ناوگان نفتکش جهانی همچنان سود‌ آور است

زمان مطالعه: 2 دقیقه

ناوگان نفتکش جهانی همچنان سود‌ آور است

به گزارش گروه بین‌الملل مانا به نقل از ترید‌ویندز؛ در حال حاضر ناوگان نفتکش جهانی نسبت به صنعت حمل کانتینر و حمل فله از شرایط خوبی برخوردار است و نوسان قیمت نفت نیز کمترین تأثیر را در نرخ اجاره نفتکش‌ها دارد.

اگرچه وضعیت نسبت به ۲۰۲۲ میلادی کمی تفاوت یافته با این حال بازار نفتکش‌ها چه از نظر اجاره کشتی، خرید، فروش و سفارش تانکر‌های نفتی رونق خاص خود را دارند.

به گفته تحلیلگران پس از جنگ روسیه و اوکراین تنها ناوگانی که توانست استفاده بهینه از شرایط جنگی به عمل آورده و به سود‌آوری خوبی دست یابد ناوگان نفتکش جهانی است.

براساس این گزارش سهام شرکت‌های نفتی در بورس‌های بزرگ جهانی تا هفته قبل از وضعیت خوبی برخوردار بود که به ازای هر سهم ۵۰  دلار  خرید و فروش می‌شد؛ اما از هفته گذشته به این طرف این قیمت به ۴۰ دلار در هر سهم عقب‌نشینی کرد.

در این میان سقوط قیمت سهام  نتوانست تأثیر زیادی بر نرخ اجارۀ  کشتی‌های نفتکش داشته باشد، زیرا میانگین نرخ اجاره کشتی‌ها با توجه به ظرفیت آن‌ها بین ۴۴۰۰۰ دلار تا ۱۰۰۰۰۰ دلار در نوسان است که سود خوبی را در مدت یکسال عاید مالکان نفتکش کرده است.

«Greg Lewis» تحلیلگر ارشد نفتی در زمینۀ پویایی مطلوب بازار نفتکش‌ها گفت: در مجموع در مدت یکسال گذشته مالکان و اپراتور‌های شرکت‌های نفتی از وضعیت خوبی برخوردار بودند که چنین سود‌آوری را بخش‌های کانتینر و فله نداشتند  و در این راستا فقط کشتی‌های حمل گاز را می‌توان با کسب سود نفتکش‌ها مقایسه کرد.

وی در ادامه گفت: علاوه بر بالا بودن نرخ نقدی، قرارداد‌های خوبی توسط دارندگان نفتکش‌ها بسته شده و برای سه ماهه دوم اکثر کشتی‌ها رزرو شده‌اند.

«Omar Nokta» کارشناس دیگر نفتی نیز در این زمینه گفت: به چشم‌انداز ناوگان نفتی خوشبین هستیم حتی اگر قیمت نفت پایین بیاید باز ریسک‌های لازم مانند جنگ روسیه و اوکراین برای سود‌آوری نفتکش‌ها وجود دارد؛ اگرچه گفته می‌شود قیمت سهام شرکت‌های نفتی در بورس‌های جهانی پایین آمده است، اما فراموش نکنیم که در سال‌های گذشته به ویژه در دوران کرونا قیمت سهام شرکت برخی شرکت‌های نفتی در بورس ۱ تا ۱.۸۸ دلار بیشتر نبود، در حالی‌که امروزه علی‌رغم کاهش قیمت، سهام در حد ۴۰ دلار معامله می‌شود.

به گفته وی قیمت خرید و فروش تانکر‌های نفتی در یکسال اخیر با افزایش مواجه بوده و معاملات خوبی نیز در این زمینه در جریان است.

وی در پایان گفت: تحت هر شرایطی ناوگان نفتی جهان همچنان سود‌آور است.

منبع

آخرین اخبار دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

افزایش حجم مبادلات تجاری بنادر بوشهر با کشور‌های حاشیه خلیج فارس

س اردیبهشت 19 , 1402
زمان مطالعه: 2 دقیقه استاندار بوشهر با اشاره به افزایش مراوده تجاری با کشورهای همسایه گفت: فعالان اقتصادی استان بوشهر با کشورهای خلیج فارس مبادلات تجاری قوی دارند و اکنون حجم بالایی از صادرات این استان به کشورهای همسایه است. به گزارش راد، احمد محمدی زاده در نشست با سفیر […]

همچنین بخوانید: