: انجمن مهندسی دریایی اخیراً نامه ای به دفتر رئیس جمهور ارسال کرد که در آن از وجود نمایشگاه‏های متعدد دریایی گلایه کرد و خواستار تذکر به برخی از مدیران و دستگاه‏های دولتی درخصوص موازی کاری و ورود غیر موجه به امورات بخش خصوصی شد.

به گزارش مرین‌پرس، جلسه هماهنگی و بررسی بیست و یکمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی صنایع دریایی و دریانوردی بعدازظهر یکشنبه 10/9/1398 توسط انجمن مهندسی دریایی و با حضور نمایندگان بخش‌های مختلف دریایی اعم از دولتی و خصوصی برگزار شد.

در این جلسه رئیس انجمن مهندسی دریایی اظهار داشت: همایش و نمایشگاه مذکور 20 دوره توسط انجمن مهندسی دریایی برگزار شده و بیست و یکمین دوره آن 11 تا 13 دی‌ماه در جزیره قشم و با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می‌شود. وی با بیان اهداف و محورهای همایش علمی بیست و یکم گفت این رویداد فرصتی است تا متخصصین حوزه دریایی ضمن تبادل نظرهای علمی، به شناسایی فرصت‏ها و چالش های موجود در حوزه دریایی مبادرت نمایند.

فاضل همچنین از برگزاری کارگاه‏های تخصصی مختلف در این رویداد خبر داد و گفت ارائه کارگاه‏های تخصصی توسط صنایع و متخصصین صنایع دریایی که برنامه ریزی شده است، ضمن انتقال علم و تجربه متخصصین، احتمال شکل گیری برخی از تفاهمات میان متخصصین این حوزه را افزایش می‏دهد.

لغو نمایشگاه‌های دریایی موازی

رئیس انجمن مهندسی دریایی ایران در ادامه عنوان کرد: رئیس دفتر رئیس جمهور پیرو نامه این انجمن درخصوص نمایشگاه‏های موازی و غیرموجه، پس از انجام بررسی‏های لازم چند روز پیش طی نامه‌ای به رئیس شورای عالی مناطق آزاد و وزرای علوم و صمت ضمن قانونی و موجه دانستن فعالیت انجمن، به ایشان اعلام نمود که نسبت به نظارت به منظور پرهیز از موازی کاری و یا مشارکت در برگزاری نمایشگاه‏های دریایی موازی و غیر موجه اقدام نمایند تا از اتلاف منابع کشور اجتناب شود. همچنین در این نامه تاکید شده که وزارت صمت نظارت نماید تا دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی کشور نقش سیاستگذاری خود را ایفا نماید و از برگزاری رویدادهای مشابه اجتناب کند.

سازمان منطقه آزاد کیش برنامه‌‏ای برای نمایشگاه صنایع دریایی ندارد

حسین ابرهیم‌زاد فاضل افزود: سازمان منطقه آزاد کیش قصد برگزاری نمایشگاه صنایع دریایی را داشت ولی پس از پیگیری‏های دفتر رئیس جمهور از این امر منصرف شدند. وی گفت در گزارش پیوست نامه دفتر رئیس جمهور آورده شده است که: «موضوع از مدیریت منطقه آزاد کیش استعلام شد، اعلام داشتند فعلاً با هیچیک از طرفین تفاهمی نکرده‎‏اند و برنامه‏ای تحت عنوان نمایشگاه صنایع دریایی درکیش ندارند.»

دولتی‌سازی رویدادهای نمایشگاهی و مصادره به مطلوب دارایی‏های معنوی بخش خصوصی قابل قبول نیست

رئیس انجمن مهندسی دریایی ایران گفت انجمن‏ها به دلیل اینکه نخبگان و متخصصان جامعه در آن مشارکت دارند یکی از اجزا اصلی پازل توسعه پایدار کشورها محسوب می‏شوند. بنابراین حمایت از انجمن‏ها، حفظ دارایی‏های معنوی آن‏ها به عنوان سرمایه اجتماعی کشور، موجب شتاب توسعه شده و یکی از وظایف اصلی حاکمیت است و اصولا رقابت دولت با بخش خصوصی و نیز رقابت با انجمن‏ها و سازمان‏های مردم نهاد مذموم بوده و با مبانی ابتدایی توسعه در تضاد آشکار و مخالف با اصل ۴۴ قانون اساسی می‌باشد.

لیکن گاهی اوقات شاهد هستیم که برخی از مدیران یا سازمان‏های دولتی به دلایل مختلف ازجمله ضعف عملکرد در حوزه ماموریتی خود، تلاش در مصادره به مطلوب دارایی‏های معنوی انجمن‏ها که نماینده بخش خصوصی هستند دارند. این گونه رفتارهای مدیریتی به هیچ وجه به توسعه کشور کمک نخواهد گرد و بارها شاهد بوده‏ایم که دولتی سازی فعالیت‏هایی که اصولاً باید توسط بخش خصوصی انجام پذیرد، در دراز مدت موفق نبوده‏اند.

فاضل ادامه داد: در انجمن مهندسی دریایی تلاش کردیم این موضوع را به برخی از مدیران دولتی که نگاه بلند مدت و توسعه محور ندارند تفهیم کنیم. وی در ادامه سخنان خود گفت با پیگیری‏هایی که سال گذشته داشتیم نهایتاً سازمان بنادر در اواخر سال 1397 رسماً اعلام نمود که در تولی‏گری نمایشگاه صنایع دریایی ورود نخواهد کرد و فقط به عنوان شرکت کننده حضور خواهد داشت، به نظر ما این اتفاق و تصمیم مثبتی است و بقیه مدیران نیز باید به مبانی و استدلال انجمن توجه نمایند، اینکه چرا دولت نباید در اینگونه فعالیت‏ها رقیب بخش خصوصی شود، یک موضوع مهم و مبنایی است و عدم توجه به آن زیان‏های زیادی را به کشور وارد می‏آورد.

از حضور استارت‌آپ‌ها و شرکت‏های دانش بنیان در همایش و نمایشگاه حمایت می‏شود

رئیس انجمن مهندسی دریایی گفت: با صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور به منظور حمایت از استارت‌آپ‌ها برای حضور در نمایشگاه امسال هماهنگی‏هایی انجام پذیرفته است وی گفت با معرفی انجمن، صندوق نوآوری و شکوفایی از استارت‏آپ هایی که بخواهند در نمایشگاه صنایع دریایی حضور یابند حمایت می‏نماید. همچنین انجمن نیز ضمن اختصاص پاویون ویژه برای استارت‏آپ‏ها، در تخصیص غرفه به ایشان تخفیفات ویژه‏ای را اعمال می‌نماید.

فاضل در پایان از شرکت‏ها، سازمان‏ها و متخصصین حوزه دریایی که تا کنون موفق به ثبت نام برای حضور در این رویداد مهم دریایی نشده اند دعوت نمود تا در آن حضور به هم رسانند.

دراین جلسه آقای دکتر نوبختی دبیرکل همایش و نمایشگاه صنایع دریایی و دریانوردی و آقای مهندس حروفی دبیر اجرایی آن توضیحاتی را در خصوص برنامه‏های رویداد مذکور ارائه نمودند و نشست مزبور پس از گفتگو در خصوص پیشنهادات و سوالات حاضرین پایان یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

آلودگی هوا در کشتی‌های کروز همسان با آلودگی شهرهاست

س آذر 12 , 1398
محققان اظهار کردند: کشتی‌های کروز (کشتی‌های گردشگری) سطح بالایی از آلودگی هوا تولید می‌کنند که می‌تواند سلامتی مسافران، کارکنان و افراد ساکن در محدوده بندر را به خطر اندازد.