میزان تولید آبزیان جلوتر از برنامه است/حق بیمه صیادان کاهش می یابد

رئیس سازمان شیلات ایران با بیان اینکه میزان تولید و ارزآوری آبزیان جلوتر از برنامه های پیش بینی شده است گفت: در بخش تولید میگو با وجود بیماری، اقدام به تولید این محصول می کنیم و حتی جلوتر از برنامه های پیش بینی شده هستیم.

زمان مطالعه: 4 دقیقه

به گزارش مارین نیوز ، نبی الله خون میرزایی رئیس سازمان شیلات ایران امروز در مراسم افتتاحیه چهارمین نمایشگاه شیلات، آبزیان، ماهیگیری، غذاهای دریایی و صنایع وابسته اظهار کرد: با وجود تحریم های ظالمانه علیه کشورمان استقبال خوبی از نمایشگاه امسال صورت گرفته و تعداد شرکت های حاضر در این نمایشگاه از 77 شرکت به 93 شرکت رسیده و سطح نمایشگاه در سال جاری نیز 40 درصد توسعه یافته است.

میزان تولید آبزیان جلوتر از برنامه است

وی افزود: سال گذشته میزان تولید و صید ماهیان از برنامه ها جلوتر بوده است و ما توانسته ایم ارزآوری مناسب و بیشتر از برنامه داشته باشیم و این روند شتابان توسعه صنعت شیلات در سال 98 نیز ادامه یافته است.

رئیس سازمان شیلات با اشاره به اینکه صنعت پرورش ماهی در قفس در کشورمان بومی سازی شده است گفت: با وجود ظرفیت های مناسبی که در این صنعت وجود دارد اما در بخش ارائه تسهیلات کاستی هایی داریم و تسهیلات ارائه شده پاسخگوی تقاضای سرمایه گذاران نیست.

خون میرزایی تصریح کرد: برای سال گذشته پیش بینی تولید و صید یک میلیون و 130 هزار تن انواع آبزیان شده بود که این رقم به یک میلیون و 263 هزار تن رسید که 490 هزار تن آن آبزی پروری و 773 هزار تن آن صید بوده است.

وی اظهار داشت: در پرورش ماهی قزل آلا رتبه اول جهان را داریم و در تولید خاویار و گوشت ماهیان خاویاری رتبه های سوم و چهارم دنیا در اختیار ایران است.

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: میزان تولید میگوی پرورشی در سال گذشته 48 هزار تن بوده در حالیکه تکلیف دولت 42 هزار تن است.

خون میرزایی اظهار داشت: در تولید ماهیان گرمابی نیز وضعیت مناسبی داریم و در مجموع گونه های مختلفی از آبزیان در کشورمان پرورش داده می شود و دانش آنها بومی سازی شده است.

وی گفت: سرانه مصرف آبزیان در ابتدای کار دولت 8.5 کیلو بود که اکنون به 12.1 کیلوگرم رسیده است و از تکلیف تعیین شده جلوتر هستیم.

رئیس سازمان شیلات در پاسخ به سوالی در ارتباط با تبعیض در اختصاص اراضی پرورش شیلات به متقاضیان گفت: در 6 سال اخیر تقاضای زیادی برای آبزی پروری در کشور داشته ایم که این اتفاق بسیار خوبی است اما امکان پاسخگویی به همه تقاضاها وجود ندارد.

خون میرزایی افزود: پرورش آبزیان یکی از رشته های دارای مزیت در بخش کشاورزی است که برای تحقق این امر دولت اراضی را در اختیار متقاضیان قرار می دهد تا آنها اقدام به احداث مزارع پرورش ماهی کنند.

وی اظهار داشت: در سال های گذشته اراضی در سطوح هزار تا دو هزار هکتار برای احداث مزارع پرورش ماهی واگذار می شد که اکنون محدودیت هایی در این ارتباط داریم و تقاضا زیاد شده است.

رئیس سازمان شیلات گفت: در این شرایط متقاضیان باید سرمایه گذاری لازم برای زیرساخت ها و عملیات عمرانی را خود انجام دهند تا اراضی در اختیار آنها قرار گیرد.

سهم پرداختی بیمه صیادان کاهش می یابد

خون میرزایی افزود: برخی از متقاضیان تقاضای دریافت تسهیلات برای احداث زیرساخت ها را نیز دارند اما در شرایط فعلی دولت امکان ارائه تسهیلات برای زیرساخت ها را ندارد و تنها اقدام به واگذاری اراضی بدون محدودیت می کنند.

برنامه سازمان شیلات برای پرورش میگو در کنار بیماری

وی درخصوص بیماری لک سفید میگو اظهار کرد: بیماری لک سفید میگو یکی از بیماریهای جهانی است که در کشور ما نیز وجود دارد اما سازمان شیلات برنامه پرورش میگو در کنار بیماری را اعمال کرده و در این شرایط وضعیت بهداشتی مزارع پرورشی را افزایش می دهیم و چاره ای جز تولید با وجود بیماری نداریم.

رئیس سازمان شیلات ایران در ارتباط با بیمه صیادان گفت: سازمان شیلات ایران تلاش می کند که حق بیمه پرداختی توسط خود صیادان را کاهش دهد و در حال تلاش هستیم که منابع آن در دولت تامین شود.

خون میرزایی در خصوص وضعیت حضور شرکت های خارجی در نمایشگاه شیلات امسال گفت: در سال جاری برخی شرکت های خارجی مانند اسپانیا، چین و کانادا به طور مستقیم در این نمایشگاه حضور دارند و برخی از کشورها نیز مانند نروژ و فرانسه که از گذشته با ایران همکاری داشتند نمایندگان آنها در این نمایشگاه حضور یافته اند.

هر چند ماه دو نفر از ملوانان ایرانی در آب های بین المللی بازداشت می شوند

وی در ارتباط با برخورد با صیدغیرمجاز ماهی گفت: برداشت و صید ساحلی از منابع کشور بیشتر از حد مجاز است که برای برخورد با این موضوع یگان حفاظت سازمان شیلات ایران اقداماتی دارد اما بضاعت ما کامل نیست. مشکلات دیگری برای برخورد صید غیرمجاز مانند مسائل اقتصادی و بیکاری وجود داریم و در تلاش هستیم متقاضیان به صید را به سمت پرورش ماهی سوق دهیم. همچنین دستگاه قضایی نیز اقداماتی برای برخورد با این پدیده را در دستور کار داریم.

رئیس سازمان شیلات در ارتباط با وضعیت صیادان و ملوانان بازداشت شده در آب های بین المللی گفت: هر چند ماه یک بار یک یا دو ملوان و صیاد در آب های بین المللی دستگیر و برخی از آنها بعد از طی مدتی آزاد می شوند.

خون میرزایی افزود: سازمان شیلات ایران بعد از کسب هرگونه استعلام در این ارتباط از طریق خانواده صیادان یا جوامع و اتحادیه های صیادی آن را به وزارت خارجه برای پیگیری های بعدی اطلاع می دهد.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

حرکت در لبه فناوری مهمترین شاخصه تولیدات دریایی در وزارت دفاع است

س مهر 30 , 1398
امیر حاتمی، وزیر دفاع اظهار داشت: حرکت در لبه فناوری و تطبیق تولیدات در سطح استانداردهای پذیرفته شده بین المللی مهمترین شاخصه تولیدات دریایی در وزارت دفاع است.
امیر حاتمی وزیر دفاع در کنار امیر رستگاری در بازدید از سازمان صنایع دریایی

شاید برای شما جالب باشد