مرین‌پرس > اخبار انجمن‌ها و اتحادیه‌ها > ایران ظرفیت تبدیل شدن به یک قدرت اقیانوسی را دارد
کد خبر: 5586 تاریخ انتشار: تیر 8, 1399

رئیس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش:

ایران ظرفیت تبدیل شدن به یک قدرت اقیانوسی را داردزمان مطالعه: 4 دقیقه

معاون هماهنگ کننده ارتش در آیین افتتاحیه بیست و یکمین همایش و نمایشگاه صنایع دریایی ایران با تاکید بر اینکه ایران فرصت و ظرفیت تبدیل شدن به یک قدرت دریایی و اقیانوسی را دارد، گفت:۷۱ درصد نفت و ۶۹ درصد گاز جهان در منطقه دریایی ما وجود دارد و ایران در مرکز بیضی انرژی جهان قرار گرفته است.

به گزارش مرین‌پرس، امیر دریادار حبیب الله سیاری در آئین افتتاحیه بیست و یکمین همایش و نمایشگاه صنایع دریایی و دریانوردی که صبح امروز چهارشنبه در جزیره قشم برگزار شد، با اشاره به آیات کریم قرآن درباره نعمت‌های فراوان دریا، گفت: ما اگر به آیات قرآن کریم درباره دریا به خوبی توجه می‌کردیم، امروز در جایگاه بالاتری در عرصه دریا قرار داشتیم.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی بار‌ها بر اهمیت دریا و استفاده از عرصه اقیانوسی برای پیشرفت کشور سفارش داشته‌اند و همواره به مسئولان برای استفاده از ظرفیت‌های دریا تاکید کرده‌اند.

امیر دریادار سیاری با اشاره به اینکه ۷۰ درصد کره زمین را آب فرا گرفته و بیش از ۹۰ درصد تجارت جهان از طریق دریا و حمل و نقل دریایی صورت می‌گیرد، گفت: انرژی‌های فسیلی، آب، صنعت گردشگری و توریسم، مواد اولیه دارویی، ذخایر معدنی، منابع غذایی و… بخشی از ظرفیت‌های دریایی محسوب می‌شود که با خط مشی توسعه دریایی می‌توان به این منابع عظیم خدادادی دست پیدا کرد.

وی با بیان اینکه اکثر شهر‌های بزرگ در کنار دریا قرار دارند، گفت: کشور ما با وجود اینکه از مرز‌های آبی بسیاری برخوردار است، اما متاسفانه یک شهر بزرگ ساحلی ندارد که باید در این رابطه با حمایت همه دستگاه‌ها اقدام کرد، چراکه این جریان ارتباط مستقیمی با توسعه دریایی دارد.

معاون هماهنگ کننده ارتش با تاکید بر اینکه ایران فرصت و ظرفیت تبدیل شدن به یک قدرت دریایی و اقیانوسی را دارد، افزود:۷۱ درصد نفت و ۶۹ درصد گاز جهان در منطقه دریایی ما وجود دارد و ایران در مرکز بیضی انرژی جهان قرار گرفته و بخش قابل توجهی از انرژی جهان از طریق آب راه مثلث طلایی شمال اقیانوس هند و تنگه‌های هرمز، باب المندب و جبل الطارق عبور می‌کند. همچنین تمامی واردات و صادرات کشورمان نیز از این طریق صورت می‌گیرد.

وی افزود: اهمیت استراتژیکی منطقه، اعم از آبر‌اه‌های مهم، حمل و نقل و بهرگیری از سوخت‌های فسیلی و منابع غذایی فراوان و در این منطقه سبب شده است تا بسیاری از قدرت‌های جهانی تلاش کنند تا بر این منطقه تسلط و نفوذ داشته باشند.

رییس ستاد ارتش با اشاره به اینکه ما باید اهمیت و ویژگی‌های کشور خود را در حوزه دریا به خوبی بشناسیم و تلاش کنیم با بهره‌مندی از این ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها، الگوی پیشرفت مناسب کشور را طراحی و بر اساس آن مسیر را طی کنیم، افزود: ایران سواحل اقیانوسی بسیار خوبی دارد که اگر از آن‌ها به درستی استفاده شود می‌توان به پیشرفت‌های چشمگیری در عرصه توسعه دریامحور دست یافت.

وی در ادامه به نقاط ضعف کشور در حوزه دریایی اشاره کرد و گفت: متاسفانه امروز جمعیت قابل توجهی که ویژگی‌های مختص مردم حاشیه نشین دریا را داشته باشند را کم داریم و از سوی دیگر سیاست مداران پیش از انقلاب نیز رویکرد درست و مناسبی به دریا نداشته و با رویکرد تک محصولی حرکت کردند و بعد از انقلاب نیز با جنگ تحمیلی مواجه شدیم که ما را از توجه به توسعه دریایی دور کرد.

معاون هماهنگ کننده ارتش، ناوگان نظامی، ناوگان تجاری و دانش و فناوری دریایی را سه عامل مهم تبدیل شدن کشور به یک قدرت دریایی دانست و گفت: توان نظامی و دفاعی موجب امنیت دریایی می‌شود و اگر امنیت نباشد ضمن از دست دادن موفقیت‌ها و دستاورد‌ها هیچ اقدام پیش رونده‌ای نمی‌توانیم داشته باشیم.

وی ادامه داد: امروز به برکت انقلاب اسلامی ایران به یک قدرت نظامی دریایی تبدیل شده و برگزاری رزمایش مرکب دریایی با دو کشور چین و روسیه گویایی همین مهم است.

امیر دریادار سیاری گفت: از سوی دیگر توسعه ناوگان تجاری که صادرات، و تجارت و جابجایی به‌طور کلی توسط آن صورت می‌گیرد بسیار حائز اهمیت و یکی از مولفه‌های قدرت ملی دریایی است. همچنین دانش و فناوری علمی دریایی، در کنار توان و دانش ساخت تجهیزات و شناور‌ها مسئله‌ای است که برای تشکیل یک کشور یا تمدن دریایی ضرورت دارد.

وی در بخش دیگر از سخنان خود به اهمیت توجه به صنایع دریایی اشاره کرد و گفت: صنایع کشتی سازی می‌تواند موجب توسعه طیف گسترده‌ای از صنایع در کشور شود.

رئیس ستاد ارتش گفت: اگر می‌خواهیم به توسعه پایدار دریایی دست بیابیم باید خود و توان داخلی را باور کنیم، زیرا تداوم فعالیت‌های دریایی می‌تواند رشد و شکوفایی اقتصادی را همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه استکبار برای اینکه ما قدرتمند نباشیم ما را از دریا دور کرده است، گفت: مابرای اینکه ثروتمند و قدرتمند باشیم باید به دریا و منافع و منابع آن توجه داشته باشیم و باید باور کنیم که علم، دانش و توان لازم در کشور وجود دارد، اما برای آن نیازمند باور توانمندی‌های داخلی و استفاده از فرصت‌ها هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

بیست و یکمین همایش و نمایشگاه صنایع دریایی کشور آغاز به کار کرد

چ دی 11 , 1398
مراسم افتتاحیه بیست و یکمین همایش و نمایشگاه صنایع دریایی و دریانوردی کشور با حضور رییس ستاد و معاون هماهنگ‌کننده ارتش، رییس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و جمعی از فعالین حوزه دریایی برگزار شد.