برگزاری نشست تخصصی معاونت محیط زیست دریایی با سمن‌ها

پنجمین نشست از سلسله نشست های تخصصی سازمان حفاظت محیط زیست با سمن های محیط زیستی، در حوزه معاونت محیط زیست دریایی و تالاب ها با موضوع وضعیت محیط زیست دریایی و تالاب ها برگزار شد.

کوه زباله های دریایی و آلودگی دریایی محیط زیست دریایی
زمان مطالعه: 5 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، پنجمین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی سازمان حفاظت محیط زیست با سمن های محیط زیستی، در حوزه معاونت محیط زیست دریایی و تالاب‌ها با موضوع وضعیت محیط زیست دریایی و تالاب‌ها و تدوین برنامه‌های مدیریت مشارکتی در حفاظت از محیط زیست دریایی و تالاب‌های کشور باحضور مدیران کل معاونت محیط زیست دریایی و تالاب‌ها و سرپرست مدیریت اقتصاد و فناوری محیط زیست و مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی و مسئولیت اجتماعی در محل سالن سرو سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

برگزاری پنجمین نشست تخصصی معاونت محیط زیست دریایی با سمن‌ها
برگزاری پنجمین نشست تخصصی معاونت محیط زیست دریایی با سمن‌ها

طبق این گزارش، در ابتدای نشست، مجید فداکار مدیرکل دفتر سواحل، از اقدامات این دفتر توضیحاتی را ارائه داد و گفت: ما حدود ۶ هزار کیلومتر نوار ساحلی داریم که ۹۰۰ کیلومتر آن در شمال ایران و مابقی آن در جنوب کشور است و چهلمین کشوری هستیم که طول خط ساحلی داریم و از لحاظ اکو سیستمی هم متفاوت هست.

جنگل‌های حرا (مانگرو) ایران

بدترین نوع آلودگی‌های دریایی، آلودگی‌های نفتی است

در ادامه این نشست، الماسی – مدیر کل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی های دریایی به بیان اقدامات این دفتر پرداخت و گفت: بدترین آلودگی‌های دریایی، آلودگی‌های نفتی است که باعث شده ما همواره با این نوع آلودگی و دیگر آلودگی‌ها مواجه باشیم.

 بدترین نوع آلودگی‌های دریایی، آلودگی‌های نفتی است

وی در خصوص اینکه برخی زیرساخت‌ها وجود دارد که باعث می‌شود مشارکت عملیاتی شود، گفت: یکی از مهم‌ترین چیزهایی که باید وجود داشته باشد ساختار مشارکت است که بتوانیم فعالیت ها را به آنها واگذار کنیم و دیگر موضوع جایگاه تشکل‌ها در نظام برنامه ریزی و تصمیم گیری است. دفتر بررسی و مقابله با آلودگی های دریایی، سابقه فعالیت مشترک محدودی با سمن ها دارد و این جلسه یک شروع بسیار خوب است.

برنامه ریزی های حوزه محیط زیست بلند مدت باشد

سپس مسعود باقرزاده کریمی – مدیر کل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ها گفت: حفاظت از تالاب ها از ۱۵ سال پیش آغاز شده است، با پیگیری دولت، سمن ها و مردم، این امر رشد خوبی پیدا کرده است و با استفاده از این ظرفیت‌ها بسیاری از مشکلات مرتفع می‌شود.

وی در خصوص ساختار ستاد حفاظت از تالاب‌های کشور گفت: در ساختار این ستاد تلاش شده است تا افراد متخصص غیر دولتی نیز حضور داشته باشند و اکنون نماینده سمن‌های محیط زیستی عضو ستاد است.

تالاب بین‌المللی گمیشان بندر ترکمن

باقرزاده کریمی از سمن‌ها خواست تا اهداف بلند مدت خود را دنبال کنند و به آنها گفت: چند سال قبل در ژاپن با نماینده یکی از سمن های محیط زیستی ملاقات داشتم و دفترچه‌ای را به من دادند که برنامه‌ای ۱۰۰ ساله را دنبال می‌کرد اما متاسفانه در دولت‌های ما، نهایت زمانی که برنامه ریزی انجام می‌شود ۱۰ ساله است، اما در محیط زیست این برنامه ها کوتاه مدت است، زیرا وقتی که ۴۰ سال زمان می‌برد تا دریاچه ارومیه خشک شود حداقل ۵۰ سال احیاء آن به طول می انجامد.

نجات فک خزری، نمونه‌ای از مشارکت سمن‌ها

در ادامه این نشست، داوود میرشکار – مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم ها و سواحل دریایی با برشمردن ویژگی های سمن ها گفت: برجسته ترین ویژگی سمن ها مسئولیت اجتماعی و حس مسئولیت پذیری آنها هست که در بیشتر اوقات یاری‌گر ما هستند، اما با این حال برخی از آنها با هم موازی کاری می‌کنند.

میرشکار در ادامه به تدوین برنامه های زیست بوم‌های ساحلی پرداخت و گفت: پایه اصلی این برنامه ها سمن ها هستند و از آنها می‌خواهیم خودشان هم کار ها را در دست بگیرند. یکی از نمونه های مشارکت سمن ها، نجات فک خزری است که حفاظت آن در ایران، روسیه و قزاقستان توسط سمن ها انجام شده و تلاش می کنند تا دولت ها را متقاعد کنند که جلوی شکار این گونه ارزشمند را بگیرند.

تهدید زیستگاه پستاندار فک خزری

میرشکار، نمونه‌ای دیگر از مشارکت سمن ها را عنوان کرد و گفت: در عمان و خلیج فارس هم سمن هایی فعال هستند که برای دلفین‌ها برنامه حمایتی اجرا می کنند، ما از سمن ها می‌خواهیم تا مطالبات مردم را بیان کنند و در جهت حفظ این زیستگاه های ارزشمند گام بردارند.

به گزارش مارین‌پرس، در این نشست تعاملی، گزارش کلی از سوی مدیران حوزه معاونت محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست از وضعیت محیط زیست دریایی و تالاب‌های کشور ارائه شد و همچنین نمایندگان سمن‌های حاضر در نشست در خصوص تدوین ساختار مشارکت آگاهانه در برنامه‌های حفاظت از محیط زیست دریایی و تالاب‌های کشور نظرات خود را ارئه دادند و مصوب شد نشست‌های آتی به صورت کارگروه‌های تخصصی در دو حوزه دریایی و تالاب‌ها، برگزار شود.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

سرمایه گذاری 110 میلیارد ریالی در حوزه تفریحات دریایی قشم

ی مهر 14 , 1398
با افتتاح یک کلوپ تفریحات آبی و کلنگ زنی دو مدرسه غواصی، در حوزه تفریحات دریایی قشم 110 میلیارد ریال سرمایه گذاری صورت گرفت.
سرمایه گذاری ۱۱۰ میلیارد ریالی در حوزه تفریحات دریایی قشم

شاید برای شما جالب باشد